همسر و دختر هاشمی رفسنجانی هم نیمه شب جلو در اوین

یکشنبه, 2ام مهر, 1391
اندازه قلم متن

فائزه هاشمی شب گذشته توسط مأموران اداره اجرای احکام دادگستری دستگیر و به زندان برده شد. منابع نزدیک به خانواده هاشمی رفسنجانی در گفت و گو با روز از تهران تأیید کرده اند که دختر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام شب گذشته را در زندان اوین تهران گذرانده است. اجرای حکم زندان فائزه هاشمی در همان شبی انجام شد که برادر او، مهدی هاشمی قرار بود از لندن سوار بر هواپیمائی شود که وی را تهران برساند. این پرواز تاکنون چند بار لغو شده است.

خبرنگار روز نیمه شب دیشب خانم عفت مرعشی مادر و فاطمه هاشمی خواهر بزرگ فایزه را در مقابل در ورودی اوین دید که فقط دو تن از اعضای نوجوان خانواده رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با آنان بودند. خانم عفت هاشمی مدام با تلفن همراه خود سخن می گفت و صدایش از فاصله ای دور شنیده می شد. پلیس ورودی زندان اوین مانع از آن می شد که اتومبیل های درگذر توقف کنند اما در همین حال ساکنان چند خودرو که متوجه شده بودند با چراغ های روشن واکنش نشان می دادند.

همزمان با این رویداد یکی از بستگان خانواده هاشمی به روزآنلاین گفت مهدی هاشمی در اولین واکنش نسبت به دستگیری فایزه هاشمی گفته است که عزم وی برای بازگشت محکم تر شده و فردا راهی تهران می شود.

مقام های قضایی و امنیتی پیش از این اعلام کرده بودند که مهدی هاشمی به محض بازگشت به ایران در فرودگاه دستگیر خواهد شد. اما همزمان با تاخیر مهدس هاشمی که حکم قطعی حبس هم ندارد، حکم زندان خواهر او به اجرا گذاشته شد که دادستان کل کشور در هر جلسه مطبوعاتی که تشکیل می دهد با سئوال یکی از رسانه های جناح هوادار دولت و تندروها روبرو می شود که می پرسند پس حکم فرزندان هاشمی رفسنجانی چه شد. دو هفته پیش در حاشیه جلسه مطبوعاتی آقای اژه ای خبرنگاری با مشاهده اصرار خبرنگاران وطن امروز و ایران به مطرح کردن نام مهدی و فایزه هاشمی گفت چرا کسی از حکم قطعی آقای رحیمی نمی پرسد، خبرنگاری جواب داد به دستور مقام رهبری منتفی شده و دختر خبرنگار که سئوال اول را مطرح کرده بود با صدای بلند پرسید در مورد جوانفکر هم حکم رهبری هست.

او حدود ساعت یازده شب دستگیر شد. منابع نزدیک به خانواده هاشمی رفسنجانی می گویند بعدازظهر دیروز ماموران اجرای احکام دادگاه انقلاب در تماس تلفنی با فائزه هاشمی از او می خواهند برای گذراندن دوران محکومیت شش ماهه اش، فورا خود را به زندان اوین معرفی کند.

اما فائزه هاشمی در پاسخ می گوید که فردا صبح خود را معرفی خواهد کرد، ماموران هم به ظاهر راضی می شوند ولی ساعتی بعد، سه زن و شش مرد، زنگ منزل او را به صدا درآورده و خود را مأمور شرکت گاز معرفی می کنند و با این ترفند وارد ساختمان می شوند و فائزه هاشمی را بازداشت می کنند.

فائزه هاشمی، نخستین فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس جمهور اسبق، رئیس سابق مجلس خبرگان رهبری و فرمانده جنگ هشت ساله با عراق است که به زندان می افتاده است. وی پیش از این نیز یک شب را در زندان گذراند.

