حضور سنگین نیروهای سپاه پاسداران در تشییع پیکر قربانیان هواپیمای اوکراین؛ معترضان شعارهای ضدحکومتی سر دادند

جمعه, ۲۷ام دی, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

در مراسم تشییع پیکر برخی از قربانیان هواپیمای منهدم‌شده اوکراین، در چند شهر ایران، با وجود حضور سنگین نیروهای سپاه پاسداران، یگان‌های ویژه و بسیج، شرکت‌کنندگان شعارهایی علیه جمهوری اسلامی سر دادند.

بر اساس تصاویر و ویدیوهاییکه روز پنج‌شنبه ۲۶ دی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد، در اصفهان، شرکت‌کنندگان در مراسم خاکسپاری چند نفر از این قربانیان شعار «بی‌شرف‌، بی‌شرف»‌ سر دادند. 

به نوشته بعضی از کاربران در توییتر، ماموران امنیتی با پخش قرآن از بلندگو با صدای بلند سعی می‌کردند مانع شنیده شدن شعار جمعیت شوند و لباس شخصی‌های حاضر در مراسم همزمان با شعارهای ضدحکومتی، صلوات می‌فرستادند.

در سنندج نیز حاضران در مراسم خاکسپاری آیدا فرزانه و آروین مرتب، دو نفر از جان‌باختگان واقعه ساقط شدن این هواپیما، به فارسی و کردی شعارهایی مثل «مادر برای فرزند دلبندت گریه نکن، روزی انتقامش را خواهیم گرفت»، «مرگ بر دیکتاتور»، «خامنه‌ای قاتله، ولایتش باطله»، «مرگ بر روحانی»، «نخبه‌هامون رو کشتند، آخوند به جاش گذاشتند» و «کشته ندادیم که سازش کنیم، رهبر الدنگ رو ستایش کنیم» فریاد زدند.

در شهرهای دیگر مثل قم، همدان، زنجان، ملایر، سبزوار، تفت یزد و گرگان، بر اساس تصاویری که در رسانه‌های داخلی ایران منتشر شده، نیروهای سپاه پاسداران در مراسم تشییع پیکر قربانیان هواپیمای اوکراینی به شکل گسترده‌ای حاضر بودند. 

خبرگزاری ایسنا در این باره نوشت که در قم دانشجویان بسیجی در مراسم تشییع پیکر چند تن از کشته‌شدگان «حضور پررنگ» داشتند و با نوشتن طومار و جمع‌آوری امضا از سپاه پاسداران حمایت کردند.

به گزارش ایسنا این دانشجویان بسیجی «در اقدامی ‌پرچم آمریکا و اسرائیل را روی زمین جلوی پای تشییع‌کنندگان انداختند تا بر روی آن راه بروند». این در حالی است که در روزهای اخیر فیلم خودداری معترضان ایرانی از راه رفتن روی پرچم آمریکا و اسرائیل، واکنش مثبت دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا را در پی داشت.

کاربران شبکه‌های اجتماعی به حضور گسترده نیروهای امنیتی در مراسم تشییع قربانیان فاجعه هواپیمای اوکراینی در شهرهای مختلف واکنش نشان دادند. 

یک کاربر نوشت: «با خودروی ضد شورش جنازه کسانی که خودتون کشتین رو تشییع می‌کنید؟» کاربر دیگری هم با اشاره به نیروهای سپاه پاسداران که با لباس نظامی خود حاضر شده بودند، نوشت: «تشییع جنازه شهدا جزو ماموریته!»

یک کاربر دیگر در حساب توییترش گفت: «خدا رو شکر از لحاظ دزدی هیچ‌جور در مضیقه نیستیم. دزد تابوت و تشییع جنازه هم داریم.»

سپاه پاسداران، روز شنبه گذشته، با سه روز تاخیر و پس از فشارهای بین‌المللی، به نقش خود در سرنگون کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی با ۱۷۶سرنشین اعتراف کرد.

پس از آن، موج جدیدی از اعتراض‌های مردمی در تهران آغاز شد و به دیگر شهرهای ایران سرایت یافت و جو امنیتی به ویژه در تهران همچنان ادامه دارد

 

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.