فشار دیپلمات‌های پنج کشور بر ایران برای تحویل جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی

یکشنبه, ۲۷ام بهمن, ۱۳۹۸
اندازه قلم متن

عکس آرشیوی از ادای احترام به قربانیان حادثه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین

ادای احترام به قربانیان حادثه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین

دیپلمات های پنج کشوری که شهروندان آنها در ساقط شدن هواپیمای اوکراینی توسط ایران جان باخته اند روز شنبه بر وزیر خارجه ایران برای همکاری بیشتر با تحقیقات و تحویل جعبه های سیاه هواپیما فشار آورده اند.

به گفته فرانسوا فیلیپ شامپین، وزیر خارجه کانادا، دیپلمات های این پنج کشور خواسته های خود را در حاشیه نشست امنیتی مونیخ در دیداری با محمد جواد ظریف مطرح کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس او به خبرنگاران گفت: “ما به نمایندگی از سوی ملل سوگوار این تراژدی، به به بیانی روشن به وزیر خارجه ظریف گفتیم که ایران باید گام هایی به سوی حل بسیاری از سوالات باقی مانده در ارتباط با واقعیات حادثه و مسائل قانونی بردارد.”

او گفت: “ما در زمینه نیاز به تحقیقات جامع، شفاف و معتبر در تبعیت کامل از کنوانسیون هوانوردی غیرنظامی بر ایران فشار آوردیم. البته این یعنی دادن اجازه انتقال جعبه های سیاه به مرکزی با ظرفیت لازم برای پیاده کردن و تحلیل صحیح داده های آن ها.”

وادیم پریستایکو وزیر خارجه اوکراین گفت که آنها بر نیاز به اقدام سریع در این زمینه تاکید کردند: “صحبت ما از چند هفته و چند ماه است، نه سال ها.”

محمد جواد ظریف پیشتر در مصاحبه ای به یک شبکه آمریکایی گفت کشورش قادر به استخراج اطلاعات از جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی نیست اما آن را در اختیار دولت‌های خارجی قرار نخواهد داد.

ایران درست بعد از حمله موشکی روز هشتم ژانویه به پایگاه های محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق، به تلافی کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه، یک هواپیمای مسافربری اوکراین که از تهران راهی کی یف بود را با دو موشک سرنگون کرد که به مرگ کلیه ۱۷۶ سرنشین آن منجر شد.

سرنشینان هواپیما علاوه بر شهروندان عمدتا ایرانی شامل ۵۷ کانادایی، ۱۱ اوکراینی، ۱۷ سوئدی، چهار افغان و چهار بریتانیایی می شد.

ایران که پس از حدود سه روز به ساقط کردن هواپیما با موشک اذعان کرد تاکنون جعبه های سیاه هواپیما – دستگاه داده‌های پرواز و ضبط صدای کابین خلبان – را تحویل نداده و قولی برای پرداخت غرامت به خانواده قربانیان نداده است.

آقای ظریف در مصاحبه با شبکه خبری ان‌بی‌سی آمریکا از تصمیم کشورش برای تحویل ندادن جعبه‌های سیاه هواپیمای مسافربری اوکراین که با شلیک پدافند سپاه سرنگون شد، دفاع کرد.

این درحالی است که اطلاعات موجود در جعبه های سیاه ممکن است حاوی سرنخ‌هایی در باره دلایل این فاجعه باشند.

آقای ظریف در این مصاحبه، حادثه پیش آمده را یک فاجعه خواند و گفت بیشتر جان باختگان این حادثه، گذرنامه‌های ایرانی و بستگانی در ایران داشتند.

وزیر امور خارجه ایران بار دیگر گفته است که طبق مقررات بین‌المللی کشورش حق هدایت و رهبری تحقیقات در زمینه سرنگونی هواپیما را دارد اما اذعان کرده که ایران به نرم‌افزار و تجهیزات تخصصی از آمریکا یا دیگر کشورهای غربی برای دریافت اطلاعات جعبه سیاه نیاز دارد.

اخیرا شرکت آمریکایی “جنرال‌الکتریک” که سازنده موتور این هواپیماست. به طور موقت از تحریم‌های آمریکا علیه ایران معاف شد تا در تحقیقات مربوط به حادثه شرکت کند.

وزیر راه ایران هم گفته است کشورش “در حال آماده‌سازی سخت‌افزار و نرم‌افزار” لازم برای بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه است اما توضیحی نداد که چنین آماده‌سازی چگونه در حال انجام شدن است.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.