اشد مجازات در انتظار تخریب گران خانه نائل در اصفهان

سه شنبه, ۷ام آذر, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن


پیرو تخریب کامل خانه «نائل» اصفهان، از بناهای ارزشمند دوره صفوی که در شامگاه پنج‌شنبه گذشته رخ داد، حالا معاون سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردش گری تاکید کرده است که باید اشد مجازات برای عاملان تخریب این خانه تاریخی در نظر گرفته و این خانه عینا بازسازی شود. این در حالی است که به نوشته رکنا، رسانه‌ها پیش از این به اداره کل میراث فرهنگی اصفهان هشدار داده بودند اما حالا مسوولان به دنبال تخریب گران ناشناس بنا هستند.

به گزارش دنیای اقتصاد، خانه نائل اولین قربانی تخریب‌ بناهای ارزشمند در شهرهای تاریخی نیست؛ پیش از این نیز بناهای بسیاری در شهرهایی هم چون یزد، شیراز، تهران و… توسط تخریب‌چیان به نابودی کشیده شده اند.

حالا به‌گزارش میراث‌آریا، «محمدحسن طالبیان» از اعزام گروه‌های فنی‌‌مرمتی، بازرسی و حقوقی سازمان به اصفهان خبر داده و گفته است: «در حال حاضر کارگاه مرمت برای بازسازی عین‌به‌عین خانه صفوی نائل در حال تجهیز است و پی گیری‌های حقوقی و قضایی از عاملان تخریب این بنای ارزشمند تاریخی تشکیل شده است. قرار است در مرحله نخست، بازسازی حصار و تحدید زمین و در مرحله دوم، پی گیری پلان و آماده‌سازی عین‌به‌عین خانه براساس مستندات موجود انجام شود.»

وی افزوده است: «از آن جا که خانه نائل در سال ۱۳۵۴ در فهرست آثار میراث فرهنگی کشور به ثبت رسیده، تمام مستندات در مورد این بنا موجود است که بر اساس آن ها، طرح بازسازی اجرا می‌شود.»

معاون میراث فرهنگی کشور از انجام اقدام قضایی درخصوص عامل تخریب خانه نائل نیز خبر داده و اعلام کرده است که پس از بررسی‌ گزارش‌های مستند، با عاملان و متخلفان این اقدام برخورد قانونی خواهد شد.

در همین حال، مدیرکل حفظ و احیای بناها، محوطه‌ها و بافت‌های تاریخی که به‌همراه تعدادی از کارشناسان میراث فرهنگی برای بررسی‌های کارشناسی درباره خانه تاریخی نائل هم‌اکنون در اصفهان حضور دارد، گفته است: «بیش از پنج دانگ از این خانه در مالکیت اداره‌کل میراث‌فرهنگی بود و اقداماتی نیز برای سامان دهی و مرمت این خانه تاریخی انجام شده بود.»

«غلامرضا میثاقیان» با استناد به شواهد و بررسی‌ها گفته که این خانه تاریخی با لودر تخریب شده است: «این که این تخریب را چه‌کسی انجام داده، از حیطه کاری ما خارج و بر عهده دستگاه‌های قضایی است. تیمی متشکل از کارشناسان معاونت حقوقی، مجلس و امور استان‌ها، یگان حفاظت و نیز دفتر عملکرد، بازرسی و پاسخ گویی به شکایات سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردش گری برای بررسی‌های بیش تر به اصفهان آمده‌اند. دستورات قانونی لازم در این مورد اخذ شده است و پی گیری‌های قانونی برای شناسایی مسببان این تخریب ادامه دارد.»

به گفته وی، قرار است مستندسازی بنا تکمیل و بر اساس عکس‌ها و اطلاعات موجود، تزیینات داخلی آن مستندسازی شود:«هم‌اکنون فقط یک اتاق از این بنای تاریخی سالم مانده است و حتی متاسفانه بازسازی عین‌به‌عین نیز نمی‌تواند اصالت را به این اثر تاریخی برگرداند.»

این مقام مسوول با بیان این که اطلاع‌رسانی به‌موقع می‌تواند آمار تخریب بناهای تاریخی را کاهش دهد، خاطرنشان کرده است: «متاسفانه همسایه‌ها و مردم محلی نسبت به تخریب خانه نائل بی‌توجهی کردند و درحالی که تخریب این خانه ساعت‌ها به طول می‌انجامید، اطلاع‌رسانی از سوی مردم انجام نشد. اگر مردم متوجه ارزش و اهمیت بناهای تاریخی نشوند، تلاشی نیز برای نگه داری آن انجام نمی‌دهند.»

مدیرکل حفظ و احیای بناها، محوطه‌ها و بافت‌های اضافه کرده است:«اگر فردی در این بنا ساکن بود یا از این بنا بهره‌برداری صورت می‌گرفت، شاهد تخریب این بنای تاریخی نبودیم.»

خانه تاریخی نائل یکی از بناهای ارزشمند دوره صفوی در استان اصفهان است که در سال ۱۳۵۴ در فهرست آثار ملی به‌ثبت رسیده است. این بنای تاریخی به علت تعریض مسیر تخریب شده است.
از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.