برگزاری مراسم بزرگداشت جانباختۀ راه آزادی محسن دکمه چی در بند ۳۵۰ زندان اوین

جمعه, ۱۱ام فروردین, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

برگزاری مراسم بزرگداشت جانباختۀ راه آزادی محسن دکمه چی در بند ۳۵۰ زندان اوین

بنابه گزارشات ارسالی به “فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران” جمعی از زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین اولین سالگرد جان باختۀ راه آزادی مردم ایران محسن دکمه چی را برگزار کردند. این گزارشات می افزایید ؛روز چهارشنبه نهم فروردین ۱۳۹۱ در زندانی که در قلب جبهه دشمن جنایت کار قرار دارد، مراسمی به مناسبت اولین سالگرد درگذشت محسن دکمه چی برگزار شد. از زندان اوین خبر می‌رسد که به همت تنی چند از فعالین سیاسی، عقیدتی، دانشجویی، حقوق بشر و . . . مراسمی در بند ۳۵۰ این زندان برگزار شده و دوستداران آن زنده یاد با خواندن شعر، سرود‌های دسته جمعی و بیان خاطراتی از وی یادش را گرامی داشتند.

برگزارکنندگان اعلام داشتند ” هر چند این مراسم پاسخگوی روح بزرگ آن شهید نخواهد بود، اما امیدواریم با وجود فشارها و محدودیت‌های موجود، توانسته باشیم گوشه‌ای از شخصیت بزرگ محسن دکمه چی را به شرکت کنندگان در مراسم بشناسانیم. ”

هشتم فروردین سال گذشته بود که باخبر شدیم دستگاه جنایی جمهوری اسلامی بار دیگر یک تن از مجاهدین راه آزادی را به کام مرگ کشانده است، محسن دکمه چی در اوج مظلومیت از میان ما رخت بر بسته بود و بار تحمل غم از دست دادنش بر دوش دیگر مبارزین سنگینی می‌کرد.

در آن روزها شاهد بودیم که حتی به خانواده وی اجازه برگزاری مراسم ترحیم داده نشده بود و در مراسم خاکسپاری نیز نیروهای به اصطلاح امنیتی با هجوم به شرکت‌کنندگان قصد بازداشت آنها را داشتند ولی به دلیل مقاومت و اتحاد آنان قادر به این کار نشدند. در حین مراسم همسر آن مرحوم نیز به صورت تلفنی به ستاد پیگیری اطلاعات احضار شد و در روز بعد نیز توسط پلیس امنیت گیشا بازداشت و به وی گفته شد که تا یک هفته حق حضور در خانه خود را ندارد که مبادا مراسمی در خانه برگزار شود. اما حال با آگاهی از همه‌ی این فشار‌ها به منظور جلوگیری از برگزاری مراسم ترحیم در منزل مرحوم دکمه چی، اخباری را دریافت کردیم، از بند ۳۵۰ زندان اوین که ثابت می‌کند یاد محسن دکمه چی همچنان زنده است و هیچ شرایطی نمی‌تواند شهدای راه آزادی را از خاطر ملت ایران دور کند.

لازم به ذکر است محسن دکمه چی با سابقه زندان در دهه ۶۰ ، بار دیگر در شهریور ماه سال ۸۸ به اتهام کمک به خانواده زندانیان سیاسی بازداشت و به تحمل ۱۰ سال حبس و تبعید محکوم شد. وی در هنگام گذران دوران محکومیت در زندان اوین بارها به دلیل احساس درد شدید در ناحیه شکم به بهداری اوین مراجعه کرد ولی هیچ اقدامی در راستای تشخیص بیماری او انجام نگردید. بعد از مدتها زمانی که با اعزام به بیمارستان تشخیص بیماری سرطان داده شد از درمان وی نیز جلوگیری به عمل آمده و با گذشت ماه‌ها از تشخیص بیماری و زمانی که کار از کار گذشته بود، بعد از عمل جراحی سنگین در حالی که به علت تاخیر در رسیدگی درمانی، پزشکان درخواست نگهداری بیمار در بیمارستان و انجام شیمی درمانی را از دادستانی تهران کرده بودند، نه تنها وی به زندان اوین منتقل شد بلکه بعد از مدتی تبعیدش نیز به اجرا گذاشته شد و او را به بند ۴ زندان گوهردشت منتقل کردند.

محسن دکمه چی سرانجام در روزهای آغازین نوروز ۹۰ در سن ۵۲ سالگی بعد از تحمل ماه‌ها درد و رنج، چشم از جهان فرو بست.

