بلومبرگ: تلاش و برنامه‌ریزی اسرائیل برای سد کردن راه بایدن برای بازگشت به برجام

چهارشنبه, 24ام دی, 1399
اندازه قلم متن

بنیامین نتانیاهو یوسی کوهن، رئیس موساد را که به‌شدت مورد وثوق او است، راهی آمریکا کرده است

بنیامین نتانیاهو یوسی کوهن، رئیس موساد را که به‌شدت مورد وثوق او است، راهی آمریکا کرده است

یک هفته مانده به آغاز به کار دولت جو بایدن، خبرگزاری بلومبرگ نوشت که اسرائیل در حال برنامه‌ریزی است که چگونه راه تحقق وعده رئیس جمهور جدید آمریکا را برای بازگشت به برجام، سد کند.

گزارش بلومبرگ روز سه‌شنبه، ۲۳ دی‌ماه،‌ در حالی منتشر شد که یوسی کوهن، رئیس موساد، به واشینگتن رفته است.

بلومبرگ نوشت که مقامات اسرائیل در حال ارزیابی این پرسش هستند که راهبرد موثر کار با دولت جو بایدن در مورد ایران چیست، درگیری‌ علنی مانند سال‌های دولت باراک اوباما یا کارهای پشت صحنه برای ممانعت از بازگشت آمریکا به برجام.

این خبرگزاری نوشته است که دولت اسرائیل فرستاده‌ای را به واشینگتن اعزام کرده تا نگذارد که آمریکا تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران را، بدون توافق با اسرائیل، رفع کند.

به نوشته بلومبرگ، این فرستاده در واشینگتن می‌کوشد تا از هم اکنون دولت جو بایدن را متقاعد کند که «مواضع سخت‌گیرانه‌ در قبال پروژه هسته‌ای، برنامه موشک‌های دوربرد و نیروهای نیابتی هم‌پیمان با ایران» در پیش بگیرد.

این خبرگزاری نوشته است که راهبرد اسرائیل، برخلاف تمایل تیم جو بایدن برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران و سپس مذاکره در باره گسترش این توافق است.

به نوشته بلومبرگ، اسرائیل در حالی برای همراه کردن دولت جدید آمریکا با خود به کوشش پرداخته که پایتخت آمریکا و کنگره آن با چالش‌های بی‌سابقه ناشی از هجوم بخشی از هواداران خشونت‌طلب دونالد ترامپ به ساختمان مجلسین و استیضاح دونالد ترامپ دست و پنجه نرم می‌کنند.

اما بلومبرگ افزوده است که اسرائیل یک کارت بازی پرخطر نیز در دست دارد که تهدید به ادامه عملیات مخفی علیه ایران، مانند ترور ماه گذشته محسن فخری‌زاده، دانشمند ارشد هسته‌ای ایران است.

بنیامین نتانیاهو (راست) در کنار بنی گانتز

بیشتر در این باره:

اَکسیوس: نتانیاهو خواهان کنترل انحصاری سیاست اسرائیل در قبال ایران است

یک مقام ارشد پیشین آمریکایی که در تماس نزدیک با تیم رئیس جمهور جدید است، به بلومبرگ گفته است که جو بایدن «به دنبال یک رابطه سازنده با بنیامین نتانیاهو خواهد بود و تلاش خواهد کرد تا از علنی شدن اختلافات جلوگیری کند، اما سیاست کلی که آقای بایدن برای دولت خود تعیین کرده، قابل بحث نیست».

در حالی که بلومبرگ نام فرستاده اعزامی اسرائیل به واشینگتن را نبرده، رسانه‌های اسرائیل نوشتند که بنیامین نتانیاهو یوسی کوهن، رئیس موساد را که به‌شدت مورد وثوق او است، راهی آمریکا کرده است.

وب‌سایت خبری وای‌نت روز ۲۳ دی نوشت که ماموریت یوسی کوهن، آماده کردن زمینه کار با دولت جدید واشینگتن، پیشاپیشِ مذاکرات عمقی آتی حول موضوع ایران و برجام، و متمرکز کردن تماس‌ها و گفت‌وگوهای اسرائیل و آمریکا است.

بر اساس این گزارش، یوسی کوهن با جو بایدن و شماری از مقامات ارشد دولت باراک اوباما که برای پست‌های مهم در دولت جدید آمریکا معرفی شده‌اند آشنایی دارد و با آن‌ها کار کرده است؛ از جمله جان کری، جیک سالیوان، وندی شرمن، آنتونی بلینکن، سوزان رایس و ویلیام برنز، معاون وقت وزیر خارجه آمریکا، که نامزد مورد نظر آقای بایدن برای ریاست سی‌آی‌ای است.

با وجود این، وای‌نت روز سه‌شنبه نوشت که اسرائیل خود را برای درگیری با آمریکا بر سر برجام، آماده می‌کند.

سایت اکسیوس نیز این هفته نوشت که بنیامین نتانیاهو شخصا کارزار علنی مخالفت با بازگشت دولت بایدن به برجام را رهبری می‌کند و چند بار در دو ماه اخیر برای آمریکا خط و نشان کشیده که «نباید» به این توافق برگردد.

اکسیوس نیز ارزیابی کرده که تقابل بنیامین نتانیاهو با جو بایدن بر سر ایران، «حتمی» است.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، ماه گذشته گفته بود که دولت بنیامین نتانیاهو به تقلا افتاده تا آمریکا را به جنگ کشانده و نیت جو بایدن برای احیای برجام را ناکام کند.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.