نماینده مجلس خبر بازداشت ۱۵۰ نفر در اعتراضات اهواز را تایید کرد

شنبه, ۱ام اردیبهشت, ۱۳۹۷
اندازه قلم متن

معترضان نبودن نمادی از لباس عربی در یک برنامه تلویزیونی را توهین به عرب‌های ایران می‌دانستند

کاظم نسب الباجی، نماینده اهواز در مجلس، خبر بازداشت بیش از ۱۵۰ نفر در اعتراضات فروردین ماه اهواز را تایید کرده و از مقام‌های امنیتی و قضایی خواسته است که آنها را آزاد کنند.

آقای نسب الباجی در مصاحبه با روزنامه اعتماد، چاپ تهران، گفته است: ” کماکان منتظریم که همه بازداشت‌شدگان ظرف یکی، دو روز آزاد شوند. تاکنون حدود ١۵٠ نفر از معترضان بازداشت شده‌اند که انتظار داریم مسوولان امنیتی هرچه سریعتر دستور آزادی این شهروندان را صادر کنند.”

نماینده اهواز از معترضان دفاع کرده و گفته تجمعات آنان مدنی و مسالمت‌آمیز بود.

پخش یک برنامه تلویزیونی کلاه قرمزی که عروسک‌هایی با پوشش اقوام مختلف را روی نقشه ایران نمایش می‌داد به اعتراضاتی گسترده در چند شهر خوزستان منجر شد. معترضان نبودن نمادی از لباس عربی روی نقشه را توهین به عرب‌های ایران می‌دانستند.

نماینده اهواز در مجلس ایران با انتقاد از رادیو و تلویزیون رسمی ایران گفته است: “متاسفانه صداوسیما با نگرشی منفی نسبت به این مردم، در یک برنامه تلویزیونی عملا نماد اعراب را حذف کرد.”

“این مردم می‌گویند ما ایرانی هستیم و ایران را دوست داریم. می‌گویند ما را هم ببینید.”

او همچنین از اینکه سازمان صداوسیما برای پخش برنامه جنجالی عذر نخواست، انتقاد کرده و گفته است به جای عذرخواهی “تعداد زیادی از جوانان را بازداشت کردند.”

چند روز پیش علی ساری، دیگر نماینده اهواز در مجلس ایران، گفت اعتراض‌ها تنها به برنامه تلویزیونی نبوده، بلکه ریشه در تبعیض غیرقابل انکار علیه عرب‌های ایرانی دارد.

آقای ساری گفت: “این رفتار مختص صدا و سیما نیست. همین الان آموزش و پرورش ما این‌گونه است، همین الان ادارات ما این‌گونه‌اند، کم می‎بینید اداراتی را که به این تبعیض‌های قومی دامن نزنند.”

پیش از این نیز برنامه‌های تلویزیون ایران باعث اعتراض اقوام ایرانی شده است. از جمله سه سال پیش برنامه “فیتیله” موجی از اعتراضات را در مناطق ترک‌نشین ایران برانگیخت.

استان خوزستان ایران در سال‌های اخیر صحنه اعتراضات دامنه‌دار کارگری، محیط زیستی و قومیتی بوده است.

در ماه‌های اخیر اعتراضات در ایران بالا گرفته و پس از سرکوب موج اعتراضات سراسری دی ماه ۹۶، همچنان در در شهرهای مختلف اعتراضاتی در جریان است.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.