مهدی کروبی برای هفتمین بار در دوران حصر جراحی می‌شود

یکشنبه, ۶ام مهر, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

حسین کروبی به نقل از فرزند آیت‌الله منتظری و هاشمی رفسنجانی می‌گوید، شرایط بازداشت خانگی پدرش بدتر از زندان است. مهدی کروبی بر اثر زمین خوردن دچار شکستگی مهره کمر شده و قرار است در بیمارستانی در تهران جراحی شود.    

مهدی کروبی و پسرش حسین (عکس از آرشیو)

مهدی کروبی و پسرش حسین (عکس از آرشیو)

مهدی کروبی، یکی از دو نامزد معترض به نتایج اعلام‌شده انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، به دلیل عوارض ناشی از زمین خوردن روز گذشته به یکی از بیمارستان‌های تهران منتقل شد و قرار است امروز یک‌شنبه ششم مهر جراحی شود.

حسین کروبی، پسر مهدی کروبی، به خبرگزاری ایلنا می‌گوید که پدرش اواخر هفته گذشته در حمام زمین خورد و به گفته پزشک معالج، مهره دوازدهم ستون فقرات او بر اثر این ضربه دچار شکستگی شده و باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

مهدی کروبی، میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد، از بهمن ماه ۸۹ بدون محاکمه و حکم قضایی در بازداشت خانگی به سر می‌برند.

در روزهای گذشته و پس از انتشار خبرها و تصویرهایی از دو دیدار مهدی کروبی با شماری از دوستانش، عبدالرضا داوری مشاور سابق محمود احمدی‌نژاد مدعی شد که آقای کروبی “سال‌هاست دیگر در حصر نیست”.

حسین کروبی در گفت‌وگو با سایت مدارا این ادعا را رد کرده و می‌گوید، وضعیت پدرش و موسوی و رهنورد هیچ شباهتی به بازداشت خانگی ندارد.

شرایطی بدتر از زندان

حسین کروبی به نقل از فرزند حسینعلی منتظری و اکبر هاشمی رفسنجانی گفته است که وضعیت کروبی، موسوی و رهنورد به لحاظ محدودیت‌های شدید برای ملاقات با بستگان و آشنایان “کاملاً شبیه زندان است و از زندان هم بدتر است”.

مهدی کروبی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ در نامه‌ای که از بازداشت خانگی نوشته بود، از رئیس دولت یازدهم حسن روحانی خواست: «دادگاه علنی من را پیگیری کنید و از حاکمیت بخواهید تا دادگاه علنی من را برگزار کند.»

مهدی کروبی در دیدار با آشنایانش، از جمله غلامحسین کرباسچی و محمد قوچانی، شهریور ۱۳۹۹

مهدی کروبی در دیدار با آشنایانش، از جمله غلامحسین کرباسچی و محمد قوچانی، شهریور ۱۳۹۹

حسین کروبی می‌گوید، پدرش تا شش ماه پس از آغاز بازداشت خانگی حتی از ملاقات با فرزندان و بستگان درجه یک هم محروم بود. پس از آن هفته‌ای یک بار اجازه دیدار داده شد و بعد از انتشار پیامی از مهدی کروبی، او دوباره ممنوع‌الملاقات شد.

او افزود، پدرش پس از چهار سال که در آپارتمانی زیر نظر ماموران وزارت اطلاعات نگهداری می‌شد به خانه خود در جماران منتقل شد و پس از آن ملاقات‌ها تا حدودی نظم پیدا کرد و اعضای خانواده اجازه داشتند هفته‌ای یک بار با او دیدار کنند.

کروبی در دوران بازداشت خانگی بارها به دلیل عارضه‌های مختلف در بیمارستان بستری شده و مداوای شکستگی مهره ستون فقرات او هفتمین عمل جراحی این سیاستمدار ۸۳ ساله در این دوره است.

حزب اعتماد ملی پنجم مهر ماه با انتشار تصویری از دبیرکل این حزب در بیمارستان، در پیامی در شبکه اجتماعی توئیتر از جراحی مهدی کروبی در روز یکشنبه خبر داد.

تا کنون چند بار ادعا شده که بازداشت خانگی دو نامزد معترض انتخابات سال ۸۸ و خانم رهنورد با مصوبه شورای عالی امنیت ملی انجام شده که ریاست آن را رئیس جمهوری وقت محمود احمدی‌نژاد بر عهده داشته است.

برخی در وجود چنین مصوبه‌ای تردید دارند و بسیاری معتقدند اصولا شورای عالی امنیت ملی در جایگاهی نیست که بتواند حکم قضایی صادر کند.

نقش خامنه‌ای در حبس خانگی معترضان

اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده وقت نیروی انتظامی ایران، در گفت‌وگویی با روزنامه کیهان که زیر نظر نماینده رهبر جمهوری اسلامی منتشر می‌شود، مسئولیت بازداشت خانگی کروبی، موسوی و رهنورد را متوجه علی خامنه‌ای کرد.

حسین کروبی به سایت مدارا گفته است: «حصر اگر با مصوبه شورای عالی امنیت ملی انجام شده باشد آقای احمدی‌نژاد رئیس این شورا بودند، اما اگر ایشان مدعی است که با مصوبه شورای عالی امنیت ملی نبوده و از سوی مقامات عالی‌رتبه دیگر نظام صورت گرفته است، بنده هم دقیقاً از این موضوع اطلاعی ندارم اما من هم شنیده‌ام که شورای عالی امنیت ملی مصوبه خیلی محکمی در خصوص حصر محصورین ندارد.»

عبدالرضا داوری اواخر دی ماه ۹۲ در گفت‌وگو با روزنامه “قانون” مدعی شد که احمدی‌نژاد “دو بار به شورای عالی امنیت ملی نامه زده و اعلام کرده که حصر به نفع کشور نیست”.

ظاهرا این اتفاق در دوران ریاست جمهوری احمدی‌نژاد رخ داده که خود ریاست این شورا را بر عهده داشته است. بر این اساس، این احتمال که نامه‌ها به خامنه‌ای نوشته شده باشد بیشتر است.

دو نامه احمدی‌نژاد به خامنه‌ای برای “رفع حصر”؟

حسین کروبی می‌گوید “بنده هم شنیده‌ام و در همین حد اطلاع دارم” که بعد از جنبش اعتراضی سال ۸۸ احمدی‌نژاد در دو نامه به رهبر جمهوری اسلامی “موضوع رفع حصر” را مطرح کرده و خواستار پایان دادن به آن شده است.

اگر نگارش این نامه‌ها صحت داشته باشد، نقش تعیین‌کننده خامنه‌ای در ادامه بازداشت خانگی معترضان سال ۸۸ تائید می‌شود. درباره بازداشت خانگی پنج ساله آیت‌الله منتظری نیز شواهد زیادی حکایت از دخالت مستقیم خامنه‌ای در این کار دارد.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.