دادگاه تجدید نظر تهران در اوایل سال جاری با تایید حکم دادگاه انقلاب اسلامی، فائزه هاشمی رفسنجانی را به شش ماه زندان و پنج سال محرومیت از فعالیت های سیاسی، فرهنگی و مطبوعاتی محکوم کرد.

پیش از این شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی، فائزه هاشمی را به جرم فعالیت تبلیغی علیه نظام به شش ماه حبس و پنج سال محرومیت از فعالیت‌ و عضویت در احزاب٬ گروه‌ها٬ انجمن‌ها٬ فضای مجازی و فعالیت رسانه‌ای و مطبوعاتی محکوم کرده بود.

وکیل فائزه هاشمی پیشتر گفته بود که پرونده موکلش با اعلام جرم دادستانی تهران و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به جریان افتاده است.

مصاحبه در واکنش به فحاشی

فائزه هاشمی در گفت و گویی که روز اول اردیبهشت سال ۱۳۹۰ با “روز” انجام داد، از اینکه “مملکت به دست اراذل و اوباش و رجاله ها” افتاده، ابراز تاسف کرده بود.

او در آن مصاحبه گفته بود این افراد “آنقدر قدرتمند شده اند که دیگر نمی توانند با آنها برخورد کنند.”

سخنان فائزه هاشمی در واکنش به برخوردهای سعید تاجیک، از اعضای حزب الله و بسیج که همراه با دوستانش در پارکینگ حرم حضرت عبدالعظیم در شهر ری به او و پدرش فحاشی کرده بودند، بیان شده بود.

انتشار فیلم فحاشی مستهجن و پر از کلمات موهن جنسی، آزار و اذیت فائزه هاشمی توسط تاجیک انعکاس زیادی در افکار عمومی و میان کاربران شبکه های اجتماعی داشت.

به دنبال این مسئله و اعتراض هایی که حتی در میان اصولگرایان و برخی مقامات حکومتی صورت گرفت، غلامحسین محسنی اژه ای دادستان کل کشور و سخنگوی قوه قضائیه گفته بود سعید تاجیک بازداشت شده و با قرار مجرمیت در زندان به سر می برد. اما تنها چند روز بعد سعید تاجیک از محل کارش در حراست پالایشگاه تهران با روزآنلاین مصاحبه کرد و خبر از آزادی خود داد. او در آن مصاحبه فحاشی ها و اتهامات خود علیه فائزه هاشمی را تکرار کرد.

پیش از آن، آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوی اسلامی در اشاره ای تلویحی به انتشار فیلم فحاشی به دختر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته بود: “برخی جوانان با اخلاص، مومن و خوب، متأسفانه تصور می کنند که اینگونه اقدامات وظیفه است، اما این رفتارها دقیقا خلاف و عکس وظیفه است.”

فائزه هاشمی اما در واکنش به این سخنان رهبر جمهوری اسلامی به روز گفت: “این فیلم آنقدر زشت و غیرقابل دفاع بود که مجبور شدند در برابر افکار عمومی عکس العملی داشته باشند”.

او با این حال از اینکه در زمان محکوم کردن فحاشی این افراد، باز هم از آنها به عنوان “افراد مخلص و متعهد و جوانان دلسوز” یاد می شود گلایه کرد و گفت این توصیفات با آن محکومیت تناقض دارد.

به گفته فائزه هاشمی “عاملان حملات و فحاشی هایی که در سال های اخیر علیه من و سایر اعضای خانواده هاشمی رفسنجانی انجام شده خودسر نیستند، این مسائل نه تنها در باره ما بلکه در باره همه، کاملا با برنامه ریزی انجام می شود و این تز را دنبال می کند که یا با ما باشید یا ساکت باشید یا نباشید”.

او که در جریان اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، دو بار بازداشت شده بود همچنین با تأکید بر اینکه “همان افرادی که دستور سرکوب مردم را می‌دهند چنین هتاکی‌هایی را سازماندهی می‌کنند” گفت: “اداره مملکت الان با همین رجاله‌ها و اراذل و اوباش است.”

