اعتراض‌های ایران؛ افزایش شمار کشته‌شده‌ها در سکوت منابع رسمی

دوشنبه, ۲۷ام آبان, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

اعتراضات در ایران

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، در خصوص تظاهرات و خشونتهای اخیر در نقاط مختلف ایران گفته است که “برای ارایه آمار دقیق نیازمند چند روز فرصت هستیم تا آمار ارقام مجروحان و معترضین را گزارش دهیم.” به گزارش ایسنا وی همچنین گفته است که “هیچ کسی در خیابان مجروح نشده است، [و مجروحان] همه در حمله به تاسیسات نظامی بودند.”

همزمان به علت محدودیت شدید اینترنت در ایران، اطلاع‌رسانی به حداقل ممکن رسیده و آمار رسمی دقیقی هنوز ارایه نشده است اما بر اساس شواهد و گزارشها از ایران وسعت اعتراض‌ها و خشونت اعمال شده در سرکوب بسیار فراتر بوده است.

در همین رابطه بر اساس برخی از منابع قابل‌اعتماد در اعتراضهای اخیر دستکم “چهل نفر” در شهرهای مختلف کشته شده‌اند؛ از جمله در شهریار، کرمانشاه، جوانرود، مریوان، سیرجان و بهبهان. بی بی سی به طور مستقل نمی‌تواند این آمار را تایید کند.

شهرهای کردنشین

فضا در شهرهای کردنشین نیز به شدت ملتهب بوده است. شمار دقیق بازداشتی‌ها مشخص نیست اما تصاویر منتشر شده از بیمارستان این شهر، حاکی از زخمی شدن شماری از معترضان است.

بی بی سی فارسی دریافته که شدیدترین برخورد با معترضان در شهرهای کرمانشاه، جوانرود، مریوان، سنندج و بوکان بوده است.

گفته می‌شود تنها در شهر جوانرود در استان کرمانشاه دستکم “۱۰” نفر و در مریوان “شش نفر” کشته و تعداد بسیار بیشتری زخمی و دستگیر شده‌اند. بی‌بی‌سی فارسی نمی‌تواند مستقلا این عدد را تایید کند.

همزمان نهادهای رسمی در ایران از بازداشت‌های گسترده در شهرهای مختلف ایران خبر می‌دهند. دیروز خبرگزاری فارس گزارش داد که “حدود هزار نفر” بازداشت شده‌اند و امروز هم منابع رسمی از دستگیری ١٨٠ نفر در خوزستان، ١٧نفر در سمنان و پنج نفر در گناباد خبر دادند. اطلاعات سپاه فارس نیز از بازداشت دو نفر در استان فارس خبر داده و آنها را “لیدر گروه‌های معاند” خوانده است. اطلاعات سپاه استان البرز هم می‌گوید ۱۵۰ “لیدر مخل امنیت” را بازداشت کرده است.

در کرمانشاه هم بر اساس این گزارشها شماری از “گروه‌های تفکیری و تروریستی” بازداشت شده‌اند. در این گزارش‌های رسمی دولتی دستگیرشدگان “سردسته” و “رهبر” اعتراض‌ها یا “گروه‌های معاند” خوانده شده‌اند.

بسیاری از شهرهای ایران در عمل نیمه تعطیل هستند، در استان‌های مختلف مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل بوده و در اصفهان متروی شهر کار نمی‌کند. خدمات بانکی هم به تعطیلی شعب بانک‌ها یا تخریب آنها مختل شده است.

این ناآرامی‌‌ها در اعتراض به افزایش قیمت بنزین شروع شد اما در بسیاری از مناطق ایران اکنون به دلیل تعطیلی یا اعتصاب، جایگاه‌های سوخت کار نمی‌کنند و دسترسی به بنزین برای مردم دشوار است.

