آیا امریکا ظرف سه هفته نیروی نظامی ایران را نابود خواهد کرد؟

جمعه, ۱۵ام اردیبهشت, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، معتقد است آمریکا می‌تواند عرض سه هفته صف نظامی ایران را درهم بشکند

گفتگو با فرهمند علیپور و فرامرز دادرس

به گزارش روزنامه واشنگتن پست، وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، در حال حاضر ایجاد تغییراتی در برنامه‌های جنگی خود را در دست بحث دارد و در این میان مسئله «احتمال» حمله به ایران یکی از مهم‌ترین سناریوهای مورد مطالعه این وزارتخانه است.
به گفته یکی از منابع دفاعی آمریکا، فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده معتقد است که در صورت وقوع جنگ با ایران، آمریکا قادر است از طریق حمله هوایی و دریایی، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی را به طور کامل متلاشی کند یا به طرز قابل ملاحظه‌ای در هم بشکند.
اظهارات این منبع دفاعی در حالی مطرح شده است که تی جی تیلور، سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا، که بر عملیات نظامی در خلیج فارس نظارت دارد، می‌گوید که در حال حاضر برنامه‌ریزی برای جنگ مورد بحث این فرماندهی نیست.
وی به این روزنامه گفته است که این مرکز تمامی احتمالات و امکانات را مد نظر دارد و افزوده است که این فرماندهی رهنمودهای خود را از وزارت دفاع و مقام‌های بالادست واشینگتن دریافت و متعاقب آن عمل می‌کند.
واشینگتن پست تأکید کرده است که در حال حاضر پنتاگون در حال ارسال گام به گام تجهیزات نظامی به منطقه خلیج فارس است.
به گفته این روزنامه، هم اکنون دو ناو هواپیمابر آمریکا در این منطقه مستقر است و آمریکا در صدد افزایش شمار کشتی‌های مین‌یاب و هلی‌کوپترهای حاضر در خلیج فارس است.
در عین حال اوایل اردیبهشت‌ماه رسانه‌های آمریکایی از استقرار چندین فروند از پیشرفته‌ترین جنگنده‌های اف- ۲۲ در امارات و در نزدیکی مرزهای ایران خبر دادند.
دراین راستا از دو حیث این مسیله را در گفتگو با دو کارشناس بررسی کردم در ابتدا گفتگویی انجام دادم با آقای فرامرز دادرس کارشناس مسایل نظامی و اطلاعاتی ساکن پاریس و از دیگر سو گفتگویی با فرهمند علیپور روزنامه نگار و کارشناس مسایل خاوریانه جهت بررسی سیاسی و ژیو پلتیک این موضوع.
فرامرز دادرس با مقایسه توان و استعداد نظامی دو طرف یعنی ایالات متحده امریکا در خاورمیانه و همینطور ایران معتقد است زمان سه هفته نه تنها کافی است که تا نیروهای امریکایی نیروهای نظامی ایران را در هم بشکنند بلکه در این زمان قادرند تمام زیر ساخت های ایران را از بین ببرند. او به نبود سلاح های به روز و کارآمد از یک سو و نبود روحیه مناسب در میان ارتشیان و حتی اعضای سپاه پاسداران در این زمینه تاکید کرد.
نکته قابل توجه آنکه آقای دادرس به عنوان کارشناس مسایل نظامی و امنیتی در تحلیل تحرکات نظامی امریکا معتقد است با وجود اعلام این مسایل و تجمع بی سابقه سلاح و نیروهای نظامی امریکایی در اطراف ایران به خصوص خلیج فارس واشنگتن خیال حمله به ایران ندارد.
از سوی دیگر فرهمند علیپور علت این مسیله را متوجه نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری در امریکا و همین طور نزدیک بودن زمان مذاکرات جمهوری اسلامی و غرب بر سر مسایل هسته ای تهران میداند.
او معتقد است از باراک اوباما رییس جمهوری امریکا با اتکا به این مسایل قصد دارد جلوی حملات و انتقادات مخالفین جمهوری خواه خود را در سالی که انتخابات ریاست جمهوری در این کشور برگزار می شود بایستد و همچنین در مقابل امتیاز گفتگو با ایران چماق نیروی نظامی را نیز بالای سر جمهوری اسلامی نگه دارد تا همچنان در مذاکرات هسته ای دست بالا را داشته باشد.
از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.