بیانیه سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور: دردسر مزمنی به نام کورش زعیم

سه شنبه, ۱۱ام اسفند, ۱۳۹۴
اندازه قلم متن

logosazemanha

دردسر مزمنی به نام کورش زعیم

مدتهاست که ما شاهد تکروی ها، اقدامات جنجالی و ضدتشکیلاتی آقای کورش زعیم بوده ایم ولی از آنجا که این حرکات بارها از طرف مسئولان جبهه ملی ایران مورد نکوهش قرار گرفته و ادعاهای بی اساسش به دفعات تکذیب شده است، تا کنون ضرورتی نمیدیدیم جداگانه به آنها بپردازیم. ولی امروز با تکرار این اقدامات و با در نظر گرفتن آنکه ایشان در تحریف نظرات جبهه ملی ایران و ارگانهای آن هر بار بی پرواتر عمل میکند، خود را موظف به برخورد با رفتار ایشان می بینیم.

از آخرین دسته گلی که ایشان به آب داده اند شروع میکنیم. در نهم اسفند ۹۴ ایشان در مصاحبه با رادیو فردا میگوید:

“نکته آخر من این است که ما با وجود اینکه به عنوان جبهه ملی ایران به علت اینکه سرکوب شدیم و فعالیتمان ممنوع بود، شرکت نکردیم. ولی با وجود این به این مجلس و به دلایلی که این تغییرات درش رخ داده و به این مجلس خبرگان به دلایلی که این تغییرات رخ داده یا خواهد داد امیدواریم که کشور را یک گام از دیکتاتوری خشن به نرمش بیشتر برای همه مردم و ایجاد امید برای مردم تغییر دهد و من فکر می‌کنم اتفاقاتی خواهد افتاد که ما الان نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم”.

ایشان که هیچ مسئولیتی چه اجرائی و چه به عنوان سخنگو در جبهه ملی ایران ندارند در مصاحبه ها با تکیه بر “ما” در نقش سخنگوی جبهه ملی ایران نظراتی را طرح میکنند که در مورد آن هیچگونه بحث و صحبتی تا به حال شنیده نشده و وی در واقع نظرات فردی خود را بی مهابا به عنوان نظرات جبهه ملی وانمود میسازد.

حضور ایشان برای نامنویسی به عنوان نامزد انتخابات مجلس شورای اسلامی در وزارت کشور یکی دیگر از این موارد است. همه میدانند که جبهه ملی بنا ندارد در انتخابات های جمهوری اسلامی به علت غیر دموکراتیک بودن آن و عدم وجود فضای آزاد که لازمه انتخابات میداند، شرکت نماید. معذالک آقای زعیم در ۴ دیماه ۱۳۹۴ به قصد شرکت در انتخابات به وزارت کشور میرود و حتی بعد از اینکه کارمند مربوطه به ایشان تذکر میدهد که به علت کِبَر سن از نامنویسی ایشان معذور است، عکس و تفصیلات این اقدام سرخود را در فضای اینترنتی منتشر میکند. حال با چه امید و برنامه ای ایشان اقدام به نامنویسی کرده است، بماند. نتیجه این شد که مسئولان جبهه ملی ایران مجبور شدند طی بیانیه ای با عنوان “اعضای جبهه ملی برای کاندیدا شدن ثبت نام نکردند” اقدام ایشان را تکذیب کنند.

آقای زعیم در موارد متعددی نشان داه است که میان نظر “خود” و نظر و مصوبات “سازمان جبهه ملی ایران” که فقط میتواند از طرف مسئولان آن اعلام گردد، تفاوتی قائل نیست.

ایشان مکررا مقالات، نامه ها و نظرات شخصی خود را از طرف ارگانی خودساخته تحت عنوان “دفتر مردمداری جبهه ملی ایران تهران، ایران” انتشار میدهد در حالی که ارگانهای مسئول جبهه ملی ایران از شورای مرکزی گرفته تا رئیس آن و رئیس هیات رهبری و هیات اجرائیه، بارها طی اطلاعیه هائی اصولا وجود چنین ارگانی را تکذیب کرده اند.

