چنگیز جلیلوند دوبلور سرشناس ایرانی، در اثر کرونا درگذشت

یکشنبه, ۲ام آذر, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

ایران

چنگیز جلیلوند دوبلور سرشناس ایرانی

چنگیز جلیلوند، دوبلور و صداپیشه سرشناس ایرانی به‌دلیل ابتلا به کرونا در سن ۸۰ سالگی در تهران درگذشت.

آقای جلیلوند که چندی پیش گزارش شد به کرونا مبتلا شده، از روز پنجشنبه ۲۹ آبان به دلیل شرایط نامناسب ریوی در بیمارستان خاتم الانبیای تهران بستری شده بود.

این دوبلور باسابقه به‌دلیل ویژگی‌های صدایش، به “مرد حنجره طلایی” معروف شده بود.

او ۶ آبان ۱۳۱۹ در شیراز به دنیا آمد و از ۱۳۳۶ کار حرفه‌ایش را با تئاتر آغاز کرد و به کار بازیگری پرداخت و به کار دوبله فیلم‌های خارجی و ایرانی وارد شد.

صدای او در بسیاری از فیلم‌های مهمی که به فارسی دوبله شد، شنیده می‌شود. این صداپیشه مشهور ایرانی دوبلور بسیاری از بازیگران سرشناس خارجی از جمله مارلون براندو، پل نیومن، کلینت ایستوود و دین مارتین بود.

وی همچنین در فیلم‌های فارسی صداپیشه بازیگرانی نظیر بهروز وثوقی، ناصر ملک مطیعی و محمدعلی فردین بود.

او طی دهه چهل و پنجاه، سرپرست گویندگی شماری زیادی از فیلم‌های سینمایی بود.

آقای جلیلوند پس از انقلاب به ایالات‌متحده آمریکا مهاجرت کرد و پس از ۲۰ به ایران بازگشت و حرفه خود را از سر گرفت.

قابلیت صدای او چنان بود که می‌توانست در فیلم‌ها به جای نقش‌های متفاوت، صدا و لحن متناسب با آن را به وجود آورد. این موضوع، جایگاه ویژه‌ای در فن صداپیشگی به او داده بود. او در مصاحبه‌ای گفته بود هر کدام از بازیگرانی که به جای آنها صحبت کرده بود، جایگاه به‌خصوصی در حنجره‌اش دارد.

بنا به آمار رسمی شیوع ویروس کرونا در ایران تاکنون جان ۴۴ هزار و ۸۰۲ نفر را گرفته است و بسیاری از استان‌ها همچنان در وضعیت قرمز قرار دارد.

به‌گفته سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ایران، تاکنون “مجموع بیماران کووید-۱۹ در کشور به ۸۵۴ هزار و ۳۶۱ نفر رسید.” این آمارها در حالی عنوان می‌شوند که براساس داده‌های بسیاری از آمارها و همننین اظهارات برخی از مقامهای ایرانی تعداد مرگ و میرها بسیار از این امار اعلام شده بالاتر است.

در همین خصوص دو روز پیش از ایران گزارش شد که رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در اعتراض به وزیر بهداشت استعفا کرده است. او در نامه‌اش، سعید نمکی را به دلیل “بی‌توجهی” به توصیه متخصصان و “مدیریت بسیار غلط”، در بالابودن میزان مرگ ناشی از کرونا در ایران مقصر دانسته است.

همچنین گزارش شده که علی نوبخت حقیقی دبیر شورای مشورتی مدیریت کرونا هم در اعتراض به وزیر بهداشت استعفا کرده است. او حدود دو هفته پیش به این سمت منصوب شده بود.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.