رئیس قوه قضاییه: کار بزرگ جمهوری اسلامی، ایجاد بدیل برای نظام لیبرال دموکراسی بود/ اجازه نمی‌دهیم که برخی جریان‌ها هزینه آشوب را کم کنند

دوشنبه, 2ام بهمن, 1396
اندازه قلم متن

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه عده زیادی از بازداشت شدگان در جریان حوادث اخیر کشور که فریب خورده و مرتکب تخریب اموال نشده بودند از رأفت اسلامی برخوردار شدند، گفت: اما قاطعانه با افراد شرور، تخریبگر و مرتبطان با کشورهای بیگانه در جریان حوادث اخیر برخورد می‌کنیم.

به گزارش ایلنا، آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی، با تبریک میلاد حضرت زینب (س) به ذکر برخی فضائل آن حضرت پرداخت و تصریح کرد: همراهی با حضرت سید الشهدا (ع) در مسیر کربلا، مشاهده آن مصائب عظیم و روایت کردن آن‌ها، سرپرستی بنی هاشم و یاران امام حسین (ع) در بازگشت از کربلا و آن خطابه‌های مهم، عمیق و تأثیرگذار در مسیر کوفه و شام حکایت از فضائل فراوان، علو روح و بزرگی شأن حضرت زینب (س) دارد.

 «ما رأیت الا جمیلاً» نشان دهنده عظمت روح حضرت زینب (س) است

رئیس قوه قضاییه با اشاره به تعبیر عرفانی «ما رأیت الا جمیلاً» که از حضرت زینب (س) نقل شده است، افزود: همین تعبیر کافی است برای آنکه ببینیم چه عظمت و چه روح بلندی در پشت نگاه دخت امیر المومنین علی (ع) وجود دارد. فراموش نکنیم که این عبارت در حضور یک طاغوت بزرگ بیان شده است و به کار بردن چنین تعبیری پس از آن همه مصائب عظیم نشان دهنده انس حضرت زینب (س) با حضرت حق و درک عظمت، قدرت و زیبایی حق متعال از سوی آن حضرت است.

دولت و دستگاه‌های ذی ربط به مشکلات پرستاران رسیدگی کنند

آملی لاریجانی در ادامه با تبریک روز پرستار، بر لزوم توجه به مشکلات پرستاران در کشور تأکید کرد و گفت: این عزیزان در سخت‌ترین شرایطی که انسان‌ها قرار دارند به داد آن‌ها می‌رسند و به دلیل آنکه بیمار معمولاً کم تحمل است ناچارند صبوری پیشه کنند. چنین شرایطی موجب دشواری‌های فراوان در مسیر فعالیت پرستاران می‌شود که برهمین اساس لازم است دولت محترم و دستگاه‌های ذی ربط به کمبود‌ها و کاستی‌های این عزیزان توجه کنند و در جهت رفع مشکلات آنان گام بردارند.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دشمنی‌های آمریکا با نظام جمهوری اسلامی و سایر نظام‌های آزادیخواه جهان اظهار کرد: متأسفانه هر روز ابعاد جدیدی از دشمنی آمریکا آشکار می‌شود. اخیراً گزارشی منتشر شده که در آن میزان هزینه دولت آمریکا برای ایجاد آشوب در ایران مورد اشاره قرار گرفته است. البته دشمنی آمریکا و هزینه کردن آن برای ایجاد آشوب در ایران امر تازه‌ای نیست اما اینکه میلیون‌ها دلار برای اغتشاش و ناامنی در ایران از جمله در جریان حوادث اخیر هزینه کرده‌اند و امیدوار بودند که این هزینه به نتیجه برسد، مسئله مهم و قابل توجهی است.

