ده سال حبس برای یک ایرانی در امارات به اتهام “نقض تحریم‌ها”

چهارشنبه, 12ام مهر, 1396
اندازه قلم متن

حکم ۱۰ سال زندان برای یک ایرانی در امارات به اتهام “نقض تحریم‌های بین‌المللی” تأیید شده است. هویت متهم فاش نشده است. رسانه‌های امارات پیش‌تر از محکومیت و اتهامی مشابه برای یک ایرانی ۴۸ ساله خبر داده بودند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در روز سه‌شنبه (۱۱ مهر/ ۳ اکتبر)، دادگاهی در امارات متحده عربی حکم ۱۰ سال زندان برای یک ایرانی را تأیید کرده است.

این تبعه ایران متهم است که تحریم‌های بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی را نقض کرده است. هویت متهم فاش نشده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی امارات متحده عربی، دادگاه امنیت این کشور موارد اتهامی این فرد را “تبادل اطلاعاتی با ایران، واردات ژنراتورهای برق و دیگر تجهیزات قابل استفاده در برنامه هسته‌ای ایران از بریتانیا و تلاش برای صادرات غیرقانونی این تجهیزات به ایران” عنوان کرده است.

گفته شده است که متهم در ماه آوریل سال جاری میلادی (۲۰۱۷) در دادگاه دیگری در امارات متحده عربی مجرم شناخته شده و به ۱۰ سال زندان و سپس اخراج از خاک امارات و استرداد به ایران محکوم شده است.

خبرگزاری رویترز مرداد ماه سال جاری با استناد به “گلف دیلی نیوز” و به نقل از اسناد دادگاه، از محکومیت ده سال حبس برای یک ایرانی ۴۸ ساله به نام “رضا محمد حسین مظفر” به اتهام مشابه “جاسوسی، کلاهبرداری و قاچاق تجهیزات مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران” خبر داده بود.

آسیب رساندن به روابط امارات و ایالات متحده از طریق واردات تجهیزات مرتبط با برنامه هسته‌ای و قاچاق آنها به ایران، از دیگر موارد اتهامی این فرد عنوان شده بود.

تحریم‌های بین‌المللی مرتبط با برنامه اتمی ایران در پی توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با جمهوری اسلامی، موسوم به برجام، در سال ۲۰۱۵ میلادی (دی ماه ۱۳۹۴) لغو شدند.

رفع تحریم‌ها با انتظار نرمش بیشتر ایران و از آن طریق کاهش تنش‌های منطقه‌ای همراه بود. این انتظار اما متحقق نشد و سیر تحولات به‌خصوص در سوریه، یمن و عراق و در پی آنها بحران قطر، به سنگربندی سیاسی هر چه بیشتری در منطقه انجامید.

در این میان امارات متحده و بخش بزرگی از دیگر دولت‌های عربی به رهبری عربستان سعودی، نگران از افزایش نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه، به تنشی بی‌سابقه با ایران کشیده شدند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.