احمدی نژاد: دندان بودجۀ وابسته به نفت را کشیدیم

جمعه, ۲۴ام آذر, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

نوشتۀ ناصر اعتمادی
محمود احمدی نژاد- رییس جمهوری ایران، در مشهد گفت که در بودجۀ امسال «دندان اقتصاد وابسته به نفت را کشیدیم تا کشور روی ریل اصلی پیشرفت قرار بگیرد».

رییس جمهوری ایران، در ادامه گفت که دشمنان نظام اسلامی باید بدانند که با تحریم نفت و گاز ایران، پیشرفت اقتصادی در این کشور متوقف نمی‌شود.
برغم این ادعای رییس جمهوری بودجۀ امسال با نفت ۸۵ دلار در بشکه بسته شد که نوعاً نفتی‌ترین بودجۀ تاریخ ایران بوده است.

هر سال بودجۀ ایران با تعیین قیمت نفت در آن بسته می‌شود و درآمدهای نفتی روی هم با ملاحظۀ متمم‌های بودجه، حدود ٨٠ درصد منابع بودجه و همچنین بیش از ٨٠ درصد درآمدهای ارزی کشور را تشکیل می‌دهند.
با این حال، محمود احمدی نژاد هیچ اشاره‌ای به بودجۀ سال آینده و سهم دلارهای نفتی در آن نداد.

در هفتۀ گذشته دولت و مجلس شورای اسلامی ایران کمیتۀ ویژه‌ای را برای تعیین نرخ ارز در بودجه سال آینده تشکیل دادند، اما به دلیل اختلافات مجلس و دولت بر سر وضعیت اقتصادی کشور و همچنین کاهش شدید درآمدهای نفتی که عمده‌ترین منابع بودجه بشمار می‌روند، عمر این کمیتۀ ویژه بیش از چند ساعت به درازا نکشید.

محمود احمدی نژاد، در جای دیگری از سخنان امروزش، به معوقات ٧٠ هزار میلیارد تومانی نظام بانکی کشور نیز اشاره کرد و گفت که بخش اعظم این معوقات را افرادی به بهانه‌های مختلف از جمله صادرات و واردات گرفته‌اند، اما بعد از فروش کالاها حاضر به بازپس دادن وام‌های خود به بانک‌ها نیستند.

رییس جمهوری ایران در ادامه افزود: ٣٠٠ نفر در کشور ۶٠ درصد پول‌های کشور را به جیب زده‌اند و پس نمی‌دهند. رییس جمهوری ایران همچنین گفت که این افراد از حمایت برخی نهادها و سازمان‌ها نیز برخوردارند که در پشتیبانی از آنان قانون نیز تصویب می‌کنند.

از: رادیو فرانسه


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید