ده گروه فعال مخالف جمهوری اسلامی در خوزستان

دوشنبه, 2ام مهر, 1397
اندازه قلم متن

بهنام قلی‌پور

می‌دانستید که حوزه تخصصی حدود ده گروه مخالف یا منتقد جمهوری اسلامی مربوط به خوزستان و مناطق عرب زبان ایران است؟

جنبش عربی آزادی‌بخش الاحواز با قبول مسئولیت حمله روز ۳۱ شهریور سال ۹۷ به رژه نیرو‌های مسلح٬ حالا به مشهور‌ترین این گروه‌ها تبدیل شده است.

درباره این گروه‌ و نه گروه دیگر چه می‌دانید؟ محل فعالیت آنها کجاست؟ برای چه مبارز می‌کنند؟ و مشی فکری آنها چیست؟

در این گزارش به طور خلاصه هر یک از این ده گروه را معرفی می‌شوند. منبع معرفی این گروه‌ها «بنیاد هابیلیان» است که در ویژه‌نامه‌ای به معرفی برخی از این گروه‌ها پرداخته است.

بنیاد «هابیلیان» خود را سازمانی مردم‌نهاد معرفی کرده که در سال ۱۳۸۴ به‌منظور تبیین پرونده تروریسم در ایران راه‌اندازی شده است.دبیرکل این بنیاد محمدجواد هاشمی‌نژاد  فرزند عبدالکریم هاشمی‌نژاد است که پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ ترور شد.هشت گروهی که این بنیاد از آنها به عنوان گروه‌های «تروریستی» مخالف جمهوری اسلامی نام برده به این شرح هستند:

۱– جنبش عربی آزادیبخش الاحواز

از این گروه به عنوان معروف‌ترین و خشن‌ترین گروه‌های عرب زبان در خوزستان نام برده می‌شود که از سوی حبیب نبگان، ساکن دانمارک بنیانگذاری شده و در دانمارک، سوئد و هلند هم فعال است و مهمترین هدفش براندازی جمهوری اسلامی از طریق قیام مسلحانه است.

این گروه مجهز به اسلحه و مهمات سنگین و نیمه سنگین است و سال ۱۳۸۴ اقدام به ۱۳ مورد بمب‌گذاری در استان خوزستان کرده بود.

تشکیلات نظامی «حرکه النضال العربی لتحریرالاحواز» و شاخه نظامی آن موسوم به «محی الدین آل ناصر»، از اواسط سال ۱۳۷۶ با هدف مقابله با جمهوری اسلامی و تجزیه خوزستان فعالیت خود را آغاز کرده است.

بمب گذاری در فرمانداری اهواز، سازمان مدیریت وبرنامه ریزی، سازمان مسکن و شهرسازی، شرکت طرح توسعه نیشکر خوزستان، چاه شماره ۱۷۹ نفت، دو محل از خطوط لوله ورودی و خروجی منتهی به چاه ۱۷۹، خطوط لوله نفت آبادان٬ اداره کل منابع طبیعی استان خوزستان، بانک سامان منطقه کیان پارس، شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی استان، فرمانداری های آبادان و دزفول از مهمترین اقدامات این گروه بوده است.

۲– حزب لجنهالوفاق

حزب لجنه‌الوفاق فعالیت خود را از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۶ با اهداف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و… در قالب همسان نمودن آراء، انتخاب افراد عرب‌زبان در انتخابات، عرض‌اندام سیاسی، فعالیت‌های فرهنگی‌سیاسی در سطح استان خوزستان آغاز کرده است.

حزب الوفاق الاسلامی تنها حزب قانونی متعلق به عرب‌های ایرانی بود که پس از دوم خرداد از وزارت کشور ایران مجوز دریافت کرد و توانست در دور دوم انتخابات شوراهای شهر و روستا در اهواز به موفقیت دست یابد.

آبان ماه سال ۱۳۸۵ دادسرای عمومی و انقلاب اهواز در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که حزب «لجنه الوفاق» غیر قانونی است و با کسانی که با این حزب ارتباط برقرار کنند، به شدت برخورد خواهد کرد.

افراطی‌گری٬ قومیت‌گرایی و دامن زدن به مطالبات قومی از مهمترین دلایل غیرقانونی شدن فعالیت‌های این حزب اعلام شده است.

حبیب نبگان٬  غلام‌عباس ساکی با نام مستعار ابوفاروق٬  سعید حمیدان ‌ابومحی٬ علی مطیری‌نژاد٬ احمد نیسی و  جاسم شدیدزاده از اعضای این حزب بوده‌اند.

۳–  گروه العربستان

دفتر مرکزی این حزب در هلند است و مسئول آن نیز عادل سویدی بود. حوزه فعالیت این حزب اروپا و ایران و هدفش نیز تجزیه و استقلال خوزستان است. گفته شده که مشی این حزب نیز مسلحانه اعلام شده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی «تحریک مردم به اغتشاش و تظاهرات» و «شانتاژ علیه جمهوری اسلامی» در مجامع بین المللی را از مهمترین فعالیت‌های این گروه می‌دانند.

