آمریکا قتل نادر مختاری، معترض ایرانی را محکوم کرد

شنبه, ۵ام مهر, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

وزارت خارجه آمریکا کشته شدن نادر مختاری، زندانی سیاسی در ایران را محکوم کرد.

وزارت خارجه آمریکا در حساب توییتر فارسی خود که به انتشار مواضع رسمی دولت این کشور می‌پردازد، نوشت: «رژیم ایران قربانی دیگری گرفت. نادر مختاری پس از ضرب‌وشتم توسط نیروهای امنیتی در اعتراض‌های آبان ۹۸، به مدت ۴ ماه به کما رفت. رژیم به‌جای سپردن وی به خانواده‌اش، او را به بازداشتگاه کهریزک فرستاد؛ جایی که او درگذشت.»

وزارت خارجه آمریکا به خانواده این معترض سیاسی تسلیت گفت.

این وزارتخانه افزود: «هتک آبروی مردم ایران توسط رژیم همچنان ادامه دارد، اما رژیم دیگر نمی‌تواند جنایات خود را از جهان پنهان کند. مطمئن باشید که ایالات متحده نیز مرگ او را فراموش نخواهد کرد.»

به گزارش وب‌سایت کلمه، نادر مختاری جوانی است که پس از اعتراض‌های آبان ۹۸ در زندان کشته شده و خانواده‌اش تحت فشار ماموران و نهادهای امنیتی قرار گرفته‌ و وادار به سکوت شده‌اند.

در حالی که حشمت‌الله حیات‌الغیب،‌ مدیرکل زندان‌های استان تهران، گفته که مختاری بر اثر تنگی‌نفس جان باخته، یکی از نزدیکان او در مصاحبه با کلمه، این اظهارات را «دروغ‌های بی‌شرمانه» خواند و گفت که این سخنان برای فرار از قبول مسئولیت «شکنجه و کشتن» مختاری بیان می‌شود.

این فرد نزدیک به مختاری گفت: «وقتی می‌گویید ضربه باتوم کذب محض است مشخص کنید چرا نادر در آن تاریخ در بیمارستان و در بخش مراقبت‌های ویژه به خاطر ضربه به سر و شکستی‌های متعدد در بیمارستان بستری بوده‌ است؟»

او ادامه داد: «نادر آسم معمولی داشت. آیا بیماری آسم منجر به شکستگی سر و دست و به کما رفتن و مرگ یک انسان می‌شود؟»

براساس ادعای قوه قضاییه، نادر مختاری به دلیل «سرقت» به هشت سال حبس محکوم شده بود و از سال ۹۴ زندانی بود، اما فرد نزدیک به خانواده مختاری گفت که او از سال ۹۴ تا ۹۸ «یک روز» هم در زندان نبوده است.

بنابر همین گزارش، خانواده نادر مختاری از ۲۴ آبان ۹۸ خبری از او نداشتند و حدود ۲۰ روز بعد فرزند نیمه‌جانشان را در حالت اغما در بیمارستانی در شهر ری پیدا کردند.

به گفته این فرد نزدیک به خانواده نادر مختاری،‌ او سپس از بیمارستان «بدون اطلاع به زندان برده شد» و «۲۹ شهریور ۹۹ به دلیل آسیب‌های ناشی از ضربات باتوم و شکنجه کشته شد.»

او همچنین گفت که نادر مختاری «به بدترین شکل شکنجه شده‌ بود، سرش ورم کرده بود،‌ تمام دندان‌هایش را شکسته بودند، دستش را شکسته بودند و آن را گچ نگرفته بودند و دستش به ‌صورت کج جوش خورده بود.»

اعلام خبر کشته شدن مختاری در زندان، با واکنش گسترده کاربران در رسانه‌های اجتماعی مواجه شده است.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.