هزینه کردن دشمن برای ایجاد آشوب در ایران ناشی از عدم شناخت مردم است

آملی لاریجانی با بیان اینکه چنین اقدامی ناشی از جهل آن‌ها و نشناختن مردم و نظام جمهوری اسلامی است، افزود: دشمن در دشمنی خود ایستادگی می‌کند و به اعتراف خود در پی تغییر نظام سیاسی در ایران است. این رویکرد در عمل کاملاً آشکار است و در مقام نظر هم می‌بینیم که همواره به دنبال تحمیل یک نظام لیبرال دموکراسی مطلوب خود در جهان هستند. دشمنان و بویژه آمریکایی‌ها مدام زورگویی می‌کنند و با ایجاد آشوب و کودتا در کشور‌ها افراد دست نشانده خود را با ادعای آزادیخواهی حاکم می‌کنند. در حال حاضر مستندهای فراوانی وجود دارد که نشان می‌دهد چگونه با سوءاستفاده از عناوینی نظیر آزادیخواهی و صلح‌طلبی، انقلاب‌های رنگین را سازمان می‌دهند و به این ترتیب افراد مورد نظر خود را بر سرکار می‌آورند.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها تلاش دارند لیبرال دموکراسی مطلوب خود را که‌گاه از آن به «ارزشهای آمریکایی» تعبیر می‌کنند، در نقاط مختلف جهان حاکم کنند در حالی که مشخص نیست کشوری که تا ۱۵۰ سال قبل برده داری می‌کرده و با بهره کشی از مردم مظلوم آفریقا بزرگ‌ترین ستم‌ها را در حق آن‌ها روا داشته چگونه مدعی ارزش‌هایی خاص است و قصد دارد این ارزش‌ها را به همه دنیا تعمیم دهد.

وی خطاب به رهبران آمریکا تأکید کرد: شما چگونه به خود حق می‌دهید که ارزشهای مورد ادعایتان را به دنیا تحمیل کنید و جوامع به مراتب بزرگ‌تر از شما با دارا بودن قرن‌ها پیشینه تمدنی و فرهنگی چرا باید زیربار ارزشهای ادعایی شما بروند؟

کار بزرگ جمهوری اسلامی، ایجاد بدیل برای نظام لیبرال دموکراسی بود

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر لزوم آگاهی هرچه بیشتر کشورهای مسلمان از نحوه تحمیل عقاید و ایدئولوژی دشمنان در جوامع اسلامی، تصریح کرد: کار بزرگ جمهوری اسلامی، ایجاد بدیل برای نظام لیبرال دموکراسی بود. در واقع حضرت امام خمینی (ره) با انقلاب اسلامی فقط حکومتی را جایگزین حکومت دیگر نکرد، بلکه مهم‌تر از آن یک فلسفه سیاسی جدید را در مقابل فلسفه سیاسی لیبرال دموکراسی پایه گذاری نمودند و دلیل دشمنی مداوم آمریکا با جمهوری اسلامی دقیقاً همین است که می‌داند پشت انقلاب ایران فقط یک حضور فیزیکی و اقتدار نظامی نیست بلکه ایدئولوژی و نگاهی است که در تقابل با آن‌ها قرار دارد و به همین جهت دائماً از جانب جمهوری اسلامی احساس خطر می‌کند.

آملی لاریجانی با بیان اینکه کشوری مانند عربستان سعودی صرفاً تابع آمریکاست اما جمهوری اسلامی دارای اقتدار و استقلال است، اظهار کرد: استقلال ایران در عمل و نظر و القای این اندیشه در منطقه و جهان همواره موجب هراس آمریکاست و این ترس باعث شده است که امروز هم با همه توان‌‌ همان مسیر ۴۰ سال گذشته را در دشمنی با جمهوری اسلامی دنبال کنند.

مردم و مسئولان از نفوذ دشمن غفلت نکنند

رئیس دستگاه قضا با تأکید بر لزوم شناسایی نقاط نفوذ دشمن توسط مردم، اظهار کرد: مسئولان و مردم نباید از این موضوع غفلت کنند که آمریکا از مسیرهای پنهان و آشکار قصد نفوذ دارد و برای تحقق این هدف خود از خلأ آگاهی ملت‌ها استفاده می‌کند زیرا می‌داند که نظام سیاسی ایران همواره با سلطه طاغوت و طاغوتیان در جنگ است و مردم ایران نیز با عزت ناشی از ایمان خود هیچ نیازی به ارزش‌های آمریکایی و سلطه نظامی ندارند.