۴– جبهه العربیه لتحریر الاهواز

محمود حسین مشاوی مسئول این جبهه است و حوزه فعالیت آن نیز در اروپا، عراق و ایران است. اهداف این جبهه نیز براندازی جمهوری اسلامی از طریق «قیام مسلحانه» اعلام شده است.برخی گزارش‌ها حکایت از آن دارد که این جبهه مجهز به «اسلحه و مهمات سنگین و نیمه سنگین» است.

انجام برخی از بمب گذاریهای دهه ۷۰ در مناطق نفت خیز و استان خوزستان از جمله اقدامات این جبهه بوده است.این جبهه سال ۱۳۶۰ با هدف تجزیه خوزستان و با حمایت سرویس اطلاعاتی (مخابرات) عراق راه‌اندازی شده است.

۵– حزب تضامن الاهوازی

مسئول این حزب  منصور سیلاوی معروف به منصور اهوازی است که دفتر آن در لندن واقع شده است.این حزب سال ۱۳۸۱ در لندن پایه‌گذاری شده است و مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند که هدف آن تجزیه استان خوزستان است.«تحریک مردم استان به انجام شورش» و «شانتاژ علیه جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین المللی» از اتهامات اعضای این حزب به زعم مقام‌های جمهوری اسلامی است.

۶– حزب النهضه العربی لتحریر الاهواز

این حزب به رهبری صباح موسوی در کانادا فعالیت می‌کند و یک سایت اینترنتی به نام المحمره و یک سایت اینترنتی به نام النهضه دارد. گفته می‌شود که این حزب در ناآرامی‌های سال ۱۳۸۴ خوزستان نیز نقش داشته است.

۷ المنظمه العربیه لتحریر الاهواز(میعاد)

این تشکیلات توسط  فالح نیکوسرشت، فالح عبدالله المنصوریدر هلند با هدف استقلال و تجزیه خوزستان تشکیل شده و در کشورهای هلند، کانادا و سوریه فعالیت دارد.این تشکیلات کلیه اقدامات مسلحانه سال‌های اخیر را طی اطلاعی‌ های جداگانه که در سایتهای اینترنتی منتشر می‌کرد به عهده می‌گرفت. گزارش شده که رهبر این تشکیلات سال ۱۳۸۵ به ایران مسترد شده است.

۸– جبهه دموکراتیک مردمی ملت عرب اهواز

یکی از گروههای جدایی طلب عرب «الجبهه الدیمقراطیه الشعبیه للشعب العربی الاحوازی»، الجبهه الدیمقراطیه الشعبیه للشعب العربی الاحوازی، است که بیشتر به نام قدیم خود «جبهه دموکراتیکِ خلق عرب» معروف است.

این گروه معروفترین گروه جدایی خواه عرب است که دبیرکُل آن «علی مزرعه» معروف به «صالح ابوشریف» همراه با دیگر اعضای شورای مرکزی شاکر خانجی، جمال عبیداوی، موسی سواری و عیسی آلیاسین در کانادا مستقر هستند..حمله مسلحانه به یک پاسگاه پلیس در فروردین ماه سال ۱۳۸۹ و انفجار پالایشگاه آبادان از جمله اقدامات این گروه اعلام شده است.

۹ سازمان حزم

عادل سویدی و حبیب نبگان مقیم کشورهای هلند و دانمارک سال ۲۰۱۰ میلادی همزمان با سالروز تولد جمال عبدالناصر در قاهره، طی یک کنفرانس رسانه‌ای راه‌اندازی گروهی به نام سازمان ملی آزادی بخش اهواز (حزم) را اعلام کردند.

این گروه از ائتلاف چهار تشکل، سازمان ملی اهواز (عربستان)، مقاومت ملی آزادی بخش اهواز، جبهه العربیه لتحریر الاهواز، حرکه النضال العربی لتحریر الاهواز و ۱۲۰ نفر از  مبارزان عرب تشکیل شده است.

مبارزه سازمان ملی آزادی بخش اهواز دارای اَشکال متعددی است که از جمله می‌توان به مبارزات سیاسی مسالمت آمیز و مقاومت مسلحانه اشاره کرد. فعالیت‌های اعضای این گروه تنها به عملیات‌های مسلحانه محدود نم‌یشود، بلکه شامل مبارزات فرهنگی نیز است.

در حال حاضر جبهه العربیه لتحریر الاحواز از این جنبش جدا شده و ۱۷ آبان سال ۱۳۹۶ احمد مولا ابوناهض «مشهور به احمد نیسی» که از او به عنوان بنیان‌گذار این گروه نام برده می‌شود مقابل محل زندگی‌اش در شهر لاهه به قتل رسید.

۱۰- حرکه التحریر الوطنی الاهواز

این تشکیلات به رهبری طاهر آل‌نعمه در سال ۱۹۹۷ فعالیت خود را آغاز کرد، از اهداف مهم این تشکیلات استقلال خوزستان و اعلام قیام مسلحانه علیه جمهوری اسلامی اعلام شده است. دفتر این تشکیلات در کاناداست و در اروپا و سوریه هم فعال است.

از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.