سفر وزیر خارجه عمان به ایران؛ سومین سفر در هشت ماه

دوشنبه, ۱۱ام آذر, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

وزرای خارجه ایران و عمان

وزرای خارجه ایران و عمان

یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان، به تهران سفر کرده و با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیدار کرده است.

این سومین سفر آقای بن علوی به ایران در سال جاری خورشیدی است. او در اردیبهشت و مرداد و هم‌زمان با اوج تنش‌های ایران با آمریکا و همین‌طور بعضی کشورهای منطقه از جمله عربستان به ایران سفر کرده بود.

عمان از معدود کشورهای حاشیه خلیج فارس است که همواره روابط خوب و نزدیکی با ایران داشته و بارها نامش به عنوان میانجی، به ویژه در روابط و گفت‌وگوهای پشت پرده ایران و آمریکا مطرح شده است.

آقای بن علوی هفته گذشته در سفر به واشنگتن با مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا دیدار کرده بود.

جنگ یمن و گزارش‌های مربوط به مذاکرات پشت پرده‌ای که برای پایان دادن به آن مطرح شده، یکی از دیگر از موضوع‌هایی است که بعضی رسانه‌ها نقش عمان را در آن مطرح کرده‌اند.

یوسف بن علوی در تهران با حسن روحانی، رئیس جمهور، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و علی لاریجانی، رئیس مجلس هم دیدار کرده است.

پاسخ به ابتکار صلح هرمز؟

خبرگزاری دولتی ایرنا “طرح جمهوری اسلامی ایران در خصوص طرح صلح هرمز” را یکی از محورهای گفت‌وگوی دو طرف عنوان کرده است.

طرح “ابتکار صلح هرمز” را مقام‌های ایران از چند ماه پیش و هم‌زمان با بالا گرفتن تنش‌ها در منطقه ارائه کردند.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، اوایل مهرماه این طرح را در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح و از کشورهای منطقه دعوت کرد که برای “حفظ امنیت، صلح، ثبات و پیشرفت در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز” به آن بپیوندند.

آقای روحانی بعدا در نامه‌ای به سران کشورهای منطقه رسما آنها را به پیوستن به ابتکار صلح هرمز دعوت کرد.

یک هفته پیش عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اعلام کرد که سه کشور به نامه رئیس جمهور ایران پاسخ مثبت داده‌اند.

یک روز بعد از این اظهارات یک روزنامه کویتی خبر داد که وزیر خارجه عمان به تهران سفر خواهد کرد و نوشت که در این سفر یوسف بن علوی موافقت کشورش با طرح صلح هرمز را به مقام‌های ایرانی اعلام می‌کند.

با وجود این از گفته‌های مقام‌های ایرانی به نظر می‌آید که عربستان سعودی به عنوان بزرگ‌ترین رقیب منطقه‌ای ایران که بیشترین تنش‌ها را با جمهوری اسلامی دارد، از دعوت رئیس جمهور ایران استقبال نکرده است.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.