همسازی ملی جمهوری خواهان سوسیال دموکرات و لائیک ایران: به مناسبت ۸ مارس روز جهانی زن: روز جهانی حقوق، گفتمانی ناتمام

دوشنبه, ۱۸ام اسفند, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

روز جهانی حقوق، گفتمانی ناتمام

زنان نه تنها در آفرینش انسان نقش بزرگی دارند، بلکه در درازای تاریخ جهان افزون بر رنج ها و دردهای خود بار رنج ها و دردهای فرزندان و همسران خود را نیز بر دوش داشته اند. تاریخ جهان گواه ستم های فراوانی است که بر زنان رفته است.

 اگر چه حقوق زنان از هنگام نخستین اعلامیه‌های حقوق بشر (در پایان سده هجدهم) تا به امروز بسیار دگرگون شده است اما سده ی بیستم و سده ی بیست و یکم گواه دگرگونی های بزرگ برای حقوق اساسی زنان بوده است.

در بسیاری از جوامع «پرسش» مشخص حقوق و کرامت و یا بزرگواری زن در رویکرد فلسفی و سیاسی، اهمیت زن را از ابزار جامعه اشرافی به هدف جامعه دموکراتیک و انسانی رسانیده است.

دست آورد آن اینست که امروز جنبش زنان، سنن و قوانین بدوی استثمارگرانه و برخاسته از مقدسات و دین و باور‌های خشک اندیشانه را به چالش جدی کشیده و اهمیت حقوق مدنی و اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی و سیاسی زن را در بیشتر کشورهای جهان فرادست کرده است.

به درستی می بینیم که حقوق زنان همچون یکی از بنیاد ها و پایه های لائیسیته می تواند دگرگونی های ژرف اجتماعی را همراه داشته و باعث تحرک و نرمش در رفتار سخت و نا متحرک گردد. برای پیشبرد حقوق انسانی زنان باید کوشید در این چالش تردید و ترس‌ را از مغز مردمان مذهبی کشورمان زدود.
در تجسس در زمینه جنبش زنان در جامعه ایران نشان می دهد که در ایران بلا زده ی ما بیش از چهل و دو سال است که زنان از حقوق انسانی اولیه ی خود هم بی بهره هستند. جمهوری اسلامی از همان آغاز حکومت خود با به حاشیه راندن و محروم کردن زنان در همه ی گستره های اجتماعی و سیاسی نیمی از مردمان ایران را زدود و نادیده انگاشت.

اما با ایستادگی و سرسختی دلیرانه زنان ایران روبرو شد. کمپین یک میلیون امضا و قربانیانی که زنان در این راه دادند به جهانیان نشان داد که زنان ایران ستم های مردسالارانه را حتی با نام و به زور دین هم بر نمی تابند و با آن به مبارزه ای جانانه و بی امان می پردازند.

مردان آزادیخواه و انسان دوست ایرانی نیز باید نشان دهند که از ستم های مردسالارانه و جنسیتی به زنان پرهیز کنند و در این راه به کمک زنان ستمدیده ی ایران بشتابند.
همسازی ملی جمهوری خواهان سوسیال دموکرات و لائیک ایران با آرزوی رهایی زنان ایران از بند اسارت قوانین و سنت های ۱۴۰۰ سال پیش، فرارسیدن روز حقوق زن را به زنان ایران شادباش می گوید.

ما تلاش های زنان در راه آزادی و حقوق انسانی شان را ارج می نهیم و آزادی زنان و همه ی زندانیان سیاسی را خواستاریم.

ما از همه ی جهانیان می خواهیم برای رهایی همه ی زنان و همه ی زندانیان سیاسی در ایران از هیچ تلاشی کوتاهی نکنند.

ما زنان و مردان همسازی ملی جمهوری‌خواهان سوسیال دموکرات و لائیک ایران، کوشش می کنیم با به چالش کشیدن فقر، استبداد و حاکمیت دینی تمامی مرزهای فضای عمومی و خصوصی که آزادی و برابری و بزرگواری زنان را تنگ، سخت و ناهنجار می کند از میان برداریم.

همسازی ملی جمهوری خواهان سوسیال دموکرات و لائیک ایران

نهاد راهبردی

۸ مارس ۲۰۲۱ میلادی برابر با ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ خورشیدی

برای مطالعه بیانیه با فرمت پی دی اف لطفا اینجا کلیک کنید


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.