بعد از دو هفته ایران تأئید کرد که هواپیمای اوکراینی را با دو موشک ساقط کرده است

سه شنبه, 1ام بهمن, 1398
اندازه قلم متن

media

اجساد سرنشینان هواپیمای مسافربری اوکراین که توسط پدافند سپاه پاسداران در حومۀ تهران ساقط شد

ستاد مشترک نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران تأئید کرد که هواپیمای مسافربری اوکراین توسط دو موشک پدافند هوایی سپاه پاسداران در هشتم ژانویه گذشته ساقط شده است.

 
 

خبرگزاری فرانسه، با اظهار این مطلب به نقل از گزارش تحقیق کمیسیون سوانح هوایی ایران افزوده است : “گزارشگران این کمیسیون به اطلاعات ستاد مشترک نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران دست یافته اند که بر اساس آنها در هشتم ژانویه گذشته هواپیمای مسافربری اوکراین با دو موشک زمین به هوای روسی از نوع “ام‌۱-تور” هدف قرار گرفته و ساقط شده است.”

 

با این حال، گزارش تحقیق تصریح می کند که جمهوری اسلامی ایران همچنان مایل است که برغم مطالبات موّکد و مکرّر دولت های کانادا و اوکراین جعبه های سیاه هواپیمای ساقط شدۀ اوکراینی را نگه دارد بی آنکه حتا وسایل و دانش ضروری برای بازخوانی و رمزگشایی محتویات آنها را داشته باشد. به همین خاطر جمهوری اسلامی ایران از آمریکا و فرانسه خواسته است که تجهیزات لازم را جهت رمزگشایی از جعبه های سیاه هواپیمای ساقط شدۀ اوکراینی در اختیار تهران بگذارند.

پیش از این نخست وزیر و وزیر امور خارجۀ کانادا از دولت ایران خواسته بودند که سریعاً جعبه های سیاه هواپیمای ساقط شده را جهت انجام “تحقیقات شفاف” در اختیار اوکراین یا فرانسه بگذارند.

اکنون بعد از دو هفته مقامات ایران ساقط شدن هواپیمای اوکراینی را به وسیلۀ دو موشک تأئید می کنند. تهران در نخستین روزهای پس از این واقعه هر گونه نقش خود را در سقوط هواپیمای اوکراینی انکار می کرد و آن را کذب محض می دانست. امیر علی حاجی زاده فرماندۀ هوافضای سپاه پاسداران ایران نیز تاکنون ادعا می کرد که هواپیمای اوکراینی در اثر اصابت یک موشک ساقط شده است. اما، در ۲۳ دی ماه گذشته انتشار یک ویدیوی جدید به وضوح نشان می داد که هواپیمای اوکراینی به فاصلۀ سی ثانیه توسط دو موشک به طور پیاپی هدف قرار گرفت و در آسمان منفجر شد. برغم انکارهای اولیه، دولت ایران تاکنون ساقط شدن هواپیمای اوکراینی را نتیجۀ یک “خطای انسانی” اعلام کرده است..      

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.