کمیته چهارگانه: حملات حوثی‌ها با تسلیحات ایرانی انجام شد

دوشنبه, ۳ام تیر, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

کمیته چهارگانه موسوم به “امور یمن” متشکل از عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا با اشاره به نقش “بی‌ثبات کننده” ایران از تنش‌های رو به افزایش در یمن و منطقه ابراز نگرانی کرده است.

    
دریای عمان، حمله به نفتکش فرونت آلتردریای عمان، حمله به نفتکش “فرونت آلتر”

کمیته‌ چهارگانه موسوم به “امور یمن” نقش ایران را برای صلح و امنیت در یمن و منطقه “بی‌ثبات‌کننده” و نگران‌کننده خوانده است.

به گزارش سایت اطلاع‌رسانی دولت بریتانیا، این کمیته با ابراز نگرانی به حمله به چند نفتکش در بندر فجیره و دریای عمان در ۱۲ مه و ۱۳ ژوئن اشاره و تأکید کرده است: «این حملات آبراه‌های بین‌المللی را که همه ما برای کشتی‌رانی خود به آن متکی هستیم تهدید می‌کند.»

کمیته با قید این ضرورت که کشتی‌ها و خدمه باید امکان عبور امن از آبراه‌های بین‌المللی را داشته باشند از ایران خواسته است، از هر گونه اقدام دیگر که ثبات منطقه را به خطر می‌اندازد خودداری کند.

نگرانی از حمله با تسیلحات “ساخت ایران”

کمیته چهارگانه “امور یمن” متشکل از جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، عبدالله بن زائد، وزیر خارجه امارات، عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجی عربستان و دیوید سترفیلد، دستیار مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا خواستار راه حل‌هایی دیپلماتیک برای کاهش تنش‌ها در منطقه شده است.

این کمیته همچنین از تنش‌هایی که اخیرا در پی حملات حوثی‌های یمن به عربستان سعودی افزایش یافته ابراز نگرانی و تأکید کرده که این حملات با “موشک‌ها و هواپیماهای بدون سرنشین ساخت ایران” انجام شده است.

کمیته چهارگانه “امور یمن” می‌گوید، به ویژه حمله حوثی‌ها به فرودگاه “ابها” در عربستان سعودی در ۱۲ ژوئن که در آن ۲۶ نفر مجروح شده‌اند را مایه نگرانی می‌داند.

ابراز حمایت کامل از عربستان سعودی

چهار کشور حاضر در این کمیته حمایت کامل خود از عربستان سعودی را اعلام کرده و خواستار پایان هر چه سریع‌تر چنین حملاتی توسط شبه‌نظامیان حوثی ‌مورد حمایت ایران شد‌ه‌اند.

کمیته “امور یمن” تأکید کرد که برنامه جهانی غذا به دلیل “دخالت‌ حوثی‌ها” مجبور به تعلیق ارسال غذا به صنعا شده  است. این کمیته از حوثی‌ها خواسته است، به‌سرعت همه محدودیت‌ها در راه امدادرسانی به مردم به شدت نیازمند یمن را لغو کنند.

ایران همواره تأکید کرده که “دخالتی در امور یمن نداشته” و برعکس “برای حل بحران این کشور تلاش می‌کند.” در همین رابطه در گزارشی که در خبرگزاری ایسنا در این باره منتشر شده ائتلاف کشورهای عربی به رهبری عربستان متهم به “ممانعت از رسیدن غذا و دارو به مردم یمن” شده است.

ایران همچنین حمله به نفتکش‌ها در بندر فجیره امارات و دریای عمان را رد کرده است.

کمیته چهارگانه “امور یمن” بر تعهد خود بر استقرار صلح در این کشور تأکید کرده و از همه طرف‌های درگیر در یمن خواسته است، با شرکت در گفت‌وگوهای صلح در مسیر اجرای مندرجات “توافق حدیده” شرکت کنند. طبق این توافق که در آوریل سال جاری به میزبانی سازمان ملل متحد به دست آمد همه طرف‌های متخاصم ملزم به خروج از شهر بندری حدیده، در غرب یمن شده‌اند.

این کمیته به اشاره به همین توافق از حوثی‌ها خواست، هر چه سریع‌تر نیروهای خود را به طور کامل از بخشی‌هایی از حدیده، بندر صلیف و رأس عیسی بیرون بکشند. کمیته چهارجانبه در ادامه تأکید کرد که منتظر نشست شورای امنیت در ۱۷ ژوئیه برای بررسی این روند می‌ماند.

همچنین تأکید شد که اجرایی کردن توافق استکهلم برای استقرار صلح در یمن موقعیت را برای شروع روند جامع سیاسی و پایان دادن پایدار به منازعات این کشور فراهم می‌کند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.