«کوششگران حقوق بشر ایران »
۱۰ فروردین ماه ۱۳۹۱
—-

احضار همسر زنده یاد محسن دکمه چی توسط صلواتی معروف به قاضی مرگ
بنابه گزارشات رسیده به “فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران” خانم مریم النگی همسر شهید راه آزادی مردم ایران محسن دکمه چی احظاریه ای از شعبۀ ۱۵ دادگاه انقلاب در یافته نموده است که می بایست ۲۰ فروردین ماه برای محاکمه در این شعبه حاضر شود. رئیس این شعبه فردی بنام صلواتی معروف به قاضی مرگ قرار است وی را محاکمه نماید.

بازجویان وزارت اطلاعات بخصوص آخوندی با نام مستعار علوی علیه خانم دکمه چی پرونده سازی نموده است و اتهامات همسر شهیدش را دوبار ه در پرونده وی بکار برده است .یکی از اتهامات او حضور فرزندش در شهر اشرف در عراق می باشد.

خانم مریم النگی ۱۹ مهر ماه ۸۸ با یورش مامورین وزارت اطلاعات به گروگان گرفته شد و به بند ۲۰۹ زندان اوین شکنجه گاه وزارت اطلاعات منتقل شد و بیش از ۴ ماه در سلولهای انفرادی قرار داده شد هدف از گروکانگیری وی وادار کردن همسرش زنده یاد محسن دکمه چی به اعتراف علیه خودش بود.او نزدیگ به ۶ ماه علیرغم شرایط حاد جسمی در زندان نگه داشته شد و با وثیقۀ سنگین بطور موقت آزاد شد.بازجویی که خانم النگی را مورد بازجویی و شکنجه قرار داده است و علیه وی پرونده سازی نمود آخوندی است به نام علوی از مسئولین و شکنجه گران شناخته شد از دهۀ ۶۰ در بند ۲۰۹ و جنایتکاران علیه بشریت می باشد.

جانباختۀ راه آزادی محسن دکمه چی توسط همین آخوند شکنجه گر و قاتل و عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران از جنایتکاران علیه بشریت در زندان به عمد مانع درمان وی شدند و نهایتا او را زجرکش کردند و حال قصد دارند که همسر این شهید راه آزادی را مورد محاکمه قرار دهند.

سیاست سرکوب،شکنجه و اعدام توسط ولی فقیه علی خامنه ای گرفته می شود و از طریق صادق لاریجانی منصوب وی در قوۀ قضاییه و وزارت اطلاعات مورد تایید و به اجرا گذاشته می شود.

فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران،احضار و محاکمۀ همسر شهید راه آزادی مردم ایران خانم دکمه چی را محکوم می کند و از کمیسر عالی حقوق بشر و سایر مراجع بین المللی خواهان ارجاع پرونده جنایت علیه بشریت رژیم ولی فقیه علی خامنه ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد جهت گرفتن تصمیمات لازم اجرا می باشد.

فعالین حقوق بشرو دمکراسی در ایران
۱۱ فروردین ۱۳۹۱ برابر با ۳۰ مارس ۲۰۱۲
—-

عدم اجازه‌ی ملاقات به احسان هوشمند
به گزارش جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی روز پنجشنبه ۱۰ فروردین‌ماه ۹۱ خانواده احسان هوشمندی برای ملاقات وی به زندان اوین مراجعه کردند که بعد از چهار ساعت انتظار ملاقات آن‌ها لغو شد.

بنابر گزارشات رسیده، طبق اعلام قبلی قرار بوده‌ است که روز پنجشنبه پدر و دختر این روزنامه‌نگار زندانی با وی ملاقات کنند که با مخالفت مقامات امنیتی این ملاقات لغو شد. همچنین خانواده‌ی آقای هوشمند مورد تهدید نیروهای امنیتی مستقر در زندان اوین قرار گرفتند. خانم کوه شکاف، همسر آقای هوشمند تهدید شده است که برای شغل اداری وی مشکل ایجاد خواهد شد.

احسان هوشمند روزنامه‌نگار و پژوهشگر مطالعات قومی است که از تاریخ ۱۷ دی‌ماه سال ۹۰ در بند ۲۰۹ زندان اوین در بازداشت موقت به سر می‌برد. طبق گزارش‌های موجود وی در زندان دچار بیماری‌های مختلف از جمله گوش درد و زانو درد شده است. وی سابقه‌ی بیماری قلبی نیز دارد.

یکی از اتهامات این روزنامه‌نگار انجام مصاحبه با آقای هاشمی رفسنجانی در ارتباط با بحث اقوام عنوان شده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.