آنچه رسما اعلام شده یا بی‌بی‌سی فارسی می‌تواند تایید کند:

زخمیکشتهتخریببازداشت
بومهن۴٢
شوشتر٢
اصفهان۴ بانک، پانزده جایگاه سوخت، ۸۰ اتوبوس (۵۰ میلیارد تومان)، در مجموع ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان خسارت به زیرساخت‌ها، معابر و تاسیسات شهری
کرجهشت کلانتری و سه ایستگاه پلیس، سه ساختمان دولتی، ۴٣ بانک“١۵٠ لیدر مخل امنیت”
شهر فردیسبسیج حافظیه، شهرداری منطقه یک، فرهنگسرای بزرگ گلستان، ٢ بانک (مشکین‌دشت)
کرمانشاه١٠٠ زخمی و یک”سرگرد نیروی انتظامی”۱۱۵۰ میلیارد تومان اموال خصوصی و دولتی، یک خودروی آتش‌نشانی“تعدادی تکفیری و اعضای دیگر گرو‌های تروریستی”
سمنان“١٧ سردسته اعتراض‌ها”
ماهشهر٧
قرچکسه پمپ بنزین و چند بانک
مسجد سلیمان٢ (به ضرب گلوله)
خرم‌آباد۴۴ بانک، ۶۴ خودپرداز
گناباد۵
دوگنبدان۴٠
خوزستان“١٨٠ نفر از اشرار و سردسته‌های اغتشاشات”
تهراندهها بانک“چند نفر از دانشجویان دانشگاه تهران”
شهرستان بهارستانچند پایگاه بسیج و چند بانک، عابربانک‌ها، دفتر امام جمعه، اداره آب
اسلامشهرچند پایگاه بسیج و چند بانک، عابربانک‌ها
چهاردانگه٧١ساختمان شهرداری
ملارد١
شیرازساختمان اورژانس صدرا و یک آمبولانس“دو نفر از فریب‌خوردگان و لیدرهای وابسته به گروه‌های معاند”
شهریار۶٠ تا ٧٠١کتابخانه تفکر (٢ میلیارد تومان خسارت، ١٣ هزار کتاب سوخت)
یزد١ پلیس“چهل غیر یزدی” و چهار نفر که به منزل و دفتر امام جمعه “حمله کردند”
سیرجان١
بهبهان۴
مریوان١
کرمان١ (مامور نیروی انتظامی)
کازرونحوزه علمیه
ساوه١

فرمان رئیس جمهوری برای برخورد با معترضان

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران از ابراهیم رئیسی از رئیس قوه قضائیه خواسته تا با کسانی که “در زندگی مردم اخلال و ناامنی و راه بندان ایجاد کرده” برخورد کند. او گفته “دولت اجازه اغتشاش و ناامنی به هیچکس نخواهد داد”.

رئیس جمهوری ایران از وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، سپاه پاسداران، بسیج و همه نیروهای مسلح و نیروی امنیتی برای شناسایی “عوامل تخریب اموال عمومی” تشکر کرده و گفته این نهادها “سردسته آدم‌هایی که دنبال تخریب اموال عمومی بودند را شناسایی کنند، برخی را دستگیر کردند و برخی دیگر را دستگیر خواهند کرد و طبق قانون باید با آنها رفتار شود”.

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه نیز گفته “تخریب اموال عمومی و خصوصی، آتش زدن بانک‌ها و اماکن مختلف، آسیب رساندن به آرامش روانی مردم و لرزاندن دل زنان و کودکان با هر نیت و هدفی، مجازات سختی را به دنبال خواهد داشت”.

امروز هم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای در واکنش به اعتراض‌ها و ناآرامی‌های اخیر هشدار داده است که “با ادامه هرگونه ناامنی و اقدامات مخل آسایش و آرامش مردم قاطعانه” برخورد خواهد کرد.

پیشتر وزارت اطلاعت وزارت اطلاعات نیز در بیانیه‌ای گفته بود “عوامل اصلی اغتشاشات دو روز گذشته شناسایی و اقدام مناسب در حال انجام است”.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.