بنا بر اعلام بانک مرکزی نرخ تورم در ایران در مهرماه به ۲۵ درصد افزایش یافت

پنجشنبه, ۱۸ام آبان, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

بانک مرکزی جمهوری اسلامی در آغاز سال جاری در گزارشی با اشاره به افزایش تورم در ایران نسبت به افزایش شکاف طبقاتی در کشور هشدار داد و شش ماه و نیم پس از آن حسینعلی شهریاری، رییس کمیسیون بهداشت مجلس، در همین زمینه خبر داد که «در جامعه کنونی مردم یا فقیرند یا غنی، دیگر قشر متوسط کارمند نداریم چرا که افزایش نرخ تورم به‌شدت منظر روانی جامعه را تحت تاثیر قرار داده‌است.»

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است نرخ تورم در ایران که در فروردین ماه امسال ۲۱٫۸ درصد بود است ماه به ماه افزایش داشته و در مهرماه به ۲۴٫۹ درصد رسیده‌است.

گزارش بانک مرکزی از خلاصه نتایج به دست‌آمده از شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران نشان می‌دهد که نرخ تورم در دوازده ماهه منتهی به مهرماه امسال نسبت به مدت مشابه سال پیش ۳٫۱ درصد افزایش پیدا کرده و به ۲۴٫۹ درصد رسیده‌است.

به نوشته خبرگزاری مهر، پیش از این، بانک مرکزی نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به شهریورماه را ۲۴ درصد، مردادماه ۲۳٫۵ درصد، تیرماه ۲۲٫۹ درصد، خردادماه ۲۲٫۴ درصد، اردیبهشت ماه ۲۲٫۲ درصد و فروردین ماه را ۲۱٫۸ درصد اعلام کرده بود که نشان‌دهنده افزایش ماه به ماه تورم در ایران است.

بنا به نوشته رادیو فردا، اعلام این روند افزایشی بر اساس آمارهای رسمی بانک مرکزی در حالی است که محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری ایران روز ۱۳ شهریور در یک گفت‌وگوی تلویزیونی رشد تورم را رو به کاهش دانست.

میان آمار و ارقام اعلام‌شده توسط بانک مرکزی با مرکز آمار ایران همواره ناهمسانی‌هایی مشاهده می‌شود و برای نمونه در حالی که بانک مرکزی نرخ تورم تیرماه امسال را ۲۲٫۹ درصد اعلام کرده مرکز آمار ایران نرخ تورم برای همین ماه را ۲۵٫۹ درصد گزارش کرده‌است.

عادل آذر رییس مرکز آمار ایران، روز یکم آبان، اعلام کرد که گزارش‌های مربوط به نرخ تورم محرمانه‌است و افزود که این گزارش‌ها فقط در اختیار مدیران کشور قرار می‌گیرد و اگر آنها صلاح بدانند منتشر می‌شود.

بانک مرکزی نرخ تورم را بر پایه ۳۵۹ قلم کالا و خدمت محاسبه می‌کند که تعداد زیادی از آنها به ندرت و یا با فاصله زمانی زیاد مورد استفاده یک مصرف‌کننده عادی ایرانی است.

به همین خاطر مصرف‌کنندگان ایرانی به تجربه خود حس می‌کنند که روند گران شدن کالا‌های مورد نیاز دایمی‌شان، به خصوص کالا‌های خوراکی، به مراتب بیشتر از نرخ اعلام‌شده توسط مراجع حکومتی برای کلیه کالاها است.

مرکز آمار ایران به عنوان متولی قانونی اعلام نرخ تورخ، ماه‌ها از اعلام نرخ تورم خودداری می‌کرد و بانک مرکزی نیز از آذرماه ۱۳۹۰ تا بیستم فروردین‌ماه سال جاری هیچ اطلاعی درباره نرخ تورم اعلام نکرده بود.

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.