سیل در سیستان و بلوچستان صدها نفر را بی‌خانمان کرد

پنجشنبه, ۷ام بهمن, ۱۳۹۵
اندازه قلم متن

سیل و آبگرفتگی شش استان را درگیر کرده و تنها در ۱۰۰ روستای بلوچستان ۸۵۰ خانه را تخریب کرده و یک زن ۶۰ ساله را به کام مرگ کشانده است. در سیل مرداد‌ماه در کرمان و سیستان و بلوچستان نیز ۶ نفر جان خود را از دست داده بودند.

سیل و آبگرفتگی در شش استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، فارس، خراسان جنوبی و خراسان رضوی از اول بهمن ماه آغاز شد. طبق گزارش‌های پنج‌شنبه (۷ بهمن‌ماه)، مجموعا ۱۴۹ شهر و روستا در این استان‌ها طی روزهای گذشته در معرض آسیب‌ها و خسارت‌های ناشی از سیل و آبگرفتگی بوده‌اند.

به گفته مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات، تا کنون ۴١٨١ نفر در این استان‌ها “اسکان اضطراری” یافته‌اند و آب از ۶٠ واحد مسکونی تخلیه شده است.

سلیمی افزوده است که امدادرسانی در استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان کماکان ادامه دارد.
به گزارش خبرگزاری‌های ایران، اکثر معابر شهرستان‌ها و روستاهای سیستان و بلوچستان دچار آبگرفتگی شده‌اند و ساکنان برخی روستاها مجبور به ترک منازل خود شده‌اند.

مرگ یک زن

تنها در شهرستان خاش سقف ۱۰۰ خانه و تعدادی از مدارس ریزش کرده، بسیاری از روستاها به زیر آب رفته و نیز به گفته‌ی مسئولان محلی، در پی یکی از این ریزش‌ها، زنی ۶۰ ساله جان خود را از دست داده است.

به گفته‌ی همسایه‌ها، خانواده‌ی این زن برای گرفتن تسهیلات جهت بازسازی خانه “چندین بار به سازمان‌های حمایت‌کننده” مراجعه کرده، اما پاسخی نگرفته است.

همچنین طبق گزارش ایرنا در روز سه‌شنبه (۵ بهمن)، بر اثر جاری شدن سیل در استان سیستان و بلوچستان، بیش از ۸۵۰ خانه تنها در ۱۰۰ روستا در شهرستان‌های مهرستان، سیب و سوران، سراوان و خاش دچار خسارات شده‌اند.

تأکید رئیس سازمان امداد و نجات ایران، بر “اسکان اضطراری” بیش از چهار هزار نفر از خسارت‌دیدگان سیل روزهای گذشته نیز مؤید بالا بودن خسارات وارده بر ساکنان مناطق سیل‌زده است.

“تسهیلات زمانبر”

رضا اربابی، مدیرکل مدیریت بحران سیستان و بلوچستان نیز امروز (پنجشنبه، ۷ بهمن) از “شناسایی تخریب” ۱۶۰ واحد مسکونی در این استان خبر داد. او گفت: «بیشترین خسارات وارده در پی بارندگی و جاری شدن سیلاب به بخش راه‌ها، کشاورزی و واحدهای مسکونی بوده است.»

اربابی همچنین در رابطه با تسهیلات در نظر گرفته شده برای منازل آسیب‌دیده در سیستان و بلوچستان گفت: «مبلغ ۲۰ میلیون تومان وام با کارمزد ۴ درصد به همه خانوارهایی که منازل مسکونی آنها در پی بارندگی اخیر بالای ۶۰ درصد تخریب شده تعلق می‌گیرد».

وی از بررسی “اعطای تسهیلات بلاعوض بازسازی منازل سیل‌زدگان” نیز سخن گفت، اما ضمن “زمانبر” خواندن آن، میزان و چگونگی ارائه‌ی این تسهیلات به خسارت‌دیدگان را روشن نکرد.

امدادرسانی “ناکافی”

هم‌زمان با تأکید مسئولان استان سیستان و بلوچستان بر امدادرسانی مستمر، حسن‌علی شهریاری، نماینده مردم زاهدان در مجلس، گفته که امدادرسانی به سیل‌زدگان این استان “کافی نبوده است”. شهریاری افزوده است: «اکثر واحدهای مسکونی و روستایی پس از سیل اخیر دیگر قابل استفاده نیستند».

شهریاری همچنین گفته است: «این سیل فرصت خوبی برای استاندار سیستان و بلوچستان است که برای بازسازی و بهسازی استان از دولت کمک بگیرد، نه اینکه عنوان کند که سیل خسارتی را به مردم استان وارد نکرده است و انتظار داریم تا آقای استاندار برای کمک به سیل‌زدگان از ستاد بحران بودجه و اعتبار دریافت کند».

به گفته‌ی مسئولان ایران، خسارات ناشی از سیل در دیگر استان‌هایی که درگیر سیل و آبگرفتگی شده‌اند، کمتر از سیستان و بلوچستان بوده است.

حوادث طبیعی همواره در استان‌های فقیر ایران تأثیرات مخرب‌تری داشته است. در مرداد ماه سال جاری ۷ استان ایران، از جمله کرمان و سیستان و بلوچستان، دچار سیل و آبگرفتگی شدند. در جریان این سیل نیز ۴ نفر در کرمان و ۲ نفر در سیستان و بلوچستان جان خود را از دست دادند.
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.