فرانسه خواستار تحریم‌های جدید اروپا علیه حکومت ایران شد

دوشنبه, ۲۸ام اسفند, ۱۳۹۶
اندازه قلم متن

ژان-ایو لوریان وزیر امور خارجۀ فرانسه

ژان-ایو لودریان، وزیر امور خارجۀ فرانسه، دوشنبه نوزده مارس اظهار داشت که اتحادیۀ اروپا باید نقش ایران را در جنگ های داخلی سوریه و یمن و همچنین برنامۀ موشک های بالستیکی جمهوری اسلامی ایران بررسی کرده و مجازات های جدیدی را علیه این کشور اعمال کند.

وزیر امور خارجۀ فرانسه که این سخنان را در گفتگو با خبرنگاران ایراد می کرد برای ملاقات با همتایان اروپایی اش در بروکسل به سر می برد. لودریان همچنین گفت که نمی توان مسئولیت جمهوری اسلامی ایران در تکثیر موشک های بالستیکی و همچنین نقش بسیار مناقشه آمیز آن را در خاورمیانه نادیده گرفت.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، به سه کشور اروپایی امضاکنندۀ توافق اتمی با ایران تا دوازده ماه مه آینده فرصت داده تا “خطاهای وحشتناک این توافق” را که به تأئید رئیس جمهوری پیشین آمریکا، باراک اوباما، نیز رسیده، جبران کنند. در غیر این صورت دونالد ترامپ تهدید کرده که آمریکا از تمدید تعدیل مجازات هایش علیه ایران خودداری خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز با استناد به سندی محرمانه نوشته است که در مقابل فشارهای آمریکا، سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان خواستار اعمال مجازات های جدید علیه حکومت تهران شده اند. متحدان اروپایی آمریکا معتقدند که جمهوری اسلامی ایران باید به دلیل حمایتش از رژیم بشار اسد و همچنین به خاطر برنامۀ موشک های بالستیکی اش هدف تحریم های جدید قرار بگیرد. در این سند انتقال موشک های بالستیکی تهران و تکنولوژی ساخت آنها به سوریه و دیگر متحدان رژیم ایران، نظیر حزب الله لبنان و شیعیان حوثی یمن مورد توجه قرار گرفته است.

باب کروکر، رئیس کمیسیون امور خارجۀ سنای آمریکا، دیروز یکشنبه هجدهم مارس اظهار داشت که رئیس جمهوری آمریکا در ماه مه آینده خروج این کشور را از توافق اتمی با ایران اعلام خواهد کرد.

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.