معاون سابق بانک مرکزی: شمخانی و روحانی دستور دخالت در بازار ارز را دادند

یکشنبه, ۲۷ام مرداد, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

احمد عراقچی مرداد ماه ۱۳۹۶ به معاونت ارزی بانک مرکزی منصوب شد و یکسال بعد بازداشت شد

احمد عراقچی مرداد ماه ۱۳۹۶ به معاونت ارزی بانک مرکزی منصوب شد و یکسال بعد بازداشت شد

احمد عراقچی، معاون سابق ارزی بانک مرکزی و از متهمان اصلی پرونده موسوم به “مدیران سابق بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران” در مصاحبه با خبرگزاری فارس به نوسانات بازار ارز در سال‌های اخیر پرداخته و جزئیات “دخالت دولت در این بازار” را تشریح کرده است.

احمد عراقچی، برادرزاده عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، با اتهام اخلال در نظام ارزی روبروست و با قید وثیقه خارج از زندان به سر می‌برد.

او مرداد ماه ۱۳۹۶ به معاونت ارزی بانک مرکزی منصوب شد و یک سال بعد بازداشت شد.

متهم اصلی پرونده مدیران سابق بانک مرکزی سالار آقاخانی، کارگزار خرید و فروش ارز بود که بنابر اعلام مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی متواری است.

آقای عراقچی یکی از دلایل اصلی نوسانات شدید ارز در نیمه دوم سال ۹۶ را معاملات “بازار فردایی” و غیررسمی ارز برشمرده است که مدیریت آن در دستور بانک مرکزی قرار گرفت.

بازار فردایی به بازاری اطلاق می‌شود که خریداران و فروشندگان با نهایی کردن حجم و قیمت، معامله را به روز انجام ‌دهند ولی تحویل در روز بعد انجام می‌شود.

احمد عراقچی گفته: “خاطرم هست در یکی از گزارشاتی که یکی از نهادها داده بود (در سال ۱۳۹۵) میزان معاملات فردایی میانگین بالغ بر ۵۰۰ میلیون دلار در روز شده بود؛ البته باید تأکید کنم که در اغلب این معاملات فیزیک ارز کمتر ردوبدل می‌شود و مابه‌التفاوت ریالی قیمت‌ها تسویه می‌شود.”

به گفته معاون سابق ارزی بانک مرکزی اواخر مهرماه ۹۶ دبیر شورای عالی امنیت در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران “بازار فردایی” را یکی از عوامل “مخل بازار” اعلام می‌کند و از آقای روحانی می‌خواهد به بانک مرکزی اجازه “مداخله پوششی” بدهد؛ که به گفته آقای عراقچی با دستور آقای روحانی دخالت در بازار فردایی به بانک مرکزی ابلاغ می‌شود.

او می‌گوید این اقدامات با هماهنگی و تایید وزارت اطلاعات انجام شده است.

آقای عراقچی گفته برای مداخله پوششی سالار آقاخانی انتخاب شد.

او گفته: “این فرد باید قابل اعتماد و شناخته‌شده باشد. هم برای بانک مرکزی و هم برای بازار. چون در بازاری که عده‌ای دلال دور هم جمع می‌شوند آدمی باید وارد شود که او را بپذیرند و در آن بازار پذیرفته شود؛ با افراد مختلفی در آن مقطع صحبت شد. در نهایت با فردی به نام سالار آقاخانی توافق صورت گرفت.”

با وجود این آقای عراقچی گفته به عنوان کسی که منتقد سیاست‌های دولت است قبول ندارد که “دولت به دنبال بالا بردن قیمت ارز برای حل مسائل ریالی خودش بوده است. هیچ وقت چنین مسائلی مطرح نشد و اصلا منطقی هم نیست. دولت همزمان هم بزرگترین عرضه‌کننده ارز است و هم بزرگترین مصرف کننده ارز.”

دولت ایران بارها کسب درآمد ریالی از طریق بالا بردن قیمت ارز و مداخله در این بازار را رد کرده است.

