“اروپا اروپا، ایران ماییم نه اونها”

چهارشنبه, ۲۹ام آبان, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

بسیاری شهرهای اروپا روزهای گذشته صحنه ابراز همبستگی ایرانیان مقیم خارج با اعتراضات داخلی بوده‌اند. چهارشنبه بیستم نوامبر، صدها نفر در فرانکفورت و برلین در برابر سفارت و کنسولگری ایران، شعارهای معترضان را تکرار کردند.

    
Iran Protest (DW)

محوطه روبرویی سفارت ایران در برلین، روز چهارشنبه ۲۰ نوامبر (۲۹ آبان) محل ابراز همبستگی ده‌ها تن از ایرانیان مقیم آلمان با اعتراضات مردم در داخل کشور بود. در این مراسم که به گفته حاضران ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر در آن شرکت داشتند، شعارهایی چون “گرانی بهانه است، کل نظام نشانه است”، “نه شاه می‌خوایم نه ملا” سر داده شد.

این گردهمایی به ابتکار کمیته دفاع از زندانیان سیاسی در ایران و کانون پناهندگان سیاسی ایران در برلین ترتیب داده شده بود. میلا مسافر از مسئولان کمیته دفاع از زندانیان سیاسی در ایران – برلین به دویچه وله گفت: «ترکیب جمعیت متفاوت از گذشته بود. کردها، دانشجویان و فعالان سیاسی گروه‌های مختلف در جمع حضور داشتند. حزب چپ پشتیبانی کرده و حضور جوانان چشمگیر است.»

DW فارسی @dw_persian

تظاهرات در برابر سفارت جمهوری اسلامی ایران در برلین در همبستگی با معترضان داخل کشور

Embedded video
۴۳ people are talking about this

خانم مسافر اضافه کرد که ماموران بیشتری به نسبت دفعات قبل در برابر سفارت حضور دارند: «شاید دلیل‌اش فشارهای جمهوری اسلامی باشد و شاید فکر کرده‌اند وضعیت آن قدر جدی است که ممکن است جمعیت بخواهد به سفارت بریزد…»

مهران بهروز فغانی، روزنامه‌نگار، به دویچه‌وله گفت: «مهم‌ترین هدف تجمع امروز همبستگی با مردم معترض بود و جمعیت تاکید داشت که آینده ایران در کوچه و خیابان رقم می‌خورد و جهان باید از اعتراضات تعیین کننده جاری و این که نجات مردم ایران در گرو خیابان‌ها و سنگرهای شهری است، حمایت کند.»

Iran Protest

تجمع در برابر سفارت ایران در برلین

در تجمع برلین، شعار “مرگ بر دیکتاتور” و “مرگ بر جمهوری اسلامی” بیشتر از سایر شعارها تکرار شد. جمعیت تصاویری از زندانیان سیاسی، فعالان جنبش کارگری و فعالان مدنی را در دست داشت.

شاهدان مراسم به دویچه‌وله گفتند که شعارها به زبان آلمانی نیز تکرار می‌شدند. پنجره‌های سفارت خاموش بودند و پلیس در برابر در بسته، از محل محافظت می‌کرد.

Iran Protest

گردهمایی در برابر سرکنسولگری ایران در فرانکفورت

هم‌زمان با برلین، گردهمایی بزرگی نیز در برابر کنسولگری ایران در شهر فرانکفورت با یک دقیقه سکوت به احترام کشته‌شدگان اعتراضات اخیر آغاز شد. شهناز مرتب، از سازماندهندگان گردهمایی فرانکفورت، در گفت‌وگو با دویچه وله از تشکیل “کمپین دفاع از مبارزات مردم در ایران” خبر داد و گفت شرکت بیش از ششصد نفر در این مراسم امیدوارکننده بود. خانم مرتب افزود که شماری شهروندان عراقی و سوری نیز در این تجمع بودند تا علاوه بر ابراز همبستگی با معترضان ایرانی، مخالفت خود با دخالت‌های جمهوری اسلامی در کشورهایشان را ابراز کنند.

DW فارسی @dw_persian

تظاهرات در برابر سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در فرانکفورت در همبستگی با معترضان داخل کشور

Embedded video
۲۸ people are talking about this

بهرام بیگدلی، یکی از شرکت کنندگان در این تجمع عنوان کرد که جمعیت حاضر از نظر تعداد، ترکیب و تعامل متفاوت بود. او به دویچه‌وله گفت هواداران رضا پهلوی، کردها و چپ‌ها به نوبت شعارهای خود را می‌دادند و مشترکا سرود ای ایران را خواندند: «شعارها در همبستگی با معترضان، همان شعارهای داخل ایران بودند… در این سال‌ها چنین فضایی دیده نشده بود و این تحمل دیگری جالب و کم نظیر بود.»

تجمع‌های مشابهی نیز در کلن، هامبورگ، پاریس، آمستردام و وین برگزار شده‌اند. یکی از ابتکاری‌ترین شعارها را، ایرانیان مقیم وین در گردهمایی حمایتی خود خطاب به سیاستمداران سر دادند: «اروپا اروپا، ایران ماییم نه اونها…»

Iran Protest

گردهمایی در مقابل سرکنسولگری ایران در فرانکفورت

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.