تظاهرات اسرائیلی‌ها علیه جنگ با ایران

دوشنبه, 23ام مرداد, 1391
اندازه قلم متن

تظاهرکنندگان اسرائیلی که موج گزارشهای رسانه‌ای کشورشان آنها را نگران کرده است، در شعارهای خود در جنوب تل آویو از دولت کشورشان می‌خواستند که از فکر رفتن به سوی جنگ با ایران باز ایستد.

در روزی که مقامات اسرائیل و رسانه‌های این کشور به طرز چشمگیر و کم سابقه از نزدیک بودن زمان حمله اسرائیل به تأسیسات هسته‌ای ایران سخن گفته‌اند، صد‌ها نفر از اسرائیلی‌ها شامگاه یکشنبه در تل آویو به تظاهرات پرداختند تا مخالفت خود را با سیاست محور جنگ طلب در دولت اسرائیل نشان دهند.

کار‌شناسان در رسانه‌های اسرائیل یکشنبه اتفاق نظر داشته‌اند که موج بی‌سابقه گزارش‌ها و اظهارنظرهای فزاینده از سوی مقامات اسرائیلی در باره برنامه اتمی ایران، نشانگر آن است که عزم بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و اهود باراک وزیر دفاع اسرائیل برای حمله به ایران، جدی‌تر از هر هنگام دیگر است و این حمله ممکن است که حتی تا چند هفته آینده عملی شود.

تظاهرکنندگان زن و مرد اسرائیلی از سنین مختلف که موج گزارشهای رسانه‌ای کشورشان آنها را نگران کرده است، در شعارهای خود در جنوب تل آویو از دولت کشورشان می‌خواستند که از فکر رفتن به سوی جنگ با ایران باز ایستد.

تظاهرکنندگان در برابر اقامتگاه اهود باراک وزیر دفاع اسرائیل شعار می‌دادند و پلاکاردهایی در مخالفت با جنگ طلبی بر سر دست گرفته بودند.

تظاهرکنندگان، نتانیاهو و باراک را لایق رهبری اسرائیل ندانسته و می‌گفتند که آن دو باید استعفا بدهند و زندگی مردم اسرائیل را با رفتن به یک جنگ مهیب با مخاطراتی جدی روبرو نکنند.

یکی از تظاهرکنندگان عکس اهود باراک را در اونیفورم نازی‌های اس. اس آلمان بر سر دست گرفته بود تا به زعم خود نشان دهد که آقای باراک به خاطر اصرار بر دیدگاههای خود در مورد لزوم حمله نظامی به ایران، خودکامگی می‌کند. اما برنامه ریزان تجمع اعتراضی، خود این تظاهرکننده را وادار به ترک محل کردند.

یکی از تظاهرکنندگان به خبرگزاری آلمانی د. پ. آ گفت که بر خلاف لبخندی که برلب تظاهرکنندگان می‌بینید، هراسی عمیق مردم را (در پی افزایش خبرهای قریب الوقوع بودن حمله به ایران) در برگرفته است.

داوید گروسمن نویسنده پرآوازه اسرائیلی و نیز شخصیت‌های اسرائیلی دیگری در روزهای اخیر از مردم اسرائیل خواسته‌اند که به تظاهرات اقدام کرده و امکان ندهند که یک روز ناگهان از خواب بیدار شده و بشنوند که اسرائیل با ایران وارد جنگی پُرمخاطره شده است.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص نیز یکشنبه بیست و دوم امرداد از باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و سایر رهبران دنیا خواسته بود که سکوت خود را در برابر اظهارات نتانیاهو و باراک بشکنند و جلوی آن دو را در عملی کردن حمله به ایران سدّ کنند.

همه رسانه‌های مهم اسرائیل تأکید دارند که برخلاف مخالفت قاطع دولت آمریکا با حمله یکجانبه اسرائیل به ایران، آنهم در مقطع زمانی کنونی، نتانیاهو و باراک ممکن است در آینده‌ای بسیار نزدیک حمله را عملی کنند.

رسانه‌های اسرائیل احتمال می‌دهند که زمان حمله تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ششم نوامبر، شانزدهم آبان، خواهد بود.

نتانیاهو خود روز یکشنبه در نشست دولت خویش در اورشلیم تکرار کرد و گفت که «ایران نباید هسته‌ای شود» و نیز افزود که «هر خطر دیگری که متوجه اسرائیل باشد در مقایسه با مخاطرات ناشی از هسته‌ای شدن ایران، رنگ می‌بازد.»

این در حالی است که اهود اولمرت، نخست وزیر پیشین اسرائیل، یکشنبه بلافاصله صدای مخالفت خود را با ارزیابی‌های نتانیاهو و باراک بلند کرد.

اقای اولمرت در یک سخنرانی گفت «همه ارزیابی‌های اطلاعاتی اسرائیلی و ارزیابی‌هایی که از کشورهای دوست می‌گیریم، نشان می‌دهد که هیچ دلیلی وجود ندارد که در آینده نزدیک حمله به ایران را عملی کنیم.»

اهود اولمرت گفت که «از مشاهده تیترهای روز یکشنبه رسانه‌های کشورش و تلاش دولتمردان کنونی برای ایجاد درامی اغراق آمیز، عمیقاً نگران شده است».

به گفته اولمرت، نتانیاهو و باراک مردم اسرائیل را «وحشت زده» کرده‌اند.

به گفته آقای اولمرت، «در سال ۲۰۰۳ گفته بودند که تا سال ۲۰۰۷ ایران به توان هسته‌ای نظامی رسیده است؛ اما اکنون به سال ۲۰۱۲ رسیده‌ایم و دست‌هایی در کار بوده که نگذاشته است که ایران، هسته‌ای شود، و راهی جز این نیست که باید همین کار‌ها را (برای ایجاد تأخیر در برنامه اتمی ایران) ادامه داد.»

در این میان، در حالی که نتانیاهو یکشنبه در نشست دولت خود مدعی شده بود که آمادگی‌های پشت جبهه اسرائیل برای مقابله با خطرات احتمالی ناشی از واکنش موشکی ایران و همپیمانان ایران، «خوب و رضایتبخش» است و از وزیر امور پشت جبهه قدردانی کرده بود، تلویزیون‌های اسرائیل شامگاه یکشنبه با نشان دادن گزارش‌هایی از پناهگاههای مخروبه و مملو از زباله و تار عنکبوت و حشرات تأکید کردند که ادعاهای ستاد پشت جبهه، بی‌اساس است و اکثریت مردم اسرائیل در صورت اصابت موشک و راکت، کاملاً بی‌پناه خواهند بود.

قریب الوقوع بودن زمان حمله به ایران در حالی موضوع گمانه زنی بی‌سابقه‌ای در رسانه‌های اسرائیل قرار گرفته است که یک تصمیم جدید در دولت اسرائیل نیز به این گمانه زنی‌ها دامن زد.

دولت اسرائیل یکشنبه تصمیم گرفت که اختیارات نخست وزیر را بویژه در حوزه رای گیری در دولت، افزایش دهد؛ امری که خانم شلی یخیموویچ رهبر منتقد حزب کارگر را به این صرافت انداخته است که این افزایش ناگهانی اختیارات نخست وزیری، گامی دیگر در آستانه نزدیک بودن زمان حمله به ایران است.
از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.