نمونه دیگر: در بحبوحه مساله انتخابات ایشان با رادیو فردا مصاحبه ای انجام میدهد که توسط این رسانه تحت عنوان “چند حزب منتقد جمهوری اسلامی: در انتخابات شرکت نمی‌کنیم” منتشر شده است. با هم بخوانیم:

“در این زمینه ادیب برومند، رئیس هیئت رهبری و شورای مرکزی جبهه ملی ایران در تهران، در گفت‌وگو با رادیو فردا، بر تصمیم این گروه سیاسی برای شرکت نکردن در انتخابات تأکید کرد.
کورش زعیم، از اعضای ارشد جبهه ملی نیز که چندی پیش گزارش‌هایی در مورد ثبت نام او در انتخابات منتشر شده بود، به رادیو فردا می‌گوید: «جبهه ملی در انتخاباتی که شرایط آن منطبق با اصول دموکراتیک نباشد، مسلماً شرکت نمی‌کند».
او اضافه کرده که در اعتراض به روش و قانون حاکم بر انتخابات، از طریق «همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر» که در سال ۷۷ تشکیل شده، حرکتی اعتراضی ترتیب دادیم.
آقای زعیم حضور خود در محل ثبت‌نام انتخابات مجلس دهم را حرکتی در جهت رسانه‌ای کردن این اعتراض توصیف کرد”.

آقای زعیم تصور میکند که میتواند با سفسطه شرکت خود در نامنویسی وزارت کشور برای انتخابات را به نحوی مطرح سازد که این تناقض با مواضع جبهه ملی ایران را لاپوشانی کند. حتی ساده لوح ترین افراد نیز نمیتوانند از اشتیاق ایشان به شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی این برداشت را بنمایند که قصد واقعی ایشان رسانه ای کردن اعتراض به “شرایط نامنطبق با اصول دموکراتیک ” انتخابات در نظام جمهوری اسلامی بوده است.

ماجرایی دیگر
در این میان آقای کورش زعیم بدون اطلاع مسئولان جبهه ملی ایران ایجاد نهادی بنام “مهستان” را از طریق یک سایت جدید که نام جبهه ملی ایران را یدک میکشد، دوباره مطرح مینماید در حالی که ایجاد چنین نهادی همانطور که در زیر خواهد آمد از طرف مسئولان جبهه ملی ایران دو سال پیش منتفی و مردود اعلام شده بود. وی در ستون “در باره ما” مینویسد: “آقای ادیب برومند به ریاست افتخاری مهستان برگزیده شدند” در حالی که حتی روح آقای ادیب برومند نیز از اینکه به چنین مقامی نائل شده اند، بی اطلاع است!

حکایت “مهستان” چیست؟
حدود دو سال پیش (۱۳۹۲) آقای زعیم در یکی از جلسات اعضا جبهه ملی ایران پیشنهادی مبنی بر ضرورت ایجاد ارگانی به نام “مهستان” را برای این سازمان مطرح میکند اما قبل از اینکه پیشنهاد در سازمان به بحث گذاشته و در مورد آن تصمیم گیری شود، وی موضوع را در خارج از سازمان به عنوان تصمیم سازمان انتشار میدهد. بی اعتنائی ایشان به نظر جمع و سرنوشت پیشنهادش در دو سال پیش باعث شد که هیات اجرائی و شورای رهبری جبهه ملی ایران مانند موارد دیگر ادعای ایشان (مبنی بر وجود ارگانی بنام “مهستان”) را طی بیانیه ای با امضا رئیس شورای مرکزی و هیات رهبری در ۲
مرداد ۱۳۹۲ و همچنین مصاحبه رئیس هیات اجرائی سازمان به تاریخ ۷ مرداد ۱۳۹۲ مردود و منتفی اعلام نمایند.

با وجود این ایشان به دروغ در ستون “در باره ما” ادعا میکند که: “عملی شدن این طرح بعلت شرایط خفقان سیاسی و جو بشدت امنیتی دوران دولت دهم، ممنوعیت فعالیت جبهه ملی و زندانی شدن مجدد کورش زعیم و علی رشیدی مسکوت ماند. در سال ۱۳۹۲، با تغییر دولت، تصمیم گرفته شد که طرح شورای مهستان فعال شود؛ و آقای عبدالعلی ادیب برومند، رییس شورای مرکزی و هیات رهبری نظامنامه مهستان را تایید و موجودیت شورای مهستان را در رسانه ها اعلام کردند”.

در علت شناسی انگیزه ایشان از اعلام موجودیت نهاد مجهولی به نام “مهستان” و چنین ابرازاتی این نکته را نیز در نظر بگیریم که احتمالا قصد ایشان ایجاد یک جبهه ملی دیگریست تحت این نام که ضمنا رهبری بلامنازع ایشان را از ابتدا تضمین نماید.

برخی از رسانه ها، حال چه از روی خصومت با جبهه ملی و چه برای پر کردن جای مصاحبه گری از داخل کشور، مرتبا نظرات آقای رعیم را پخش میکنند و متاسفانه همه جا این نظرات به عنوان مواضع جبهه ملی ایران وانمود میشود.

