زلزله سی‌سخت؛ آیا کسی صدای ما را می‌شنود؟

سه شنبه, ۵ام اسفند, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

رامین آذریان، شهروندخبرنگار، سی‌سخت

سی‌سخت یکی از شهرهای محروم استان کهگیلویه و بویراحمد است. مردمان این شهر اما به همت بلند و سخت‌کوشی معروف‌اند. مردمانی که پیش از زلزله‌ای که چهارشنبه ۲۹ بهمن۱۳۹۹ بنیان خانه‌های‌شان را بلزراند، با فقر و بیکاری می‌جنگیدند.

زمین‌لرزه‌ با  بزرگی ۵.۶ ریشتر، ساعت ۲۲:۰۵ خواب مردمان این شهر را برآشفت و حالا با وجود برودت هوا و صعب‌العبور بودن مسیر، چشم اهالی برای رسیدن اقلام کمکی و امدادرسانی به جاده‌هایی که با برف پوشیده شده‌اند، خشک شده است.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد از تخریب ۸۰ درصدی منازل مسکونی در سی‌سخت سخن گفته است.

«حسین کلانتری» در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا از تخریب ۶۵ روستای اطراف سی‌سخت خبر داده و در مجموع تعداد منازل مسکونی آسیب‌دیده در جریان زلزله را چیزی در حدود ۴ هزار واحد مسکونی اعلام کرده است.

اهالی و شهروندان سی‌سخت اما از عدم امدادرسانی کافی، بی‌توجهی مسئولان و عدم مدیریت بحران در روزهای پس از زلزله گلایه دارند. این گزارش روایت شهروندی سی‌سختی از روزگارشان است.

***

شهروندان سی‌سختی می‌گویند تا روز گذشته، ۴اسفند۱۳۹۹ ، هیچ نیروی کمکی از «هلال‌احمر» یا نیروهای نظامی و امدادی برای کمک به مردم زلزله‌زده سی‌سخت و روستاهای اطراف به آنجا اعزام نشده و تنها تشکل‌های مردم‌نهاد در منطقه درحال تقسیم غذا و لباس گرم بین خانواده‌ها هستند.

«شهامت رحمانی» نوجوانی است از مهاجران افغانستانی که همراه با خانواده‌اش در شهرستان سی‌سخت اقامت دارد. او با اشاره به بنای تخریب شده‌ای که روزگاری محل زندگی‌شان بوده است، می‌گوید: «ما اینجا زندگی می‌کنیم؛ اما الان نه یک چادر و نه حتی یک وعده غذا به ما نداده‌اند. آن‌قدر سرد است که بچه کوچکی که در خانه ما بود، الان بیمارستان بستری شده است.»

یکی از خانواده‌های سی‌سختی در حیاط خانه به هوای گرم شدن آتشی روشن کرده‌اند. زنی میان‌سال با لباسی محلی خانه را نشان می‌دهد که همه دیوارهایش ترک خورده و ماندن در آن ممکن است خطر جانی برای اهالی به دنبال داشته باشد. او می‌گوید: «همه وسایل زیر آوار است. خودمان آواره کوه و صحرا هیچ کمک و رسیدگی هم به ما و بقیه هم‌شهری‌ها نشده است.»

اغلب شهروندان از نبودن چادر و سرپناه در شب‌های سرد سی‌سخت در رنج‌اند. رییس جمعیت هلال احمر یک روز پس از وقوغ زلزله با تایید وارد شدن خسارت به خانه‌های مسکونی از توزیع ۱۸۰۰ چادر و بیش از ۱۲۰۰ بسته غذایی یک‌ماهه در میان زلزله‌زدگان خبر داد.

شهروندان اما می‌گویند چادرهای توزیع شده از نوع چادرهای سفری و تفریحی است و با توجه به شرایط آب‌وهوایی در سی‌سخت کارایی ندارد.

به‌علاوه این چادرها کوچک هستند و عموما ۲ تا ۴ نفر را می‌توانند در خود جای دهند؛ به همین دلیل خانواده‌های پرجمعیت ناچارند در همان خانه‌های تخریب شده خود و با روشن کردن آتش شب را صبح کنند. اقدامی که خالی از خطر نیست؛ چرا که دیوارها و سقف اغلب خانه‌ها اگر فرونریخته باشد، ترک‌های بزرگی دارد و هرلحظه احتمال فرو ریختن آن می‌رود.

