بقایای یک کوشک ساسانی در نزدیکی کوهدشت

پنجشنبه, ۳ام اسفند, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

kushke-sasani

با کاوش‌های باستان‌شناختی در نزدیکی کوهدشت در غرب ایران، بقایای یک بنای دوره ساسانی از خاک بیرون کشیده شده که احتمالا یک «کوشک» بوده است. کوشک عموما به کاخ‌ها و قصرهای کوچک گفته می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، این بنای تاریخی در محوطه قلعه‌گوری سیمره در ۷۰ کیلومتری جنوب‌غرب شهرستان کوهدشت در غرب ایران کشف شده است.

طبق این گزارش، از این کوشک پنج اتاق مرتبط به هم، دو اتاق ستون‌دار و یک حیاط کشف شده است.

در این محوطه همچنین سفالینه‌های ساده، لعاب‌دار، مزین به نقوش کنده و برجسته، گچ‌بری‌های نفیس با نقوش هندسی، گل و بوته، انسانی و حیوانی نیز کشف شده‌اند.

طبق این گزارش، بعد از گذشت حدود ۱۵۰۰ سال از زمان تولید این گچ‌بری‌ها، آنها هنوز از استحکام قابل‌قبولی برخوردار هستند.

به نوشته رادیو فردا، قاسم قربانی، مدیر کل میراث فرهنگی استان لرستان، گفته است یافته‌های باستان‌شناسی محوطه قلعه گوری سیمره در نوروز ۹۲ برای بازدید عموم در محل موزه تاریخی قلعه فلک‌الافلاک به نمایش گذاشته می‌شوند.

آقای قربانی خبر داده که در این محوطه دو کتیبه به خط «پهلوی ساسانی» نیز روی دو کاسه سفالی کشف شده است.

این سفال‌نوشته‌ها که در ادبیات باستان‌شناسی به «استروکا» معروف هستند، نخستین نمونه‌های کشف‌شده در استان لرستان هستند.

عطا حسن‌پور، سرپرست کاوش محوطه قلعه‌گوری، در این باره گفته است: «استروکاهای کشف‌شده شامل دو کاسه سفالی است که یکی از آنها دارای سیزده سطر نوشته به شکل مدور از لبه تا کف ظرف را در بر گرفته است و دیگری دارای هشت سطر نوشته است که برای قرائت این کتیبه‌ها با زبان‌شناسان مطرحی در داخل و خارج کشور مکاتبه شده است. »

به گفته آقای حسن‌پور، کشف این گچبری‌های نفیس با مضامین اساطیری از جمله نقوش گراز و قوچ می‌تواند در شناخت هرچه بیشتر از مذهب دوران ساسانی و حوزه گسترش و نفوذ آن موثر باشد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.