بیمه تانکرهای نفتی، معضل خریداران نفت ایران در آسیا

سه شنبه, 24ام مرداد, 1391
اندازه قلم متن

بر اساس تحریم‌های تازه، هرگونه همکاری شرکت‌ها و افراد حقوقی با صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ایران و یا با بانک مرکزی این کشور ممنوع اعلام شده است.

تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا علیه ایران، فعالیت کشتیرانی این کشور را با محدودیت‌ شدیدی روبرو کرده است. برخی از کشور‌ها همچون هند و ژاپن با اقدام به بیمه دولتی نفتکش‌ها سعی در ادامه مبادلات نفتی با ایران دارند.

به گزارش واشنگتن پست، خریداران نفت ایران در آسیا در پی یافتن راه‌های تازه‌ای برای عبور از تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران هستند.

هم زمان با آغاز تحریم‌های گسترده اتحادیه اروپا علیه صنعت نفت ایران که از ماه ژوئیه سال جاری میلادی به اجرا درآمده است، شرکت‌های بیمه اروپایی از بیمه کردن محموله‌های نفتی متعلق به ایران خودداری کرده‌اند. این امر خریداران آسیایی نفت ایران را در هفته‌های گذشته با مشکلات وسیعی روبرو کرده است.

بیمه دولتی هند برای انتقال نفت خام ایران

در همین حال واشنگتن پست در گزارشی به راه حل هند برای عبور از سد تحریم‌ها اشاره کرده است. بر اساس این گزارش، هند در پی آن است که با استفاده از بیمه دولتی نفتکش‌های ایران، راه جدیدی برای ادامه خرید نفت خام ایران بیابد.
واشنگتن پست گزارش می‌دهد، نخستین نفتکش هند با بیمه دولتی این کشور چهارشنبه گذشته نفت خام ایران را به هند منتقل کرده است.

ماه گذشته نیز اعلام شد که بیمه کنندگان ژاپنی دامنه پوشش بیمه‌های خود را گسترش داده‌اند تا به تانکرهای متعلق به ناوگان دریایی این کشور امکان انتقال نفت خام از ایران را بدهند. ژاپن پس از چین و هند، سومین خریدار عمده‌ی نفت خام ایران به حساب می‌آید.

حال بیمه دولتی هند برای نفتکش‌های حامل نفت خام ایران که به صورت موردی صادر می‌شود، می‌بایست علاوه بر برعهده گرفتن خسارت احتمالی به نفتکش در صورت از دست رفتن محموله نفتی آن، شامل بیمه نشت نفت در اثر وقوع حادثه نیز بشود. به گزارش منابع خبری بیمه کنندگان دولتی هند می‌بایست برای هر یک از موارد ذکر شده و در هر سفر یک نفتکش حامل نفت خام ایران، مبلغی در حدود ۵۰ میلیون دلار تنها به هزینه بیمه اختصاص دهند.

هند، چین و دیگر مشتریان نفت ایران پیش‌تر درخواست کرده‌ بودند که نفت‌خام ایران در نفت‌کش‌های متعلق به جمهوری اسلامی منتقل شود، تا آن‌ها مسئولیتی در قبال بیمه نفت خریداری‌شده نداشته باشند.

از سوی دیگر شرکت نفتی “انی” متعلق به ایتالیا نیز از زمان آغاز تحریم‌های خرید نفت خام ایران از سوی اتحادیه اروپا متحمل ضررهای سنگینی شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شرکت نفتی “انی” علت اصلی توقف خرید نفت خام از ایران را عدم مجوز برای بیمه تانکرهای نفتی دانسته است که در عمل به معنای توقف مبادلات نفتی با ایران است.

انتقاد روسیه از تحریم‌های آمریکا علیه ایران

در همین حال وزارت خارجه روسیه نیز با انتشار بیانیه‌ای به تحریم‌های یک جانبه ایالات متحده آمریکا علیه ایران انتقاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه روسیه روز دوشنبه (۱۳ اوت) با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه مبادلات مالی و بانکی با ایران و تحریم شرکت‌های بیمه حمل و نقل، نسبت به تاثیر این اقدامات بر روابط مسکو و واشنگتن هشدار داده است.

در بخشی از بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: «ما از اقدامات تحدیدکننده‌ای صحبت می‌کنیم که نه علیه ایران، بلکه در مورد شرکت‌های خارجی و افرادی صورت گرفته است که تنها با این کشور به همکاری مشغول‌اند. از جمله شرکت‌هایی که در حوزه استخراج هیدروکربن، بیمه حمل و نقل، پتروشیمی و صنایع مالی فعال هستند و با محدودیت‌های گسترده‌ای روبرو شده‌اند.»

اشاره بیانیه وزارت خارجه روسیه به دور تازه‌ای از تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه ایران است که اول ماه اوت (۱۱ مرداد) از سوی مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسید.

بر اساس تحریم‌های تازه، هرگونه همکاری شرکت‌ها و افراد حقوقی با صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ایران و یا با بانک مرکزی این کشور ممنوع اعلام شده است.

طبق این تحریم‌ها افرادی که به ایران برای صادرات نفت خام این کشور کمک کنند و یا اقدام به تغییر پرچم نفت کش‌های ایران کنند، مجازات خواهند شد. تحریم‌های تازه آمریکا همچنین شامل مبادلات نفت خام این کشور با دیگر کالا‌ها از جمله غلات و نیز خرید و فروش اوراق قرضه دولت ایران نیز می‌شود.
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.