کرونا در تهران: آمار به شکل نگران‌کننده‌ای در حال تغییر است، ۱۶۲ فوتی جدید کرونا در ایران/ بیش‌ترین تعداد از ابتدا تاکنون

دوشنبه, ۹ام تیر, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

به گفته رئیس ستاد مقابله با ویروس کرونا در کلانشهر تهران طی ۲۴ ساعت ۵۲۱ نفر در تهران به دلیل ابتلا به کووید−۱۹ بستری شده‌اند. استاندار تهران خواهان تعویق برگزاری نماز جمعه در پایتخت است.

    
Iran Teheran | Menschen mit Schutzmasken (picture-alliance/dpa/A. Halabisaz)

از دیروز تا امروز ۹ تیر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۵۳۶ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شد که هزار و ۴۶۱ مورد بستری شدند.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۲۲۵ هزار و ۲۰۵ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۶۲ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۱۰ هزار و ۶۷۰ نفر رسید.

به گزارش عصر ایران؛ سیما سادات لاری روز دوشنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا موارد فوت ناشی از این ویروس در کشور بیان کرد: از دیروز تا امروز ۹ تیر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۵۳۶ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۴۶۱ مورد بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۲۲۵ هزار و ۲۰۵ نفر رسید.

وی ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۶۲ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۰ هزار و ۶۷۰ نفر رسید.

معاون وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۱۸۶ هزار و ۱۸۰ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۳۰۳۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

لاری بیان کرد: تاکنون یک میلیون و ۶۳۹ هزار و ۷۸ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است.

وی افزود: استان‌های خوزستان، کردستان، آذربایجان‌های غربی و شرقی، هرمزگان، بوشهر، خراسان رضوی و کرمانشاه در وضعیت قرمز و استان‌های ایلام، لرستان و گلستان در وضعیت هشدار قرار دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت اظهار کرد: از روز گذشته(یکشنبه) خیز قابل توجهی در آمار ابتلا و بستری در استان تهران داریم که نگران کننده است.

*****

روز یکشنبه، هشتم تیر (۲۸ ژوئن) علیرضا زالی آمار کرونایی در کلان‌شهر تهران را اعلام کرد. او در گفت‌وگو با “سیمانیوز” اظهار داشت که در روز یکشنبه ۱۴۴ نفر بر اثر ابتلا به کووید−۱۹، بیماری ناشی از ویروس جدید کرونا (سارس‌کوو ۲) جان باخته‌اند.

آمار فوتی‌ها در روز شنبه ۱۲۵ نفر و در جمعه ۱۰۹ نفر بوده است.

رئیس ستاد مقابله با ویروس کرونا در تهران ضمن بیان این که “آمار در تهران به شکل نگران‌کننده‌ای در حال تغییر است و افزایش پیدا کرده” فاش ساخت که شمار مبتلایان به کووید-۱۹ که در ۲۴ ساعت گذشته در بخش عادی بیمارستان‌ها بستری شده‌اند بالغ بر ۳۹۹ نفر و آمار بستری‌ها در بخش مراقبت‌های ویژه ۱۲۲ نفر بوده است.

به گفته زالی، در مدت‌زمان مشابه ۴۷۰ فرد مبتلا ترخیص شده‌اند. به این ترتیب در تهران میزان بستری‌ها نسبت به ترخیصی‌ها پیشی گرفته است.

پیش‌تر وبسایت امتداد به نقل از زالی گزارش داده بود که تعداد مبتلایان در پایتخت بر اساس مطالعات صورت گرفته از اسفندماه تاکنون، بالغ بر ۲۰ درصد ارزیابی شده است.

مرگ بیش از پنج هزار نفر در تهران

به گفته ناهید خداکرمی، رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران و عضو شورای عالی نظام‌ پزشکی، برای تخمین میزان ابتلای جمعیت عمومی، به مطالعات مبتنی بر جمعیت نیاز است.

در این گونه مطالعات باید تست کرونا به‌طور تصادفی در تعداد مشخصی از جمعیت سالم پایتخت صورت بگیرد که به گفته او، این اقدام در تهران “به شکل جسته و گریخته” صورت گرفته است.

خداکرمی در گفت‌وگو با وبسایت امتداد اظهار داشت: «از ابتدای شیوع کرونا تا به امروز، متاسفانه بیش از پنج هزار نفر از همشهریان تهرانی جان خود را بر اثر ابتلا به کووید−۱۹ از دست داده‌اند.»

شمار جان‌باختگان سراسرکشور ۱۰هزار و ۵۰۸ نفر اعلام شده است.

عضو شورای عالی نظام‌پزشکی توصیه کرد که آمار تفکیکی جان‌باختگان و مبتلایان به سارس‌کوو−۲ در هر شهر و استان اعلام شود، زیرا چنین اقدامی می‌تواند در برنامه‌ریزی‌های مقابله با این پاندمی “کمک قابل توجهی” باشد.

بازار و نماز جمعه 

انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران، ظهر یکشنبه از راه‌اندازی سامانه نظارت‌های مردمی “در هفته جاری” خبر داد.

او ضمن بیان این که تالارهای عروسی از مراکز پرخطر برای انتقال کرونا به‌شمار می‌رود اظهار داشت، استفاده از این تالارها “طبق پروتکل‌های بهداشتی بلامانع است”.

محسنی بندپی در رابطه با بازار تهران و پاساژ علاالدین گفت، اگر فاصله‌گذاری رعایت نشود، مقامات مسئول در باره ادامه فعالیت این مراکز تجاری تجدیدنظر خواهند کرد.

استاندار تهران تصریح کرد، نتیجه بررسی اوضاع توسط تیم نظارت تا پایان هفته اعلام خواهد شد.

او همچنین گفت: «در حال رایزنی هستیم که همچنان نماز جمعه در تهران به تعویق بیافتد.»

به گفته سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، از شنبه یا یکشنبه “بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی”، دو هزار و ۴۸۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شده است. یک هزار و ۴۰۶ نفر بستری شده‌اند.

به گفته لاری، مجموع مبتلایان به کووید−۱۹ در ایران به ۲۲۲ هزار و ۶۶۹ نفر رسیده است. او شمار بهبود یافتگان را ۱۸۳ هزار و ۳۰۱ نفر اعلام کرد.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.