جزئیات ‘دومین مخزن نفتی بزرگ کشف شده در ایران’ اعلام شد

دوشنبه, ۲۰ام آبان, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

تشریح میدان نفتی جدید کشف شده در خوزستان در کنفرانس خبری وزیر نفت ایران

تشریح میدان نفتی جدید کشف شده در خوزستان در کنفرانس خبری وزیر نفت ایران، میدان نفتی جدید با رنگ سبز در نقشه نمایش داده شده

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران، امروز در یک نشست خبری جزییات میدان جدید نفتی که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، روز گذشته خبر آن را اعلام کرد را برای خبرنگاران تشریح کرده و نام این میدان نفتی را “نام آوران” خوانده و آن را “دومین مخزن نفتی بزرگ کشف شده در ایران” دانست و گفت: “این میدان یکی از عظیم ترین میادین نفتی است که در تاریخ ایران کشف شده است. ما قبلا در این مناطق میادینی مانند منصوری، سوسنگرد و … داشتیم و حالا زیر این میادین یک لایه نفتی جدید کشف کردیم.”

به گفته آقای زنگنه این اکتشاف با “پیشرفته‌ترین روش‌های اکتشافی انجام شده” و در ابتدا با ۳ حلقه چاه از سال ۹۵ شروع شده بود.

وی گفت که “حجم لایه قدیمی این میدان حدود ۳۱.۳ میلیارد بشکه بوده و حجم نفت جدید کشف شده حدود ۲۲ میلیارد بشکه است”.

آقای زنگنه گفت که این میدان نفتی در “وسعتی به اندازه ۲۴۰۰ کیلومتر مربع و در عمق ۳۱۰۰ متری” قرار دارد و “یک لایه نفت دار به اندازه ۸۰ متر” کشف شده که به اندازه “۵۳ میلیارد بشکه حجم” دارد و “البته امکان گسترش این میدان به جنوب غربی و شرقی هم وجود دارد”.

وزیر نفت ایران گفت که “مقدار برداشت از میدان جدید تابع تکنولوژی و فناوری است”.

روشن نیست که چه میزان از ذخایر درجای نفت اعلام شده، قابل برداشت خواهد بود، اما در صورتی که حجم قابل توجهی از این میزان قابل برداشت باشد می تواند رتبه ایران را میان کشورهای صاحب نفت جهان تغییر دهد.

روز گذشته حسن روحانی در جریان سخنرانی برای مردم یزد از کشف یک میدان نفتی در استان خوزستان خبر داد.

آقای روحانی با اشاره به اینکه عملیات اکتشاف این میدان در حدفاصل بستان تا امیدیه از سال ۱۳۹۵ آغاز شده بود گفت که “آنهایی که در دو سه سال اخیر مرتب مطرح می‌کنند که شرکت‌ها و فناوری‌های خارجی نباید وارد کشور شود، باید نسبت به این موضوع پاسخگو باشند.”

آقای روحانی همزمان با اعلام خبر اکشف این میدان نفتی تاکید کرده “ما به فناوری و علم جدید برای ثروتمند شدن کشور نیازمندیم.” و افزوده: “عده‌ای مخالف ورود شرکت‌ها و فناوری‌های خارجی به کشور هستند اما ما هر کجا باید دنبال علم و فناوری باشیم و با علم و فناوری مردم خود را ثروتمند کنیم.”

اعلام خبر کشف این میدان نفتی در حالی است که شرکت های بین‌المللی پس از دور تازه تحریم های اقتصادی و مالی دولت ایالات متحده آمریکا علیه ایران از حضور در طرح های نفت و گاز ایران پرهیز می کنند. همچنین خرید نفت ایران هم با تحریم آمریکا رو به روست.

ایران در میان ۱۴ عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) سومین دارنده ذخایر اثبات شده نفت جهان است. بر اساس آمار سال گذشته این سازمان، ایران ۱۵۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون بشکه ذخیره اثبات شده نفت دارد. ونزوئلا با ۳۰۲ میلیارد و عربستان سعودی با ۲۶۷ میلیارد بشکه به ترتیب در رتبه های اول و دوم قرار دارند.

در رتبه بندی جهانی (خارج از اوپک) هم با حضور کانادا در جایگاه سوم، ایران در رتبه چهارم بزرگترین کشورهای دارنده ذخایر اثبات شده نفت جهان ایستاده است. ذخایر اثبات شده نفت کانادا حدود ۱۷۰ میلیارد بشکه برآورد می‌شود.

ماه گذشته هم ایران از کشف یک میدان مستقل گازی در جنوب استان فارس خبر داده بود. میدان ارم با ۵۴۰ میلیارد مترمکعب ذخیره در مجاورت میدان های شانول و هما قرار دارد. کارشناسان گفته اند که تمامی این ذخیره قابل برداشت نیست. میدان گازی ارم در فاصله ۲۰۰ کیلومتری جنوب شیراز، ۶۰ کیلومتری شمال عسلویه و ۲۵ کیلومتری جنوب غربی خنج قرار دارد و طول آن ۵۰ کیلومتر است.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.