چهار استاندار به خاطر “تخلفات انتخاباتی” تفهیم اتهام شدند

سه شنبه, 20ام تیر, 1396
اندازه قلم متن

چهار تن از استانداران ایران به خاطر “تخلفات انتخاباتی” به دادسرای کارکنان دولت احضار و تفهیم اتهام شده‌اند. استانداران دولت یازدهم در حالی به “تخلف” متهم می‌شوند که دولت روحانی خود شاکی “تخلفات انتخاباتی” است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا در روز سه‌شنبه (۲۰ تیر/ ۱۱ ژوئیه)، اسدالله درویش امیری استاندار زنجان، فریدون همتی استاندار قزوین، محمد ناصر نیکبخت استاندار همدان و غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان “در یکی دو روز اخیر” به اتهام “تخلفات انتخاباتی” در جریان انتخابات ریاست جمهوری اردیبهشت ماه سال جاری (۱۳۹۶) به دادسرای کارکنان دولت احضار شده و تفهیم اتهام شده‌‌اند. طبق همین گزارش، برای برخی از این استانداران قرار کفالت صادر شده است.
پیش از نیز خبرهایی از احضار شماری از استانداران، فرمانداران و بخشداران ایران به دستگاه قضایی منتشر شده بود.

یک روز پیش از انتشار خبر تفهیم اتهام استانداران دولت یازدهم، مجید انصاری، معاون حقوقی حسن روحانی، از شمار بسیار بالایی از تخلفات انتخاباتی سخن گفته و اعلام کرده بود که دولت به قصد جلوگیری از این گونه تخلفات در آینده، به شورای نگهبان و دستگاه قضایی شکایت کرده است.

شکایت از برخی “فرماندهان نظامی و ائمه جمعه”

به گفته انصاری، شکایت‌های دولت متوجه برخی از رسانه‌ها، فرماندهان نظامی و ائمه جمعه بوده است. انصاری گفته بود: «بعضی موارد منع تعقیب خورد و بعضی موارد نیز در دست رسیدگی است. به هر حال اگر موردی خلاف قانون باشد، دستگاه قضایی رسیدگی خواهد کرد».

معاون حقوقی روحانی درباره دلیل “منع تعقیب” پرونده برخی از تخلفات توضیحی نداده بود و روشن هم نیست که چه نیروها یا افرادی مانع از تعقیب این موارد شده‌اند.

از جمله تخلفاتی که موجب اعتراض معاونت حقوقی دفتر ریاست جمهوری شده، استفاده از اموال عمومی توسط “نهادها و ارگان‌ها” و دخالت در کارزار انتخاباتی به سود یا به زیان نامزدها از سوی برخی از “اشخاص یا دستگاه‌ها” عنوان شده بود.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت یازدهم نیز روز سه‌شنبه ۲۰ تیر در نشست خبری هفتگی با رسانه‌ها، در رابطه با شکایت دولت از برخی نهاد‌ها در زمان انتخابات و احضار استانداران، گفت: «این احضار در جهت بیان ادله بود، استانداران در پاره‌ای از موارد باید توضیح می‌دادند که چرا در یک همایش راجع به دولت حرف زدید. قوه قضائیه دستگاه عدالت است و می‌داند آن‌ها وظایف خود را انجام داده‌اند. معاونت حقوقی رئیس جمهور گفتند از افرادی شکایت شده که شخص رئیس جمهور را مورد هدف قرار دادند».

استفاده روحانی از “ابزارهای حاکمیتی”

اصول‌گرایان نیز در مقابل دولت روحانی و حامیان آن را هدف حمله خود قرار داده و آنان را متهم به “تخلفات عجیب و بی‌سابقه انتخاباتی” می‌کنند.

از جمله ابراهیم رئیسی، نامزد شکست‌خورده اصول‌گرایان در انتخابات ریاست جمهوری، در تازه‌ترین موضع‌گیری خود در همین ارتباط از “استفاده بی‌رویه” دولت روحانی “از ابزارهای حاکمیتی” سخن گفته است.

ابراهیم رئیسی در گفت‌وگویی تفصیلی با تسنیم و فارس، دو خبرگزاری نزدیک به نهادهای امنیتی ایران، گفته است: «کم و کیف این نحو تخلفات در این دوره عجیب و بی‌سابقه بود. […] اکنون هم شورای محترم نگهبان اعلام کرده است که تخلفات دولتی را به قوه قضائیه ارسال کرده است و امیدواریم دستگاه قضایی به طور جدی و بدون مماشات با مجری و مباشر و معاون در تخلف، بر اساس قانون برخورد کند تا در آینده حق مردم اینگونه تضییع نشود».
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.