علی لاریجانی: مخالفت شورای نگهبان با تفسیر مجلس از «رجل سیاسی» و «مدیر و مدبر بودن»

یکشنبه, 27ام فروردین, 1396
اندازه قلم متن

زیتون- علی لاریجانی، رییس مجلس با اشاره به انتقادها درباره تعداد زیاد ثبت‌نام کنندگان برای انتخابات ریاست‌جمهوری، گفت مجلس پیش از این قانونی را برای تفسیر «رجل سیاسی» و «مدیر و مدبر بودن» نامزدهای این انتخابات تصویب کرده بود که با ایراد شورای نگهبان مواجه شد.

به کزارش ایسنا، لاریجانی گفت: «ما در این زمینه قانون تصویب کردیم که فرد چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد که بتوان او را مدیر و مدبر دانست و یا اینکه سوابق اجرایی‌اش چه باشد یا چه افرادی او را تایید کنند که نشان دهد او مدیر و مدبر است و اگر در بخش خصوصی بود، باید چه شرایطی داشته باشد و رجل سیاسی و مذهبی مفهومش چیست. این قانون در مجلس قبل تصویب شد و به شورای نگهبان ارجاع شد، اما شورا آن را رد کرد.

استدلال‌شان این بود که این تشخیص بر عهده شورای نگهبان است و حتی آیت الله جنتی به من گفتند همه این را قبول دارم، اما این را به صورت آیین‌نامه در شورای نگهبان تصویب می‌کنیم، چون شورای نگهبان طبق قانون اساسی مسئول این کار است. اما این کار را هم انجام ندادند.»

علی لاریجانی افزود: «در رسانه ها می گویند چرا قانون وجود ندارد،‌ ما که قانون را تصویب کردیم البته من ملاحظه ای در این زمینه دارم این که شورای نگهبان برای خود آئین نامه ای داشته باشد معنایش این نیست که در بیرون نفاذ داشته باشد، اگر بخواهد در بیرون نفاذ داشته باشد مجلس باید قانون تصویب کند. به هر حال ما کارمان را انجام دادیم. اگر هم اکنون که این بحث مطرح شده شورای نگهبان قبول کند همان قانونی را که فرستادیم را تایید کند و اگر ایرادی دارد به مجلس بدهد تا مجلس آن را اصلاح کند و به شورای نگهبان بفرستد.»


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.