آیا بدون خیانت وزارت کشور جنتی رئیس مجلس خبرگان می‌شد؟

چهارشنبه, ۵ام خرداد, ۱۳۹۵
اندازه قلم متن

Ali Keshtgar5

اگر خامنه‌ای و خبرگان دست‌نشانده او کوچکترین احترامی برای رأی مردم قائل بودند، دست‌کم پس از تحمیل کردن جنتی به لیست منتخبان، وی را بر صندلی ریاست نمی‌نشاندند. اما وقتی بنا به انتقام گرفتن از رأی دهندگان مخالف خود و تحقیر آنان باشد، باید نزدیکترین یار رهبر که توسط مردم، مردود اعلام شده، در صدر قرار گیرد

احمد جنتی به خواست بیت رهبری و اطلاعات سپاه پاسداران به عنوان نفر آخر لیست منتخبان خبرگان شهر تهران معرفی شد. آن چنان که در آن زمان گقته می شد و منطقی هم به نظر می رسید رای او در تهران از بسیاری از مردودین از جمله محمدی یزدی هم کمتر بوده. اما بیت رهبری به روحانی پیام می دهد که اگر می خواهید انتخابات تهران ابطال نشود احمد جنتی را در لیست منتخبان بگنجانید.

در همان زمان گفته می شد که هاشمی رفسنجانی به روحانی توصیه کرده است زیر بار نرود، اما حسن روحانی این عقب نشینی را برای حفظ تفاهم با بیت رهبری لازم می داند و به این ترتیب وزارت کشور، احمد جنتی را به عنوان یکی از منتخبان معرفی کند.

آنچه در این بده بستان میان دولت روحانی و بیت رهبری هیچ جایگاهی نداشته حق رای دهندگان است.

رای دهندگان تهرانی با وجود دخالت های همه جانبه خامنه ای و بازوهای امنیتی و تبلیغاتی او به همان دو لیستی رای داده بودند که خامنه ای لیست های انگلیسی می نامیدشان و صراحتا از همه می خواست که به لیستهای مقابل آن رای دهند. و حالا او با نشاندن احمدی جنتی بر صندلی ریاست خبرگان از آنان انتقام می گیرد و یکبار دیگر به رای دهندگان مخالف خود پیام می دهد که اراده رهبر بالاتر از رای آنان است.

اگر خامنه ای و خبرگان دست نشانده او کوچکترین احترامی برای رای مردم که وقتی قافیه تنگ می شود عوامفریبانه به عنوان “حق الناس” از آن یاد می کنند قائل بودند، دست کم پس از تحمیل کردن جنتی به لیست منتخبان، وی را بر صندلی ریاست نمی نشاندند. اما وقتی بنابه انتقام گرفتن از رای دهندگان مخالف خود و تحقیر آنان باشد، باید نزدیکترین یار رهبر که توسط مردم، مردود اعلام شده، در صدر قرار گیرد.

حمایت ۵۱ نفر از اعضای ۸۴ نفره خبرگان از احمد جنتی نشان می دهد که طرفداران بی چون و چرای آیت الله خامنه ای در مجلس خبرگان جدید از اکثریت مطلق برخوردارند. به این ترتیب خامنه ای می تواند با خیال راحت جانشین مورد نظر خود را در زمان حیاتش به تایید خبرگان برساند.

عقب نشینی روحانی و ورود جنتی به مجلس خبرگان که به ریاست او انجامید بر روانشناسی رای دهندگانی که از لیست میانه روها حمایت کردند تاثیر منفی خواهد گذاشت و برعکس روحیه اردوی رهبر جمهوری اسلامی را که در اثر آرای تهرانی ها تضعیف شده بود، تقویت می کند.اگر روحانی و وزارت کشور زیر بار نمی رفتند و به تقلب تن نمی دادند احتمالا انتخابات باطل اعلام نمی شد و اگر هم به احتمال ضعیف چنین می شد هزینه بسیار سنگینی به بیت رهبری و شخص خامنه ای تحمیل می شد و دست آخر هم برگزاری دوباره انتخابات، با قوت بیشتری به همان نتایج قبل می انجامید. اما روحانی و وزارت کشور او اهل ایستادگی در برابر فشار بیت رهبری نبودند.

چه کسی جانشین خامنه ای خواهد شد؟

پیش از این از صادق لاریجانی و محمود هاشمی شاهرودی به عنوان دو گزینه احتمالی برای جانشینی آیت الله خامنه ای نام برده می شد. اما انتخابات درونی مجلس خبرگان نشان داد که نفوذ این دو در این مجلس حتی از مجلس خبرگان پیشین نیز کمتر است. محمود شاهرودی فقط ۱۳ رای برای ریاست خبرگان کسب کرد و در نهایت نیز به عنوان نایب رئیس دوم این مجلس انتخابات شد. در حالی در مجلس پیشین نایب رئیس اول بود.
صادق لاریجانی، حتی برای نایب رئیسی مجلس نیز رای لازم را کسب نکرد. اگر آن چنان که در گذشته شایع بود این دو آیت الله از گزینه های جانشینی خامنه ای محسوب می شدند، قطعا از اقبال بیشتری در مجلس خبرگانی که همسو با تمایلات بیت رهبری است، برخوردار می شدند.

انتخابات مجلس خبرگان نشان داد که نفوذ هاشمی رفسنجانی و میانه روها در این مجلس به شدت کاهش پیدا کرده است.

اگر هاشمی شاهرودی و صادق لاریجانی از گزینه های جانشینی برای خامنه ای نباشند چه گزینه های دیگری برای جانشینی او باقی می مانند. خود وی چه کسانی را در نظر دارد؟ بعید نیست که مجتبی خامنه ای و یا مصباح یزدی از گزینه های مورد نظراو باشند.

از: گویا

be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.