«مردم را می‌کشند،‌ زبانشان هم دراز است»؛ هشتگ شدن جمله خامنه‌ای علیه خود او

پنجشنبه, ۱۵ام خرداد, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

اظهارات علی خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی،‌ درباره اعتراض‌های اخیر علیه تبعیض نژادی در آمریکا پس از انتشار از سوی صداوسیما، به سرعت با واکنش گسترده کاربران در رسانه‌های اجتماعی روبه‌رو شد.

خامنه‌ای در بخشی از سخنرانی‌اش در روز چهارشنبه ۱۴ خرداد درباره دولت آمریکا گفت: «مردم را می‌کشند و زبانشان هم دراز است». همین جمله تبدیل به هشتگ توییتری شده و علیه خود او در حال استفاده است.

برخی از فعالان سیاسی و روزنامه‌نگاران با به اشتراک گذاشتن تصاویری از قربانیان اعتراض‌های پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ و همچنین اعتراض‌های سراسری سه سال اخیر این جمله را در ارتباط با سرکوب صورت‌ گرفته از سوی نهادهای قضایی،‌ امنیتی و انتظامی زیر نظر خامنه‌ای استفاده کردند.

ویدا ربانی،‌ روزنامه‌نگار هفته‌نامه صدا،‌ با این هشتگ در صفحه توییترش نوشت: «بله، همیشه زبانشان دراز است و گفتند کار دشمن، خطای‌انسانی، بازداشتگاه غیراستاندارد، ریش‌تراش و… بود و هیچ‌وقت نه عدالتی اجرا شد نه حتی ملت رنگ عذرخواهی را دید.»

ویدا ربانی@vida_rabbaniبله همیشه زبانشان دراز است و گفتند کار ، ، ، و… بود و هیچوقت نه عدالتی اجرا شد نه حتی ملت رنگ عذرخواهی را دید

۲۰ نفر دارند درباره این صحبت می‌کنند

خانواده قربانیان اعتراض‌های سال‌های اخیر نیز به این موج انتقادی پیوستند.

مریم کریم‌بیگی،‌ خواهر مصطفی کریم‌بیگی از کشته‌شدگان اعتراض‌ها در عاشورای سال ۸۸، با انتشار تصویری از سنگ‌ قبر او همین جمله خامنه‌ای را بازنشر کرده است.

‌مریم‌ کریم‌بیگی@karimbeigi

مردم را میکشند و زبانشان هم دراز است .

مشاهده عکس در توییتر
۱٬۴۱۱ نفر دارند درباره این صحبت می‌کنند

کشته‌شدگان قتل‌های زنجیره‌ای،‌ اعدام‌شدگان سال ۱۳۶۷ و همچنین مسافران کشته‌شده هواپیمای اوکراینی در دی‌ماه سال قبل نیز از جمله دیگر قربانیانی بوده‌اند، که تصاویرشان زیر جمله رهبر جمهوری اسلامی مورد استفاده قرار گرفته است.

این دومین بار است که اظهارات مقام‌های جمهوری اسلامی به اعتراض‌ها آمریکا با واکنش منفی کاربران مواجه می‌شود.

پیش از این نیز سخنان عباس موسوی،‌ سخنگوی وزارت امور خارجه،‌ که با بغض و به زبان انگلیسی اظهاراتش را بیان کرد مورد انتقاد کاربران قرار گرفت.

در آن مورد نیز کاربران با انتشار تصاویری از اخبار رسانه‌ها درباره محکومیت فعالان صنفی و‌ کشته شدن آسیه پناهی،‌ زن ۶۱ ساله کرمانشاهی، در جریان تخریب خانه‌اش از سوی ماموران شهرداری که هم‌زمان با اعتراض‌ها آمریکا صورت گرفت، عدم توجه مسئولان به جان باختن شهروندان ایرانی در این کشور را مورد انتقاد قرار دادند.

تناقض در سخنان رهبر حکومت

حساب کاربری «حافظه تاریخی» که با پست‌هایش عمدتا تناقض‌ها در سخنان مقام‌ها و مسئولان جمهوری اسلامی را نشان می‌دهد، با کنار هم گذاشتن ویدیوی اظهارات خامنه‌ای درباره اعتراض‌های آبان ۱۳۹۸ و اعتراض‌های فعلی آمریکا به این موضوع واکنش نشان داد.

حافظه‌ تاریخی@hafezeh_tarikhi

مقایسه اظهارات علی خامنه‌ای درباره اعتراضات آبان۹۸ در ایران (۲۶ آبان ۹۸) و درباره اعتراضات در آمریکا (۱۴ خرداد ۹۹)

ویدئوی جاسازی شده
۴۴۸ نفر دارند درباره این صحبت می‌کنند

در حالی که خامنه‌ای در واکنش به اعتراض‌های سراسری آبان، معترضان را «اشرار» مورد حمایت گروه‌های «خبیث» خوانده بود؛ در مورد اعتراض‌های مردم آمریکا به «حقوق بشر» اشاره کرد و گفت آن‌ها از حکومت خود «احساس سرافکندگی و خجلت» می‌کنند.

کاربری به نام امیرحسین در همین زمینه فهرستی از اماکن محل کشته شدن قربانیان جمهوری اسلامی منتشر کرد و نوشت: «در بازداشتگاه، در مراسم ختم، در هواپیما، در ناوچه، در خیابان و خانه، از زمین تا آسمان، در خشکی و دریا، هرجا که توانستند مردم‌ را می‌کشند زبانشان هم دراز است‬.»

در ایران با هر نوع اعتراض مسالمت‌آمیز سیاسی و صنفی به شدت برخورد می‌شود. در اعتراض‌های آبان ماه ۹۸ به گفته مقام‌های رسمی ۲۳۰ نفر و به گزارش خبرگزاری رویترز ۱۵۰۰ نفر کشته شدند.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.