کالاهای وارداتی به ایران با ارز دولتی به خارج از کشور قاچاق می‌شود

یکشنبه, 29ام مهر, 1397
اندازه قلم متن

علی مویدی خرم آبادی، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ایران

بقلم ناصر اعتمادی

علی مویدی خرم آبادی، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ایران، در گفتگو با ایسنا گفته است که کالاهای وارداتی به ایران با نرخ ارز رسمی، از نو به خارج از کشور قاچاق یا صادر می شود. علی مویدی خرم آبادی گفته است که در ماه های گذشته و در پی نوسانات شدید بهای ارز خروج کالاهای اساسی از کشور چه در قالب صادرات و چه به صورت قاچاق افزایش قابل توجه یافت و بعضاً به کمبود کالاها و افزایش قیمت آنها دامن زده است.

در توضیح علت این امر، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزوده است : از آنجا که کالاهای اساسی همیشه با یارانه یا نرخ رسمی ارز وارد می شود، همواره با خروج مجدد غیرقانونی آنها از کشور روبرو بوده ایم. اما، به دلیل افزایش بهای ارز این روند طی ماه های گذشته شدت و گسترش بیشتری یافته که البته با تدابیر اتخاذ شده قدری کاهش یافته است.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز سپس افزوده است که یکی از مبادی خروج کالاهای اساسی از کشور مناطق آزاد اقتصادی همانند منطقۀ اقتصادی اروند در خوزستان است. او گفته است که کالاهای وارداتی که به این شیوه از نو صادر یا به خارج از کشور قاچاق می شوند عبارتند از برنج، شکر، گوشت قرمز، مرغ و غیره که البته با تأکیدات رئیس جمهوری خروج مجددشان از کشور چه به صورت قاچاق چه در قالب صادرات کاهش یافته است.

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.