بسیاری از شهروندان می‌گویند مسئولان محلی و کشوری، سوار بر ماشین‌های گران‌قیمت تنها به بازدید از منطقه بسنده کرده و حتی لحظه‌ای پیاده نمی‌شوند تا پای مشکلات و دردِدل مردم بنشینند.

حضور نیروهای امنیتی در منطقه نکته دیگری است که از سوی شهروندان سی‌سختی مطرح می‌شود. چندین نفر از شهروندان یاسوجی که برای کمک به مردم سی‌سخت در محل حضور داشتند، توسط نیروهای امنیتی بازجویی شده و دوربین یکی از فعالین اجتماعی یاسوجی هم توسط آن‌ها شکسته شده است. این فعال اجتماعی می‌گوید: «نیروهای امنیتی گفتند نیازی نیست تا تصاویر مردم زلزله‌زده در شبکه‌های اجتماعی منتشر شود.»

فعالان مدنی و خبرنگاران محلی طی چندروز اخیر با اعلام شماره حساب‌هایی در شبکه‌های اجتماعی تلاش کردند تا با جمع کردن کمک‌های مردمی از دوستان و آشنایان خود به مردم زلزله‌زده کمک کنند. به گفته این فعالان روز دوشنبه ۴ اسفند، حساب‌های معرفی شده به دستور دادستان شهرستان سی‌سخت مسدود شد: «پس از مراجعه به دادگاه، به صاحبان حساب‌ها گفته شده که کمک‌های مردمی تنها باید به شماره حساب‌های اعلام شده از سوی سازمان هلال‌احمر واریز شود.»

شهروندان زلزله‌زده سی‌سخت و روستاهای اطراف اما می‌گویند انبارهای سازمان هلال‌احمر در استان کهگیلویه و بویراحمد به روی آن‌ها بسته است: « کنسروهایی که بین مردم تقسیم شده تاریخ مصرفشان گذشته‌اند. مردم سی‌سخت نیازمند پتو، بخاری برقی، غذا و از همه مهم‌تر کمک مالی دولت برای ساخت یا ترمیم منزل ویران شده‌شان هستند، اما تا این لحظه میزان کمک‌های نهادهای حکومتی و دولتی بسیار ناچیز بوده است.»

چهار نفر از شهروندان سی‌سختی نیز می‌گویند: «ما  رفتگر شهرداری سی‌سخت بودیم. به دلیل اینکه ۱۰ ماه است حقوقمان پرداخت نشده و دیگر نانی برای خوردن نداشتیم، همراه با دیگر رفتگران در مقابل شهرداری سی‌سخت تجمع کردیم، اما همین خواهش برای دریافت حق خودمان هم منجر به اخراج‌مان از شهرداری شد و بیکار شدیم. حالا هم که خانه‌مان بر سرمان خراب شده و بدبخت‌تر از گذشته شده‌ایم. آیا کسی صدای ما را می‌شنود؟»

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، استان کهگیلویه و بویراحمد رتبه پنجم را از نظر بالاترین نرخ بیکاری در بین استان‌های کشور دارد.

زلزله سی‌سخت به ۸۰ درصد خانه‌های این شهر و روستاها آسیب زده است
 اغلب ساکنانی که خانه‌هایشان تخریب شده به ناچار در همان وضعیت در خانه زندگی می‌کنند
استاندار کهگیلویه و بویراحمد از تخریب ۸۰ درصدی منازل مسکونی در سی‌سخت سخن گفته است.
تعداد منازل مسکونی آسیب‌دیده در جریان زلزله را چیزی در حدود ۴ هزار واحد مسکونی اعلام کرده است.
شهروندان اما می‌گویند چادرهای توزیع شده از نوع چادرهای سفری و تفریحی است و با توجه به شرایط
آب‌وهوایی در سی‌سخت کارایی ندارد.
این چادرها کوچک هستند و عموما ۲ تا ۴ نفر را می‌توانند در خود جای دهند
شهروندان سی‌سختی می‌گویند تا روز گذشته، ۴اسفند۱۳۹۹ ، هیچ نیروی کمکی از «هلال‌احمر» یا
نیروهای نظامی و امدادی برای کمک به مردم زلزله‌زده سی‌سخت نشده است
این چادرها کوچک هستند و عموما ۲ تا ۴ نفر را می‌توانند در خود جای دهند

از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.