محدوده امامزاده شعیب به عنوان محل دفن احتمالی زکریای رازی اعلام شد

سه شنبه, ۲۱ام بهمن, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

در واکنش به انتشار خبر « کشف محل دفن زکریای رازی بعد از ۱۱ قرن»، امیرمسیب رحیم‌زاده، مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرری، اعلام کرد محدوده امامزاده شعیب در شهرری، همان محدوده‌ای است که به عنوان محل دفن زکریای رازی گمانه‌زنی شده است.

رحیم‌زاده روز دوشنبه به ایسنا گفت متولی امامزاده شعیب اوقاف است و پیشتر در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

پیشتر رسانه‌های ایران به نقل از مهدی دانشیار، مدیر پژوهش مرکز نجوم مقبره عبدالعظیم حسنی در شهرری اعلام کرده بودند که بر اساس پژوهش‌ها، رازی در قبرستانی قدیمی به خاک سپرده شده بود که امروز به نام «امامزاده شعیب» معروف است.

در حالی که تاکنون فقط یک مجسمه از زکریای رازی در میدان گمرک تهران نصب شده، دانشیار از مسؤولان و متولیان خواسته بود برای ساخت مقبره و بنای یادبود رازی در این منطقه اقدام کنند.

روز دوشنبه احمد ابوحمزه، پژوهشگر به ایسنا گفت که این ادعا، کشف جدیدی نیست و پیشتر درباره محل دفن زکریای رازی در کتاب حسین کریمان که در دهه پنجاه منتشر شده، نوشته شده است.

مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرری تاکید کرده که موضوع رسیدگی به محل دفن زکریای رازی تاکنون «مغفول مانده» و این اداره آماده است «در صورت تامین اعتبار، بررسی و مطالعات» در این زمینه را آغاز کند.

محمد بن زکریا رازی، پزشک و دانشمند ایرانی نیمه دوم قرن سوم و نیمه اول قرن چهارم هجری است که از جمله اکتشافات معروف او الکل است.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.