جاستین ترودو خواستار بررسی فوری جعبه سیاه هواپیما شد

سه شنبه, ۱ام بهمن, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا می‌گوید که از ایران خواسته تا داده‌های جعبه سیاه هواپیمای ساقط شده اوکراین فورا تجزیه و تحلیل شود.

او گفته امکانات و فن‌آوری پیاده‌کردن اطلاعات جعبه سیاه در ایران موجود نیست.

پیش از این، فرانسوا فیلیپ شامپین، وزیر خارجه کانادا در دیدار با همتای ایرانی‌اش محمدجواد ظریف، از او خواسته بود ایران هرچه سریع‌تر جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی که توسط پدافند سپاه با “خطای انسانی” ساقط شد را به فرانسه یا اوکراین تحویل دهد.

در جریان سقوط هواپیمای اوکراینی تمامی ۱۷۶ مسافر و خدمه آن کشته شدند.

فشارهای بین‌المللی برای خروج جعبه سیاه از ایران افزایش یافته است.

در روزهای اخیر، اوکراین، به عنوان کشور مالک هواپیما، و کشور کانادا، که اکثر قربانیان این واقعه دارای شهروندی آن کشور بودند، خواستار ارسال دستگاه های ضبط و ثبت اطلاعات پرواز – جعبه سیاه – به خارج از ایران شده‌ بود. به گفته آنان، امکانات فنی دسترسی به اطلاعات پرواز تنها در اختیار دو کشور فرانسه و ایالات متحده قرار دارد.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نیز اظهار امیدواری کرده بود که مقامات ایرانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را “در اختیار تیم‌های بررسی‌کننده قرار دهد.”

سه روز پیش، یک مقام ایرانی از آمادگی کشورش برای فرستادن دستگاه ها به اوکراین خبر داده بود اما بعدا گفت که در این خصوص تصمیمی گرفته نشده است.

در آخرین تحول، سازمان هواپیمایی کشوری جمهوری اسلامی ایران دومین گزارش فنی خود در مورد واقعه سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی را منتشر کرده و در آن گفته است برای خواندن جعبه سیاه هواپیما از آمریکا و فرانسه تجهیزات درخواست کرده است.

به طور معمول شرکت سازنده هواپیما در تحقیقات مشارکت می‌کند و کارشناسان می‌گویند کمتر کشوری توانایی تحلیل جعبه های سیاه را دارد. جعبه سیاه شامل دستگاه ضبط داده‌های پرواز و دستگاه ضبط صداهای کابین خلبان است.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.