ایرنا: عربستان برای آزاد کردن کشتی ایرانی ١٠ میلیون دلار پول گرفته است

یکشنبه, ۳۰ام تیر, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

به گزارش خبرگزاری‌های جمهوری اسلامی ایران، یک نفتکش ایرانی که نزدیک به سه ماه قبل توسط عربستان “توقیف” شده بود، اینک آزاد شده و به سمت خلیج فارس بازگشته است. خبرگزاری‌ رسمی سعودی در این باره سکوت کرده اما چند ماه قبل تأیید شده بود که سعودی‌ها به یک نفتکش ایرانی که دچار نقص فنی شده بود، کمک کرده‌اند.

به نوشتۀ خبرگزاری ایرنا، روز یکشنبه ٣٠ تیر/٢١ ژوئیه، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که نفتکش ایرانی که از اردیبشهت ماه امسال به توقیف عربستان درآمده بود، با مذاکرات انجام شده آزاد، و اکنون به سمت آب‌های خلیج فارس درحال حرکت است.

بیش از دو ماه قبل، اعلام شد که گارد ساحلی عربستان در دریای سرخ – در نزدیکی بندر جده – به کمک یک نفتکش ایرانی شتافته است. منابع جمهوری اسلامی نیز بعد از یکی دو روز سکوت، این خبر را تأیید کردند.

حال، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی از “کشتی توقیف‌شدۀ ایران در بندر جدّۀ عربستان” سخن گفته و برای خبرنگاران توضیح داده است که “با پیگیری‌های ویژه از طرف سازمان بنادر و دریانوردی رفع مزاحمت شد” و بدین ترتیب نفتکش ایرانی با اجازۀ مقامات سعودی با دو یدک‌کش ایرانی به سمت خلیج فارس به راه افتاده است.

به گفتۀ وزیر راه موتورهای این نفت کش از کار افتاده است و باید تعمیر شود. او با اشاره به “رویدادهای اخیر در حوزۀ دریاها و آسمان ایران” گفت: جمهوری اسلامی با اقدام‌های مختلفی از سوی دشمن روبروست، اما شرکت‌های هواپیمایی و کشتیرانی کشورمان مهارت بالایی در این حوزه‌ها دارند”.

 

به نوشتۀ خبرگزاری ایرنا، کشتی ایرانی “Happiness 1”  متعلق به شرکت ملی نفتکش در روز ۱۰ اردیبهشت/٣٠ آوریل ٢٠١٩، در پی بروز نقص فنی در قسمت موتورخانۀ خود “به اجبار به بندر جده عربستان منتقل شده و طی چند ماه گذشته با وجود رفع نقص اجازه ترخیص نیافته بود”.

به نوشتۀ این خبرگزاری “دولت عربستان به ازای این توقیف اجباری، رقمی بیش از ۱۰ میلیون دلار به بهانۀ هزینه‌های تعمیر و نگهداری دریافت کرده است”.

معلوم نیست که عربستان بعد از تعمیر کشتی ایرانی در بازپس دادن آن تعلل کرده است یا خیر. همچنین روشن نیست که “آزادی” این کشتی ایرانی با توقیف اخیر نفتکش انگلیسی توسط سپاه پاسداران ارتباطی دارد یا خیر.

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.