فرمان جدید برای برخورد با رسانه‌ها پس از ۲۰سال؛ خامنه‌ای اینترنت ملی می‌خواهد

دوشنبه, 2ام فروردین, 1400
اندازه قلم متن

خامنه‌ای تاکید کرده که نباید فضای مجازی را در اختیار دشمن قرار داد

۲۰ سال پیش رهبر جمهوری اسلامی مطبوعات را «پایگاه دشمن» خواند و چند روز پس از آن «توقیف فله‌ای» روزنامه ها رخ داد. اینک نیز او از «رها بودن» فضای مجازی سخن گفته است و این تشابه باعث نگرانی درباره اتفاقات جدید می شود.

آیت الله خامنه ای در سخنرانی روز اول فروردین همچنین شاخص های خود برای انتخابات ریاست جمهوری را برشمرد و گفت که رییس جمهور «اتو کشیده» مطلوبش نیست. او همچنین کنایه‌هایی را نثار محمد جواد ظریف و حسن روحانی کرد و بار دیگر مسئولیت برجام را نپذیرفت و گفت که در پذیرش این توافق «عجله» شده است. این سخنان او می‌تواند نشانه ای از اتفاقات ماه های بعد باشد.

خامنه‌ای گفت که «همه‌ کشورهای دنیا، برفضای مجازی اِعمال مدیریت می‌کنند اما در کشور ما، برخی به رها بودن فضای مجازی افتخار می‌کنند درحالی‌که این شیوه به هیچ‌وجه افتخار ندارد.»

او تاکید کرده که نباید فضای مجازی را «در اختیار دشمن قرار داد.»

رهبر جمهوری اسلامی در اول اردیبهشت ۷۹ نیز گفت که « گویا ۱۰ تا ۱۵ روزنامه‌، از یک مرکز هدایت‌ می‌شوند» و «تیترهایی‌ استفاده‌ می‌کنند که‌ هر کس‌ به‌ آنها نگاه‌ کند، تصور خواهد کرد که‌ در این‌ کشور همه‌ چیز از دست‌ رفته‌ است‌.»

پس از آن سخنرانی «توقیف فله‌ای» مطبوعات آغاز شد و یکی از اصلی ترین دستاوردهای دولت محمد خاتمی نابود شد. فضای مجازی نیز هر چند به مرور محدود کرد شده اما این محدودیت‌ها پاسخگوی خواسته رهبر جمهوری اسلامی نیست و او اینترنت ملی می خواهد. خامنه ای پیش از این چندین بار از راه اندازی نشدن شبکه ملی اطلاعات انتقاد کرده است.

او  شش ماه پیش نیز در دیدار با اعضای دولت گفته بود که «فضای مجازی بدون اختیار ما، از بیرون از اختیارِ ما دارد مدیریت می شود.» او حتی درباره کشته شدن یک روحانی همدانی نیز فضای مجازی را پیش کشیده و گفته بود که خرید و فروش اسلحه در فضای مجازی انجام می شود.

اختیارات رییس جمهور

رهبر جمهوری اسلامی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری مانند گذشته خواستار مشارکت در انتخابات شد اما موضوع جدیدی را پیش کشید و درباره اختیارات رییس جمهور سخن گفت. هر چند او پیش از این نیز درباره اختیارات رییس جمهور سخن گفته بود اما معمولا این موضوع را کمتر در آستانه انتخابات مطرح می کرد.

خامنه‌ای مدعی شد که همه مراکز مدیریتی کشور «تقریبا» در اختیار رییس جمهور است و حتی گفت که مدیریت های دیگر در مقابل رییس جمهور «چیزی نیستند» تا آن جا که  «قوه قضاییه و دستگاه‌های نظامی در مقابل رییس‌جمهور اندکی بالاتر از صفر هستند.»

او به سخنان سابق خاتمی که رییس جمهور «تدارکاتچی» است و یا سخنان بهزاد نبوی که گفته بود رییس جمهور فقط ۱۵ درصد از قدرت کشور را در اختیار دارد، نیز کنایه زد و گفت که نمی داند این محاسبه ها چگونه انجام می شود.

خامنه‌ای همچنین «عدالتخواه و ضد فساد» و «معتقد به توانمندی های داخل و معتقد به جوانان» را از جمله ویژگی های مطلوب رییس جمهور برشمرد و تاکید کرد که  رییس جمهور باید «دارای عملکرد انقلابی و جهادی» باشد و انجام وظایف سنگین ریاست جمهوری توسط یک فرد «اتو کشیده» ممکن نیست. این سخنان او می تواند نقل محافل سیاسی در ایران شود که «آقا» رییس جمهور «اتو کشیده» نمی خواهد.

