بلومبرگ: به ایران کمی بی احترامی نشان دهید!

پنجشنبه, 9ام اردیبهشت, 1395
اندازه قلم متن

خبرگزاری بلومبرگ با انتشار گزارشی به مصاحبه اخیر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران با رابین رایت خبرنگار نشریه نیویورکر واکنش تندی نشان داده است و او را متهم به دروغگویی کرده است.

خرداد – این خبرگزاری می نویسد: “بسیاری از روزنامه نگاران غربی و دیپلمات ها فکر می کردند که وزیر امور خارجه ایران محمد جواد ظریف فردی میانه رو می باشد که خواستار تعامل با غرب و رونق دادن به کسب و کار در ایران است. این نگاه را جان کری وزیر امور خارجه امریکا نیز نسبت به ظریف داشت. اجرای روح برجام حاصل مذاکرات او با ظریف از سال ۲۰۱۳ میلادی به این سو بود. ظریف اما در مصاحبه با نیویورکر در روز دوشنبه حرف های دیگری زد. کری باید بداند که ظریف شایسته این توجهات نیست. کری صادفانه گفته که خواستار حل اختلافات گذشته میان ایران و امریکا است. ظریف ماموریت بسیار متفاوتی دارد. او وزیر امور خارجه است و مسئول تغییر رفتار ایران نیست. او اظهار کرد که ایران هیچ تفاوتی با کشورهای دیگر غربی ندارد و میانه رو ها و تندروها در ایران بر سر منافع ملی و الزامات سیاسی با یکدیگر اشتراک نظر دارند. اگر ظریف وزیر امور خارجه بلژیک بود مجبور نبود تا به سختی سعی کند تا اعتماد مردم را به سوی خود جلب کند. اما او وزیر امور خارجه کشوری است که سال ها بر سر مناقشه هسته ای در مرکز توجهات کشورهای غربی بوده است”.

به گزارش خرداد، بلومبرگ ظریف را دروغگو خوانده و در این باره می نویسد: “در نتیجه ظریف مجبور است که در دروغگویی چیره دست و ماهر باشد. او در مصاحبه اخیر خود گلایه می کند که امریکا سهم خود را پس از برجام ادا نکرده است به خصوص در زمینه سرمایه گذاری بانک ها و شرکت های امریکایی در ایران. ظریف اما باید بداند که توافق هسته ای تنها تحریم هایی را لغو کرده که در حوزه هسته ای ایران بوده اند ما تحریم ها در حوزه های تروریسم و حقوق بشر بر سر جای خود باقی مانده اند. ظریف پس از پرسش درباره مسابقه کاریکاتور و کارتون های هولوکاست در ایران نیز بی پروایانه پاسخ داد. او سازمان دهندگان مسابقه را با کوکلوکس کلان ها در امریکا مقایسه کرد. این نوعی اذعان از سوی ظریف به بیهوده بودن برگزاری این نماشگاه بوده است. واقعیت اما آن است که خانه کاریکاتور که مجری این نمایشگاه است باید مجوز خود را از وزارت کشور ایران دریافت کند و این با گفته های ظریف در تناقض است که گفته بود این نمایشگاه کار نهادهای غیر دولتی است. (دور نخست این نمایشگاه از سوی روزنامه همشهری و خانه کاریکاتور ایران که هر دو متعلق به شهرداری تهران هستند، برگزار شد.)

بلومبرگ در پایان می نویسد: “در واقع، می توان امیدوار بود که کری به تماس های تلفنی خود با ظریف ادامه دهد اما به نظر می رسد او پیام های کری را دریافت نمی کند. شاید زمان آن فرارسیده که رویکرد متفاوتی در قبال ظریف و ایران به کار گرفته شود. به نظر می رسد ظریف احترامی برای مخاطبان خارجی خود در غرب قائل نبود”.
به نقل از: گویا
be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.