عواقب اقدامات مخرب آقای زعیم به طرز فاحشی بر گفتارهای افشاگرانه ایشان برعلیه جمهوری اسلامی می چربد. آنجا که باید برای ارگانهای مسؤل جبهه ملی در داخل و خارج مهم باشد صدماتی است که ایشان به اعتماد عمومی نسبت به جبهه ملی وارد می آورد. تا کنون کوشش های بسیاری صورت گرفته تا ایشان از این رفتار دست بکشد. بارها به ایشان تذکر داده شده که این رفتار یک فرد تشکیلاتی نیست. بخصوص که غیر از اصول تشکیلاتی، ضوابط اخلاقی نانوشته ای در درون جبهه ملی برقرار است که برگرفته از رفتار و اخلاق دکتر محمد مصدق برای خدمت به مردم و منافع ملی است. اینکه برای مثال یک «جبهه» ای نباید خود را بالاتر و مهمتر از اعضای دیگر تلقی کند و نظرات خود را عین مصوبات سازمان تلقی نماید. یک عضو جبهه ملی نباید در بیرون به گونه ای رفتار کند که گویا سخنگو یا رهبر انتخاب شده جبهه ملی است و عقیده همه اعضا و هواداران را نمایندگی میکند.

متاسفانه سالهاست آقای کورش زعیم با وجود تذکرات مکرر به ایشان نشان داده است که هیچگونه تمایلی به رعایت اصول تشکیلاتی و اخلاقی یادشده را ندارد. به این جهت تقاضای ما از شورای مرکزی، شورای رهبری و هیات اجرائی جبهه ملی این است که برای جلوگیری از ادامه این وضعیت ناهنجار برای سازمان، بطور جدی این معضل را بررسی کرده و طبق اصول اساسنامه و منشور سازمان اقدامات لازمه را به عمل آورند.

سازمانهای جبهه ملی ایران در خارج از کشور
۱۱ اسفند ۱۳۹۴ برابر ۱ مارس ۲۰۱۶
info@iranazad.info
http://www.iranazad.info


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

۸ نظر

 1. اگر امکان دارد با مسوولین جبهه ملی در خصوص این گروهی که مهستان را راه انداخته اند مصاحبه کنید.با اقایان شاه حسینی یا ادیب برومند .

 2. نمی دونم چرا اجبهه ملی ز حزب پان ایرانیست یاد نمی گیرد و افراد متخلف را اخراج نمی کند ؟!
  اگه تخلف کرده برخورد کنید اگه نه ولش کنید

 3. جالب است هر از چند گاهی دوست عزیزمان در ایران که دایه طرفداری اش از زنده یاد دکترمصدق گوش فلک را پر می کند و تلاش می کند پایه های جبهه ملی ایران را سست کند با تشکیل مهستان، جبهه ملی ششم، انتخابات کاغذی، همبستگی و غیره واقعا اگر تا بحال این تشکیلات باقی مانده بخاطر امثالی مثل آقای ادیب هستند
  یک عضو ساده شورای مرکزی که حود را از رهبران جبه ملی و نایب رییس شورای مرکزی می داند واقعا جای بسی سوال دارد که آیا این فرد دیوانه است یا خود فروخته یا مامور .
  جبهه ملی باید قاطعیت نشان داده و غده سرطانی ای بنام زعیم و همراهانش را هر چه سریعتر از بدنه جبهه ملی خارج نماید تا پویایی و نشاط به این بدن خسته و رنجور بازگردد.

 4. با سلام خدمت دوستان
  آقای مهندس کوروش زعیم از افرادی از پر حاشیه ترین افرادی هستند که در طی سالهای اخیر در احزاب سیاسی ایران دیده می شوند و اکثر افرادی که در کنار ایشون بوده و هستند از منفور ترین و بی خاصیت ترین شخصیت های سیاسی کشور هستند و متاسفانه افرادی مثل دکتر هرمیداس باوند و دکتر رشیدی هم همراه ایشون هستند.
  کسی که در چهارجوب سپاه پاسداران فعالیت می کند و در مدح حمله به سوریه و عراق بیانیه می دهد و در انتخابات شرکت می کند بدون در نظر گرفتن نظر تشکیلاتی و سازمانی که در آن عضو است یا از فردی تک رو بر می آیند یا شخصی خود فروخته

 5. وزارت اطلاعات دست از سر این فعالترین، مشهورترین و محبوبترین عضو جبهه ملی ایران برنمیدارد. هم پیوسته او را احضار و تهدید میکند و برایش پرونده سازی میکند و هم توسط عوامل خود به او حمله رسانه ای میکند. ولی این آقایان نمیدانند که هر چه بیشتر با هجو نویسی به او حمله کنند، کورش زعیم مشهورتر و محبوبتر میشود بویژه در میان جوانان. چه درست نوشته اید که کورش زعیم دردسر مزمنی برای سازمانهای اطلاعات جمهوری اسلامی است.

