موج تازه بازداشت‎ها در ایران: از ادمین کانال‎های تلگرامی تا بچه‎های مدرسه‎ای و کودکان!

چهارشنبه, 20ام دی, 1396
اندازه قلم متن

کیهان لندن ـ دادستان عمومی و انقلاب کرمان با ادعای اینکه پشت تظاهرات رد پای پررنگ سرویس‌های جاسوسی دیده شده خبر داد که هشت مدیر کانال تلگرامی در کرمان دستگیر شده‌اند.

دادخدا سالاری، صبح سه‌‏شنبه، ۱۹ دی، در جلسه شورای معاونان دادگستری استان که با حضور قضات دادسرای کرمان برگزار شد، گفت «در حال حاضر ۲۷ نفر از عوامل اصلی و محوری اغتشاشات اخیر در بازداشت بسر می‌برند».

او همچنین تاکید کرده «تحقیقات فنی و تکمیلی به صورت فوق‌العاده از متهمان برای ریشه‌یابی موضوع ادامه دارد و با عوامل اصلی حوادث اخیر با قاطعیت و بدون اغماض برخورد می‌شود».

این مقام قضایی ادعا کرده در حوادث اخیر فضای مجازی مهم‌ترین بستر آشوب‌ها بوده و بازداشت‎ها با رصد نیروهای اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی، صورت گرفته و اکثر آنها در جهت ناامن‌سازی جامعه در بستر کانال تلگرام صورت گرفته است.

خبرگزاری هرانا گزارش داده عباس کوچری از اساتید خوشنویسی در روزهای اخیر توسط نیروهای امنیتی در شهر خوی بازداشت شده و علت بازداشت او مشخص نیست.

خبرهای رسیده حاکی از آن است که دوشنبه‌شب شاپور رشنو و دو فعال سیاسی در اندیشمک در استان خوزستان بازداشت شده‌اند. شاپور رشنو، پیشتر به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران» به تحمل یک سال حبس تعزیری و تبعید به شهرستان شیراز محکوم شده بود.

خبرگزاری مهر به نقل از حجت‌الاسلام اسدالله جعفری رییس‌کل دادگستری خراسان شمالی از بازداشت ۱۷ نفر از لیدرهای اصلی به گفته او «اغتشاشات» در بجنورد خبر داد. بعضی دستگیرشدگان در فضای مجازی فعال بودند و بعضی در سطح شهر در تظاهرات شرکت کردند.

از تبریز گزارش رسیده که حدود ۳۰۰ تن از شهروندان معترض در این شهر و شهرستان‎های اطراف بازداشت شده‎اند و در زندان مرکزی شهر بسر می‎برند.

دادستان عمومی و انقلاب هرمزگان گفته ۱۵۹ نفر در روزهای گذشته در بندرعباس با قرار وثیقه و کفالت و برخی نیز بلاقید از زندان آزاد شدند، اما ۱۸ نفر از لیدرها بازداشت هستند و تحقیق روی پرونده آنها ادامه دارد.

شمار بازداشتی‌ها به حدود سه هزار نفر رسیده، اما مسؤلان رژیم از اعلام دقیق شمار بازداشت‌شدگان خودداری می‎کنند. بسیاری از خانواده‌‏ها اعلام کرده‌اند از وضعیت عزیزان خود بی‎خبرند و مراجع قضایی پاسخگوی آنها نیست.

منابع محلی در استان سیستان و بلوچستان شهرستان سرباز گزارش داده‌اند پس از انتشار فیلم شعار دادن تعدادی از کودکان و نوجوانان در راه مدرسه علیه خامنه‌‏ای، یکی از آنها که ۱۲ ساله بوده بازداشت شده است.

همچنین شنیده‎ها حاکی از آن است که کوکی ۱۳ ساله به نام حیدر هلیچی در اهواز بازداشت شده است. روز دوشنبه، ۱۸ دیماه ۹۶، معترضان در اهواز دریک تظاهرات شبانه در خیابان نادری اهواز با نیروهای سرکوبگر ضدشورش درگیر شدند.

خانواده‌های بازداشت‌شدگان شهر اهواز ‏روزهای ۱۷ و ۱۸دی ماه ۹۶ در مقابل زندان مرکزی در این شهر تجمع اعتراضی برگزار کرده و خواستار آزادی فرزندان خود شده‌اند.

همچنین محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران از بازداشت ۴۱ دانشجوی این دانشگاه در اعتراضات اخیر خبر داده و گفته است امیدوار هستیم این دانشجویان تا پایان هفته آزاد شوند.

از: گویا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.