 او در میان کنایه سابق خود نیز به محمد جواد ظریف را تکرار کرد و گفت: «یکی از آقایان چیزی راجع به دفاعی گفته بود گفتم برای او تور دفاعی بگذارید تا توانمندی های کشور را ببیند.»

رهبر جمهوری اسلامی اما دقایقی پس از اینکه از اختیارات زیاد ریاست جمهور سخن گفته بود وارد موضوعی شد که نقض دیگر سخنانش بود. او برای موضوع برجام تعیین تکلیف کرد. تعیین تکلیفی که بر خلاف سخنان حسن روحانی بود.

خامنه ای گفت که آمریکا باید «همه تحریم ها را باید لغو کند و ما راستی آزمایی خواهیم کرد و اگر لغو شده باشد به برجام باز می گردیم.»

او تاکید کرد که «خطر عجله در فرصت سوزی بیشتر است و ما در برجام عجله کردیم و نباید عجله می کردیم.»

چهار روز پیش از این سخنان خامنه ای حسن روحانی گفته بود که «حتی یک ساعت» تاخیر در برداشته شدن تحریم ها خیانت است.او مخالفان را متهم کرده بود که به دلیل انتخابات ریاستجمهوری در راه برداشته شدن تحریمها «سنگ اندازی» میکنند.

 روحانی عجله دارد که بازگشت آمریکا به برجام در دوره ریاست جمهوریش رخ دهد و او بتواند این موضوع را در انتخابات ریاست جمهوری هزینه کنداو اما برای نقد کردن این چک نیاز به امضای رهبر جمهوری اسلامی دارد و هنوز نشانهای وجود ندارد که خامنهای بخواهد این امتیاز را به او بدهد.

خامنه ای در سخنان خود نیز نشانه ای بروز نداد که تمایل به پیروزی فردی نزدیک به روحانی یا اصلاح طلبان داشته باشد. سخنان رهبر جمهوری اسلامی پیش از انتخابات ریاست جمهوری معمولا پیامی برای گروه ها و جریان های سیاسی است که بر اساس آن نظر او و فضای احتمالی انتخابات را پیش بینی کنند. او در ماه های گذشته عبارت دولت «جوان و انقلابی» را مطرح کرده و در پیام نوروزی خود نیز از دولت «تازه نفس» سخن گفت.

با این حال او همچنان از مشارکت بالا در انتخابات سخن می گوید. موضوعی که با پیروزی نامزد مطلوب او در تعارض است.

او با وجود آگاهی از احتمال کاهش مشارکت حاضر به تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس نشد تا مجلسی مانند مجلس فعلی شکل بگیرد که اکثریت اعضا آن از محافظه کاران دسته سوم و چهارم هستند که حتی از سوی همفکران خود مورد تمسخر قرار می‌گیرند.. اینک نیز او می‌داند که در صورتی که راضی به حضور نامزدهای متنوع نباشد انتخابات با کاهش مشارکت جدی مواجه خواهد شد. در این دوره از انتخابات علاوه بر اصلاح طلبان جریان محمود احمدی نژاد نیز برای تایید نامزدهای اصلی خود مشکل دارد و تایید صلاحیت هر نامزدی از هر دو جریان بستگی به نظر خامنه ای دارد.

حتی در حالت عادی و وجود نامزدهای متنوع نیز اعتراضات آبان ماه، افت شدید آمارهای اقتصادی و ناامیدی از عملکرد دولت روحانی باعث شده که مشارکت در انتخابات پایین باشد.

از این رو خامنهای برای بالا بردن مشارکت در انتخابات باید راضی به تنوع نامزدها شود و در عین حال برای پیروزی نامزد مطلوب خود باید مانند سال ۸۴ دست به مهندسی انتخابات بزنداو در عین حال باید احتمال شکست این مهندسی را نیز بپذیرد.

نگرانی‌های خامنه ای درباره مشارکت از جهاتی نسبت به قبل کمتر و از جهاتی بیشتر است.

از طرفی دو اعتراض بزرگ در فاصله انتخابات ریاست جمهوری گذشته تاکنون رخ داده و امید به تغییر حکومت را در میان گروهی از معترضان افزایش داده است.

در این دوره انتخابات  کرونا بهانه ای را به دست مقامات جمهوری اسلامی داده تا بخشی از کاهش مشارکت را توجیه کنند.

همچنین از چند سال پیش برای خامنهای درگیری با آمریکا و موضوعات منطقه ای برای خامنه ای پارامتر اصلی شده و سیاست داخلی در مرحله بعد قرار گرفته است.  در این میان شکست دونالد ترامپ باعث شده که او و دیگر مقامات جمهوری اسلامی نفسی تازه کننداز این رو او همچنان امیدوار به تاثیرگذاری بر انتخابات و مهندسی آن است و در عین حال هنوز درباره آن نگرانی جدی ندارد.

از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.