بیانیه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران: حکم غیرمنصفانه مرضیه امیری موجب نگرانی و پرسش است

سه شنبه, ۵ام شهریور, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

ایران وایر

به‌دنبال صدور حکم زندان و شلاق «مرضیه امیری»، خبرنگار روزنامه «شرق»، انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران بیانیه‌ای صادر کرد و نوشت برگزاری دادگاه غیرعلنی که غیرمنصفانه و نیز فاقد توجیه منطقی است، به ابهامات و پرسش‌های بازداشت و محاکمه این روزنامه‌نگار دامن زده است.

در متن این بیانیه آمده است حکم بدوی محکومیت مرضیه امیری، روزنامه‌نگاری که در حال انجام وظیفه حرفه‌ای در مراسم تجمع «روز جهانی کارگر» بازداشت شد، برای جامعه روزنامه‌نگاری و انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران موجب نگرانی و پرسش است.

شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران مرضیه امیری را با اتهاماتی نظیر «اجتماع و تبانی»، «تبلیغ علیه نظام» و «اخلال در نظم عمومی» محاکمه و او را محکوم به ۱۰ سال و شش ماه حبس تعزیری و۱۴۸ ضربه شلاق محکوم کرده است.

در بیانیه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران آمده است:«گزارش‌های رسمی حاکی از این است که ایشان با مأموریت محوله از سوی روزنامه متبوعه و برای تهیه گزارش به میدان خبری اعزام شده بود. در واقع، او حین انجام وظیفه حرفه‌ای دستگیر شده است. اگر آن‌طورکه گفته می‌شود، عناوین اتهامی او در زمره اتهامات مطبوعاتی نبوده، اکنون این پرسش مطرح می‌شود که چرا ایشان در حین انجام وظیفه حرفه‌ای بازداشت شده است؟ متأسفانه برگزاری دادگاه غیرعلنی که غیرمنصفانه و نیز فاقد توجیه منطقی است، به ابهامات و پرسش‌های پیش‌رو بیش‎تر دامن زده است.»

این انجمن در بیانیه خود یادآور شده است:«امروزه در شرایطی که جریان روزنامه‌نگاری و وضعیت رسانه‌ای کشور در ضعیف‌ترین و شکننده‌ترین ادوار خود به سر می‌برد و از این نظر خطری جدی امنیت ارتباطی و رسانه‌ای کشور را تهدید می‌کند و در شرایطی که فضای رسانه‌ای داخلی در رقابت با رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور، قدرت رقابت خود را از دست داده است، تضمین امنیت حرفه‌ای روزنامه‌نگاران داخل کشور ضرورتی ملی است.»

در این بیانیه آمده است:«با همه ابهاماتی که اکنون در پرونده این خبرنگار وجود دارد و نگرانی‌هایی که بابت صدور حکم سنگین زندان و شلاق برای این روزنامه‌نگار جوان ایجاد شده، چه طور می‌توان از این پس انتظار داشت که خبرنگاران رسانه‌های جمعی جرات حضور در مراسم‌هایی مشابه ۱۱ اردیبهشت را داشته باشند؟ آیا در چنین شرایطی، فضا برای آن‏هایی که از این فضای ملتهب، به‌دنبال گرفتن ماهی از آب گل‌آلود و سیاه‌نمایی جریانات اعتراضی و مدنی کشور هستند، بیش از پیش مهیا نمی‌شود؟»

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران ابراز امیدواری کرده است مسوولان دستگاه قضایی در این قبیل موارد تعامل بیش‎تر و عادلانه‌ای با جامعه روزنامه‌نگاری کشور داشته باشند و در مرحله تجدیدنظر، ضمن علنی‌کردن مفاد اتهامات و اسناد «مثبته» انتساب جرم، شفافیت مورد نظر دستگاه قضایی را به آزمون بگذارند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.