سالار اقاخانی، متهم اصلی پرونده "مدیران سابق بانک مرکزی" از سال ۹۴ در بانک مرکزی رفت و آمد داشت از جمله کارگزاران شناخته شده برای بانک مرکزی بودحق نشر عکسTABNAK
آقای عراقچی گفته بانک مرکزی برای “مداخله پوششی” دولت در بازار فردایی ارز، سالار آقاخانی را انتخاب کرد

آقای آقاخانی که هم اکنون متهم ردیف اول پرونده مدیران سابق بانک مرکزی است یکی از کارگزارانی بود که از قبل با بانک مرکزی در ارتباط بود.

او از سال ۹۴ در بانک مرکزی رفت و آمد داشت و از جمله کارگزاران شناخته شده برای بانک مرکزی بود که این سازمان در آن زمان عملکرد او را “قابل قبول و مثبت” ارزیابی کرده بود.

آقای آقاخانی نماینده صرافی یکی از بانک‌ها بود که با بانک مرکزی کار می‌کرد؛ او قبل از حضور احمد عراقچی در بانک مرکزی، به نمایندگی یک صرافی بانکی با بانک مرکزی قراردادی داشت که این صرافی برای اجرای این قرارداد آقای آقاخانی را معرفی کرده بود.

معاون سابق ارزی بانک مرکزی گفته قرار شده بود آقای آقاخانی حق‌الزحمه‌ای دریافت نکند.

آقای عراقچی گفته: “البته یک سری هزینه اجرایی داشت که با موافقت آقای سیف (رئیس وقت بانک مرکزی) قرار شد به ایشان پرداخت کنیم و درواقع از هر مرحله فروش کسر کنیم؛ میزان آن هم به ازای هر دلار ۲ تومان (۲۰ ریال) بود. کل آن هم نهایتا در ۱۵۹ میلیون دلار و ۲۰ میلیون یورو، شد ۳۳۰ میلیون تومان که آن هم نهایتا به حساب خزانه برگشت.”

به گفته آقای عراقچی این مداخلات بازار را به “آرامش” رساند.

او همچنین گفته: “از ۱۷ آذر ۹۶ تا ۲۳ بهمن ۹۶ و از آن به بعد مداخله‌ای انجام ندادیم. از آن به بعد مداخله‌ای انجام ندادیم. تا اینکه در ۲۰ اسفند به دلیل مسائلی که ایجاد شد و صفی که پشت در صرافی‌ها ایجاد شد و مسائلی که بود، دوباره این اقدام شروع شد که در همان روز هم با دستگیری سالار آقاخانی خاتمه پیدا کرد. “

سیفحق نشر عکسIRNA
ولی‌الله سیف از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ ریاست بانک مرکزی را عهده‌دار بود

به گفته معاون سابق ارزی بانک مرکزی بعد از دستگیری سالار آقاخانی روال افزایش قیمت ارز سرعت گرفت.

قوه قضاییه جمهوری اسلامی می‌گوید از سالار آقاخانی متهم ۲۸ ساله این پرونده بزرگ ارزی به احمد عراقچی رسیده است.

در کیفرخواستی که برای آقای آقاخانی در دادگاه قرائت شده، اتهام او “مشارکت در اخلال نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز به صورت شبکه‌ای و سازمان یافته در حد کلان به میزان ۱۵۹ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار و ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو و دو پرداخت رشوه به میزان ۱۱۸ هزار دلار به متهم میثم خدایی و نیز پرداخت رشوه به متهم رسول سجاد مدیر بین‌الملل معاونت ارزی بانک مرکزی بابت خرید یک دستگاه رنو به قیمت ۳۰ میلیون تومان، یک جفت ساعت امگا به مبلغ ۳۲ میلیون تومان، پرداخت هزینه سفر هوایی به کیش و اقامت در هتل برای نامبرده و اعضای خانواده است”.

میثم خدایی، مشاور محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی حسن روحانی از دیگر متهمان پرونده است که قوه قضاییه می‌گوید رابط بین سالار آقاخانی و احمد عراقچی بوده است.

آقای عراقچی گفته “این هم یکی از نکات عجیب کیفرخواست است که گفته‌اند فردی به نام میثم خدایی معرف سالار آقاخانی بود و موجب آشنایی من با وی شده است.”

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.