علی مطهری: نباید اجازه داد دختر و پسر با هر پوششی وارد دانشگاه شوند

شنبه, 11ام آذر, 1396
اندازه قلم متن

فضای مجازی در کشورهای دیگر اینطور بی در و پیکر نیست

مشرق – مهمان این هفته برنامه «دست‌خط» یکی از چهره‌های مطرح سیاسی کشور بود که به محض این که صحبت می‌کند، انعکاس فراوانی دارد. صحبت‌های صریحی در موضوعات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی دارند. شخصیتی شناخته شده هستند. برخی افراد در عرصه سیاسی از ایشان به عنوان آقازاده سیاسی نام می‌برند.

برخی اعتقاد دارند ایشان کاملاً شخصیت مستقلی است و در یک جاهایی متفاوت از پدر بزرگوار، عزیز و شریف و شاخصشان هستند. دو سالی است که در جایگاه مهم کشوری تکیه زده‌اند و نائیب رئیسی مجلس شورای اسلامی را برعهده دارند.

برخی‌ها می‌گویند از وقتی در این جایگاه قرار گرفتند مدل صحبت‌ کردن ایشان هم تغییر کرده است.

در این برنامه در خدمت جناب آقای دکتر علی مطهری، نائب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی و فرزند شهید آیت الله مطهری هستیم.

سلام و خیلی خوش آمدید.

مطهری: سلام خدمت شما و همه بینندگان عزیز.

س: آقای دکتر مطهری چه خبر؟ شما دو سالی هست که نایب رئیس مجلس شده‌اید، گویا فضای شما با قبل در این دو سال فرق کرده و این نایب رئیسیب قدری دست و بال شما را بسته!

مطهری: فکر نمی‌کنم اینطور باشد. ما در دو جایگاه هستیم. یک وقت هست که من در جایگاه نائب رئیسی صحبت می‌کنم و در زمان اداره جلسه، من سخنگوی مجلس هستم و نمی‌توانم مواضع خاص خود را اعلام کنم. ولی در مصاحبه‌ها و دانشگاه‌ها سخنرانی می‌کنم و حرف‌های خودم را مانند قدیم بیان می‌کنم، لذا خیلی تفاوتی ندارد. اما به هر حال به عنوان نائب رئیسی مجلس ملاحظات بیشتری باید باشد.

س: پدر شما یکی از ناب‌ترین گوهرهای جمهوری اسلامی است و در تشکیل جمهوری اسلامی نقش اساسی داشت و به دست همین منافقین شهید شد. برخی تعجب کردند که آقای علی مطهری از تریبون مجلس درباره محاکمه منافقین صحبت کند. گفتند پدر شما که خودش قربانی منافقین بود، چرا شما حرف اینطور می‌زنید؟

مطهری: درست است؛ حرف ما هم همین بود. ما گفتیم این موضوع توضیح داده شود تا سو استفاده نشود.

س: یعنی خیلی از زوایا را می‌دانید و دوست دارید زوایا گفته شود تا شائبه‌ها و تهمت‌ها ایجاد نشود.

مطهری: بله. اینکه جنبه فقهی و شرعی موضوع و نوع عملکرد را توضیح دهیم.

س: قبل از این که مجلس بیایید به عنوان چهره فرهنگی محسوب می‌شدید. نقدهای شما در دوره‌های مختلف به خصوص در دوره دوم خرداد، در حوزه مسائل فرهنگی بازتاب ویژه‌ای داشت؛ الان هم چنین است. الان وضعیت فرهنگی کشور را چطور می‌بینید؟

مطهری: الان گاهی کم‌توجهی‌هایی در حوزه فرهنگ وجود دارد. اصلا دولت‌ها از ابتدا تا امروز توجه کافی به مسئله فرهنگ ندارند و فرهنگ را امری حاشیه‌ای و طفیلی می‌دانند.

س: چرا چنین است؟

مطهری: البته این امر اشتباه است.

س: این نگاه وجود دارد و کمترین بودجه برای فرهنگ می‌رود. آخرین نگاه‌ها به فرهنگ است. چرا اینچنین است؟

مطهری: بله همینطور است، در حالی که اگر ما فرهنگ عمومی را اصلاح کنیم در مسائل اقتصادی، سیاسی و اجتماعی هم موثر است. امروز شاهد هستید که مثلا خط عابر پیاده نه برای راننده و نه برای عابر معنی ندارد. فکر می‌کنیم یک نقاشی روی زمین برای قشنگی است؛ فردی که روی خاط عابر باشد، به ندرت کسی رعایت کند.

یا مثلا استفاده از کلمات بیگانه هم اینطور است. چقدر در تابلوهای ما کلمات انگلیسی هست. فروشگاهی می‌خواهد حراج بزند و فروش فوق‌العاده بزند به جای این که از کلمه “حراج” یا “فروش فوق‌العاده” استفاده کند، می‌نویسدsail و یا “تخفیف” را می‌نویسد off.

از: گویا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.