پس از انتشار این مصاحبه، دادستان کل کشور بدون آنکه توضیحی درباره ادعای ناصحیح خود درباره زندانی بودن سعید تاجیک بدهد، گفت شخصا مصاحبه دختر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را دیده و برخی مطالب آن حقیقتا مجرمانه هستند و دستور برخورد با آن را به مدعی العموم داده است.

ریشم را می تراشم

فائزه هاشمی در دوره پنجم مجلس شورای اسلامی بالاترین ارا را در سطح کشور به دست آورد و نماینده اول تهران شد اما بنا به اخباری که همان زمان انتشار یافت به دستور پدرش بخشی از آرای وی به نام ناطق نوری رییس وقت مجلس خوانده شد که در آن موقعیت رییس جمهور بعدی کشور تصور می شد. فایزه هاشمی جز فعالیت هائی که در زمینه ورزش بانوان داشت و در سطح منطقه ای و جهانی هم صاحب نام است اولین روزنامه زن در جهان را بنیان گذاشت که یک روزنامه حرفه ای با کادری مشهور و حرفه ای بود که در عین حال به مسائل زنان توجه بسیار داشت و در آن احکامی مانند برابری دیه زن و مرد و تعدد زوجات نقد می شد.

نظرات او درباره مسائل اجتماعی، فرهنگی و سیاسی همواره با خشم محافل و جریانات مذهبی و رادیکال در داخل حکومت روبرو بوده است.

ابراز تاسف از ارزش شدن چادر مشکی در سال های پس از انقلاب در یک مصاحبه تلویزیونی، چاپ خبری از پیام نوروزی ملکه سابق ایران در نشریه زن، مصاحبه و نظر درباره ابوالحسن بنی صدر، نشان دادن اعتقاد خود به آزاد بودن اختیار حجاب توسط زنان مسلمان و دوچرخه سواری علنی خود او، از جمله این دیدگاه ها و اقدامات بوده است.

حمایت فائزه و مهدی هاشمی از میرحسین موسوی در دوران پیش از انتخابات ریاست جمهوری و حضور چند باره او در تظاهرات طرفداران جنبش اعتراضی پس از انتخابات، بر حجم حملات به او افزود.

وی همچنین در مصاحبه هایی به صراحت پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات را ناشی از تقلب و کودتا عنوان کرد.

فائزه هاشمی ۳۱ خردادماه ۱۳۸۸ به همراه چهار نفر دیگر از بستگانش در جریان یک تجمع اعتراضی نیز دستگیر شده بود.

وی آخرین بار یکم اسفندماه ۱۳۸۹ و در روزی که گردهمایی‌های اعتراضی از سوی مخالفان در تهران برپا شده بود، بازداشت شد.

هواداران حکومت جمهوری اسلامی و بخصوص اعضای تشکل هایی مانند بسیج در این مدت به شدت برای محاکمه و محکومیت او انتظار می کشیدند.

اعلام خبر محکومیت فائزه هاشمی همزمان با آن صورت گرفت که مسیح مهاجری، مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی ازابراز نارضایتی آیت الله سیستانی، بزرگترین مرجع تقلید کنونی شیعه که در عراق مستقر است از توهین های انجام شده به فائزه هاشمی خبر داد.

به نوشته مسیح مهاجری منظور آیت الله سیستانی، الفاظ رکیکی بود که نسبت به فائزه هاشمی در مراسمی بیان شد و فیلم آن نیز دست به دست چرخید.

پیش از این برخی چهره های منتقد هاشمی رفسنجانی در جناح حاکم اصولگرا با اشاره به آنچه نفوذ رئیس جمع تشخیص مصلحت نظام در جمهوری اسلامی می خواندند، نسبت به اجرای حکم زندان دختر او ابراز تردید کرده بودند.

از جمله سعید قاسمی، از تئوریسین های جریان حزب الله گفته بود که “اگر چنین حکمی را برای فائزه هاشمی بریدند و نصف روز این خانم در زندان بود من ریشم را می تراشم.”
منبع: روز


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.