خامنه‌ای: دلیلی ندارد برای ساخت بمب اتمی هزینه کنیم

پنجشنبه, ۱۸ام مهر, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن
سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی در روز چهارشنبه، ۱۷ مهر،
سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی در روز چهارشنبه، ۱۷ مهر،

آیت الله خامنه‌ای روز چهارشنبه بار دیگر تاکید کرد که ساخت بمب اتمی «حرام قطعی شرعی» است و «هیچ دلیلی ندارد» که جمهوری اسلامی برای تولید آن هزینه کند.

رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه، ۱۷ مهر، گفت: «ما با وجود این که می‌توانستیم در این راه قدم برداریم، بر اساس حکم اسلام عزیز کاربرد این سلاح را حرام قطعی شرعی اعلام کردیم، بنابراین هیچ دلیلی ندارد که برای تولید و نگه‌داشت سلاحی که استفاده از آن مطلقاً حرام است، هزینه کنیم.»

رهبر جمهوری اسلامی پیش از این چندین بار از جمله در فروردین‌ماه سال جاری بر «حرام بودن» بمب اتم تأکید کرده است.

آمریکا و اسرائیل اما ایران را به تلاش برای دستیابی به بمب اتمی متهم کرده‌اند.

در همین حال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سال ۲۰۰۸ در خصوص پرونده «پی‌ام‌دی» یا همان جنبه احتمالاً نظامی برنامه هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کرده بود.

اما این پرونده در جریان دستیابی به توافق برجام بسته شد. آژانس در جلسه ویژه شورای حکام در آذرماه سال ۹۴، با گزارش مدیرکل، این پرونده را بست.

منتقدان امروز برجام اما می‌گویند پرونده «پی‌ام‌دی» به دقت بررسی و بسته نشده و همچنان پرسش‌هایی باقی مانده، که دولت دونالد ترامپ باید پیگیر آنها باشد.

از جمله اولی هاینونن، معاون سابق مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پیش از این به رادیوفردا گفته بود: «پرونده پی‌ام‌دی به صورت واقعی بسته نشد. آن یک تصمیم سیاسی بود. شورای حکام هر چیزی که می‌خواهد می‌تواند اعلام کند. اما هنوز سوال‌هایی هست که پاسخ داده نشده و برای بستن پرونده اقداماتی صورت گرفته که خلاف روند معمول آژانس بوده است.»

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.