نامه سرگشاده جمعی از حامیان مریم شریعتمداری بانوئی که به حجاب اجباری اعتراض کرده بود

پنج شنبه, ۱۰ام اسفند, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

به عنوان جمعی از دانش آموختگان سمپات، دانشجویان دانشگاه امیر کبیر و همچنین دوستان و آشنایان و حامیان #مریم_شریعتمداری نسبت به زندانی بودن و وضعیت سلامتی او عمیقا نگران بوده و خواستار تغییر در برخورد نسبت به اقدام صلح‌آمیز و مدنی این زن هستیم.

مریم شریعتمداری در روز سوم اسفند ۱۳۹۶ بر بلندای سکوی خیابان انقلاب ایستاد و همانند ویدا موحد و دیگر #دختران_خیابان_انقلاب به حجاب “اجباری” اعتراض کرد او در مقابل چشم همگان گفت که جرمی مرتکب نشده و از حق انسانی خود دفاع کرده است چرا که اعتراض به حجاب “اجباری” را حق مدنی خود میدانست. او با قاطعیت و جدیت اما با صلح‌آمیزترین روش خواسته‌ی خود و میلیون‌ها زن دیگر را بیان کرده است.

در جواب به این اعتراض مدنی، مریم مورد خشونت پلیس قرار گرفت و از بالای سکو به پایین پرتاب شد. زانوی وی بر اثر پرتاب شدن از ارتفاع به شدت آسیب دیده و نیازمند درمان است. او همچنین در زندان مورد بازپرسی نامناسب قرار گرفته و از ملاقات نزدیکان و وکیل منع شده است.

ما بدینوسیله حمایت خود را از مریم شریعتمداری اعلام کرده و با صدای بلند می‌گوییم مریم و همه دختران خیابان انقلاب جرمی مرتکب نشده‌اند و مستحق زندان نیستند.

معترضان به حجاب “اجباری” مستحق شنیده شدن هستند. خواسته‌ی آنها چیزی جز بدست آوردن آزادی و حق انتخاب نوع پوشش نیست. بیاد داشته باشیم که مریم و دیگر #دختران_خیابان_انقلاب قصد ترویج بی‌ بند و باری را ندارند آنها صرفا در اثر فقدان و یا عدم اثربخشی راه‌های قانونی برای پیگیری مطالبات خود و بسیاری از زنان کشور یعنی «آزادی شخصی در انتخاب پوشش» این روش اعتراضی را انتخاب کرده‌اند.

ما دوستان و اقوام مریم در کنار مادر و خانواده‌ی او خواهان آزادی بی قید و شرط مریم شریعتمداری و دیگر #دختران_خیابان_انقلاب بوده و از همه‌ی مسئولین و تصمیم گیرندگان می‌خواهیم در روش برخورد خود با این افراد بازنگری کرده و بجای اعمال خشونت نسبت به این حرکت مدنی، به راه‌های پیگیری مطالبات انسانی بخش بزرگی از افراد جامعه بیاندیشند.
از: شهروندیار


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.