تصمیم تاریخی آمریکا در مورد لغو مالکیت انحصاری واکسن کرونا

پنجشنبه, ۱۶ام اردیبهشت, ۱۴۰۰
اندازه قلم متن

هدف تولید بیشترین مقدار واکسن برای بیشترین جمعیت ممکن، و در کمترین زمان است-AFP

نماینده تجاری آمریکا: این یک بحران جهانی است و شرایط استثنائی همه‌گیری کووید-۱۹ نیازمند تدابیر استثنائی است

دولت آمریکا اعلام کرد که از لغو جهانی حفاظت از مالکیت انحصاری واکسن ویروس کرونا، حمایت می‌کند. آمریکا گفت در مذاکرات درباره این موضوع در سازمان تجارت جهانی شرکت خواهد کرد.

کاترین تای، نماینده تجاری آمریکا در بیانیه‌ای گفت که پروانه مالکیت معنوی شرکت‌ها مهم است اما واشنگتن از «معافیت حفاظت از مالکیت انحصاری برای واکسن کووید-۱۹ حمایت می‌کند.»

او افزود: «این یک بحران جهانی است و شرایط استثنائی همه‌گیری کووید-۱۹ نیازمند تدابیر استثنائی است.»

این مقام مسئول همچنین گفت که آمریکا «فعالانه» در مذاکرات سازمان تجارت جهانی درباره لغو مالکیت انحصاری واکسن‌ها مشارکت می‌کند.

این طرح در اصل پیشنهاد هند و آفریقای جنوبی بود و خواستار لغو موقت پایبندی به محافظت از مالکیت انحصاری واکسن‌ها می‌شود تا سرعت تولید واکسن افزایش یابد، اما برخی کشورها از جمله فرانسه، با آن مخالفت کرده‌اند. پاریس در عوض خواستار تخصیص بودجه و حمایت مالی از کشورهای فقیر شده است.

شرکت‌های قدرتمند داروسازی عمدتا با لغو مالکیت انحصاری محصولات خود مخالفند و می‌گویند این اقدام مانع از انجام تحقیقات پرهزینه می‌شود.

کاترین تای تصریح کرده است که با توجه به ماهیت سازمان تجارت جهانی و پیچدیگی مسئله حق انحصاری واکسن کووید-۱۹ مذاکرات در این سازمان، وقت‌گیر خواهد بود.»

او گفت هدف تولید بیشترین مقدار واکسن بی‌خطر و موثر ممکن برای بیشترین جمعیت ممکن، در کمترین زمان است.

خانم تای همچنین گفت که دولت آمریکا به تلاش‌ها برای همکاری به بخش خصوصی و شرکای بالقوه ادامه می‌دهد تا تولید و توزیع واکسن افزایش یابد.

به دنبال اعلام تصمیم آمریکا در لغو مالکیت انحصاری واکسن، سهام شرکت‌های داروسازی تولیدکننده واکسن کووید-۱۹، روز چهارشنبه در بازار سهام وال‌استریت سقوط کرد.

سهام شرکت مدرنا با سقوط بیش از شش درصدی به ۱۶۲ دلار رسید. سهام نواوکس، که واکسن‌ تولیدی‌اش هنوز در مرحله تحقیق است نیز سقوط پنج درصدی را تجربه کرد.

سهام شرکت فایزر تغییر چندانی نداشت، و سهام شرکت بیون‌تک با سقوط حدود سه‌ونیم درصدی مواجه شد. جانسون‌اندجانسون نیز حدود چهار دهم درصد از ارزشش کاسته شد.

از: ایندیپندنت


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.