آملی لاریجانی با بیان اینکه بستن راه نفوذ از جمله عبرت‌هایی است که باید در حوادث مختلف مورد توجه قرار گیرد، خاطرنشان کرد: مردم نباید اجازه دهند که انتقادات و اعتراضاتشان با آشوبگری عده‌ای تغییر چهره دهد. متأسفانه در جریان حوادث اخیر برخی روزنامه‌های زنجیره‌ای و افراد این گونه القا می‌کردند که وقوع این حوادث در جامعه اشکالی ندارد. آیا واقعاً آشوب و تخریب و ساختار شکنی اشکالی ندارد؟

اجازه نمی‌دهیم که برخی جریان‌ها هزینه آشوب را کم کنند

رئیس قوه قضاییه افزود: ما از ابتدا به دادستان‌های سراسر کشور توصیه کردیم که میان فریب خوردگان و آشوبگران تفکیک قائل شوند. بر همین اساس عده زیادی از بازداشت شدگان که فریب خورده و مرتکب اقدامات آشوبگرانه و تخریب اموال نشده بودند از رأفت اسلامی برخوردار شدند، منتها نباید مسئله به این سمت سوق داده شود که به اصل برخورد با افراد شرور، تخریبگران و مرتبطان با بیگانه، اشکال بگیرند. ما قاطعانه و در چارچوب قانون با این گروه‌ها برخورد خواهیم کرد و اجازه نمی‌دهیم که برخی افراد و جریان‌ها هزینه آشوب‌ها را کم کنند زیرا معتقدیم که پایین آمدن هزینه آشوب‌ها برای آشوبگران، امنیت، اقتدار و حقوق مردم را تهدید خواهد کرد.

زندان‌ها در تغذیه، بهداشت و فضای فیزیکی با مشکلات متعددی مواجهند

آیت الله آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت زندان‌ها در کشور، تصریح کرد: مشکلات فراوانی بر سر راه سازمان زندان‌ها وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها محدودیت‌های اعتباری و بودجه‌ای است و این محدودیت‌ها اجازه نمی‌دهند که سازمان زندان‌ها خدمات مورد انتظار نظام و قانون اساسی را به طور کامل محقق سازد.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: امروز سازمان زندان‌ها در مسئله تغذیه، بهداشت و فضای فیزیکی با مشکلات عدیده‌ای مواجه است که البته همه این موارد در نشست‌های گوناگون به مسئولان ذی ربط از جمله مجلس در زمان بررسی لایحه بودجه منعکس شده اما متأسفانه توجه لازم به این موضوع نمی‌شود.

وی با بیان اینکه در اصل وجود زندان نمی‌توان تردید کرد زیرا بسیاری از اشرار قابل‌‌ رها سازی در جامعه نیستند، اظهار کرد: معتقدیم همه زندانیان از این قسم نیستند لذا قضات باید با بهره‌مندی حداکثری از ظرفیت‌های قانونی به سمت تبدیل مجازات‌ها و استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس بروند. اتخاذ برخی تدابیر نظیر استفاده از محدوده‌های معین توسط قاضی و مراقبت از طریق سامانه‌های الکترونیکی، از دیگر اقداماتی است که می‌توان در جهت کاهش جمعیت کیفری انجام داد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اجرای آزمایشی استفاده از دستبند و یا پابند الکترونیکی برای محکومان در کشور، نتایج چنین اقدامی را مثبت ارزیابی و ابراز امیدواری کرد که مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه به کمک دادستان‌ها و سازمان زندان‌ها این مسیر را پیش ببرند تا غیر از حبس افراد خطرناک، این مجازات برای سایر محکومان به حداقل برسد و از آسیب‌های زندان برای زندانی و خانواده‌اش کاسته شود.

براساس این گزارش، ادامه بحث و بررسی پیرامون اصلاح موادی از قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ و بحث و بررسی پیرامون لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق انسان و عبوردهندگان افراد غیرمجاز از مرز در دستور کار امروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.