وعده دولت ابراهیم رئیسی برای ساخت ۴ میلیون مسکن در ایران طی چهار سال آینده

دوشنبه, 8ام شهریور, 1400
اندازه قلم متن

گرانی مسکن در ایران

گرانی مسکن در ایران © .

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی شامگاه یکشنبه در یک برنامه تلویزیونی وعده داد که در دوران چهار ساله دولت ابراهیم رئیسی هر سال یک میلیون مسکن و در مجموع ۴ میلیون مسکن در ایران ساخته شود.

قاسمی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر تلویزیون جمهوری اسلامی، برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی در دولت سیزدهم را تشریح کرد و افزود: توان مهندسی، فنی و شرکت‌هایی که عملا بتوانند سالانه یک میلیون مسکن را بسازند، در کشور وجود دارد.

وی ادامه داد: با توجه به قانون اخیر مجلس شورای اسلامی، همه وزارتخانه‌ها موظفند زمین خود را در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند. در حال حاضر بیش از یک میلیون هکتار زمین دولتی وجود دارد که باید در اختیار ما قرار گیرد. باید این زمین‌هایی که در درون شهرها هم وجود دارند، مورد استفاده قرار گیرند. ما به زودی این زمین‌ها را تملک خواهیم کرد.

قاسمی با این ادعا که موضوع مسکن برای رئیس جمهوری اسلامی «بسیار اهمیت دارد»، اضافه کرد: صندوق توسعه مسکن را راه اندازی کرده‌ایم که بودجه اساسی از طرق مختلف به دست می‌آورد که از این محل منابع خوبی برای حل مشکل بخش‌های کم درآمد خواهد بود. این وزیر دولت ابراهیم رییسی گفت تلاش دولت رئیسی «این است که برای اقشار کم درآمد هزینه ساخت مسکن را کاهش» دهد.

وزیر راه و شهرسازی ایران با یادآوری اینکه در سال ۹۹ حدود پنج درصد تسهیلات بانک‌ها برای کل ساخت و ساز کشور، اختصاص داده شده، اظهار داشت: مصوبه‌ای داریم که ۲۰ درصد تسهیلات بانک‌ها باید به حوزه مسکن اختصاص یابد. سود آن هم پیش بینی شده که با توجه به تورم موجود بسیار خوب است اما برای آن عده که بازپرداخت این تسهیلات را ندارند یا مشکل دارند، باید سود را کاهش دهیم و آن را پلکانی کنیم.

قاسمی به شیوه ساخت مسکن هم اشاره کرد و گفت: نخست شیوه انبوه سازی است که تجربه زیادی در این زمینه وجود دارد و شرکت‌های توانمندی هم حضور دارند. شیوه دیگر واگذاری زمین به مردم به ویژه روستائیان است تا خودشان به ساخت مسکن اقدام کنند.

وی با بیان اینکه تعداد شرکت‌های انبوه‌سازی که مشکل پیدا کرده‌اند بسیار اندک هستند، افزود: بحث مسکن، پیشران اقتصاد کشور خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی درباره وضعیت اجاره مسکن و افزایش آن اظهار داشت: اصل فلسفه ساخت مسکن برای صاحب خانه کردن مستاجران است، به دنبال آن هستیم به جای مسکن‌سازی، شهرسازی کنیم تا اماکنی شکل نگیرند که جمعیتی تنها شب در آن ساکن باشند. اگر این تعداد مسکن ساخته شود، هدف حل مشکل مستاجران است.

این اظهارات وزیر راه و شهرسازی در حالی است که در روزهای اخیر قیمت مسکن در ایران بار دیگر افزایش یافته است.

مطابق آمار منتشر شده بانک مرکزی  متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در شهر تهران در مرداد ماه سال جاری نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۴ درصد افزایش یافته است.

طی ماه های  فروردین، اردیبهشت، خرداد و تیرماه ۱۴۰۰ افزایش قیمت مسکن به ترتیب، ۹۱.۷، ‌ ۶۹.۷، ۵۶.۶ و ۴۳.۷ درصد بوده است.

در مرداد ماه سال ۱۴۰۰ تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۵.۵ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل ۸.۴ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۹.۴ درصد کاهش نشان می دهد.

همچنین در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران نسبت به ماه قبل ۳.۱ درصد افزایش را نشان می دهد.

از: ار اف ای 

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.