 6. واقعا متاسفم،مدتی است در تکاپو و نحقیق برای پیوستن به جبهه ملی بودم و حتی در یکی از وب سایتها که جناب بیژن مهر خود را سخنگوی این حزب معرفی کردن عضو شدم، تنها چیزی که بعد از این همه مدت متوجه شدم اختلاف شدید در سطح مدیریتی و نبودن تفکری خاص برای دنبال کردن هدفی مشترک بود.

 7. هموطن، پاسخ شما:
  ۱٫ “چرا به کورش زعیم تاختید ولی به عناصری چون هرمیداس باوند و عیسی خان حاتمی غضب نکردید؟”. اکر بیانیه را درست خوانده بودید این سوال را نمیکردید. چون میدیدید که رفتارغیرتشکیلاتی آقای زعیم یک بار نبوده بلکه تکرار شده است.
  ۲٫ “چرا در تفبیح کریم سنجابی و دیگر عناصر جبهه ملی تا کنون یک خط بیانیه نداده اید ونمیدهید؟؟”. برخی از ما علیه اقدام آقای سنجابی در سال ۵۷ قبل از همه دیگران به عنوان یک اقدام اشتباه موضع گرفتند. اما امیدواریم زمانی همه جبهه ای ها در داخل و خارج بتوانند در آزادی در مورد آقای سنجای که قبل از آن تمام عمر برای اهداف ملی مبارزه کرده بود و این اقدام ایشان به بحث بپردازند و به نتایج مشترک برسند.
  ۳٫ “چرا شورای مرکزی جبهه ملی در داخل کشور و بطور مشخص ادیب برومند در مورد ناهمگونی کورش زعیم یک خط بیانیه تشکیلاتی صادر نمیکند؟”. شما اطلاع ندارید. در مورد “مهستان”ِ آقای زعیم هم مسئولان جبهه ملی ایران و هم اعضا خارج از ایران موضع گرفتند.
  ۴٫ “چه معمائی در ماهیت این تشکیلات باصطلاح میهنی وجود دارد که در مورد شرکت یا عدم شرکت در انتخابات بی معنای جمهوری اسلامی بطور مستقیم اعلام موضع نمیکند وهمواره در حالت سکوت ودوپهلوئی بسر میبرد؟؟”. عبارت “به اصطلاح میهنی” در سطح پاسخ دهنده نیست و شایسته خود شماست. اما موضع جبهه ملی ممکن است موضع شما نباشد ولی به هیچوجه دوپهلو نیست و کاملا شفاف و روشن است. در بیانیه جبهه ملی پس از شرکت آقای زعیم به روشنی در مورد انتخابات موضع گرفته شد.
  ۵٫ “مگر جبهه ملی یک تشکیلات ملی وهوادار مخصدق نیست؟ پس اینهمه مصلحت اندیشی وعافیت طلبی و مشارکت غیر مستقیم از نعمات قدرت اهریمنی چه معنائی دارد؟”. مصلحت اندیشی برای رسیدن به یک نظر قاطع همیشه مثبت است. “عافیت طلبی و مشارکت غیر مستقیم از نعمات قدرت اهریمنی چه معنائی دارد؟” هم در سطح پاسخ دهنده نیست و شایسته خود شماست.
  ۶٫ “از خودتان آغاز کنید. بجای کورش زعیم تیر انتقاد خودتان را بسمت ادیب برومند بگیرید”. چرا؟ وقتی آقای زعیم کار خلاف تشکیلاتی میکند به آقای برومند ایراد بگیریم؟ چه استدلالی در این حرف نهفته است؟

  یک طرفدار جبهه ملی

 8. پرسش ساده و درعین حال کلیدی اینست که چرا به کورش زعیم تاختید ولی به عناصری چون هرمیداس باوند و عیسی خان حاتمی غضب نکردید؟ چرا در تفبیح کریم سنجابی و دیگر عناصر جبهه ملی تا کنون یک خط بیانیه نداده اید ونمیدهید؟؟ چرا شورای مرکزی جبهه ملی در داخل کشور و بطور مشخص ادیب برومند در مورد ناهمگونی کورش زعیم یک خط بیانیه تشکیلاتی صادر نمیکند؟ چه معمائی در ماهیت این تشکیلات باصطلاح میهنی وجود دارد که در مورد شرکت یا عدم شرکت در انتخابات بی معنای جمهوری اسلامی بطور مستقیم اعلام موضع نمیکند وهمواره در حالت سکوت ودوپهلوئی بسر میبرد؟؟ مگر جبهه ملی یک تشکیلات ملی وهوادار مخصدق نیست؟ پس اینهمه مصلحت اندیشی وعافیت طلبی و مشارکت غیر مستقیم از نعمات قدرت اهریمنی چه معنائی دارد؟ از خودتان آغاز کنید. بجای کورش زعیم تیر انتقاد خودتان را بسمت ادیب برومند بگیرید.