با حکم خامنه‌ای، پیمان جِبِلی جایگزین علی‌‌عسکری در صداوسیما شد

چهارشنبه, 7ام مهر, 1400
اندازه قلم متن

پیمان جبلی (راست)، عبدالعلی علی‌عسکری (چپ)

رهبر جمهوری اسلامی در پایان دوره پنج‌سالهٔ ریاست عبدالعلی علی‌عسکری بر سازمان صداوسیما حکم او را تمدید نکرد و به‌ جای او پیمان جبلی، معاون برون‌مرزی صداوسیما، را به ریاست این سازمان منصوب کرد.

علی خامنه‌ای در حکم خود که روز چهارشنبه، ۷ مهر، منتشر شد، ازجمله بر «تقویت روحیه و احساس هویت ملی و انقلابی، و ترویجِ سبک زندگی اسلامی- ایرانی» به‌ عنوان اولویت‌های کاری صداوسیما در دورهٔ جدید تأکید کرده است.‎

«افزایش همبستگی ملی» مورد دیگری است که آقای خامنه‌ای همچون دوره‌های پیشین به‌عنوان یک اولویت بر آن تأکید کرده، اما در سال‌های اخیر میزان نارضایتی عمومی از عملکرد صداوسیما به‌لحاظ سیاسی و فرهنگی و اجتماعی تحت هدایت مستقیم رهبر جمهوری اسلامی همواره افزایش یافته است.

پیمان جبلی، که گفته می‌شود از چهره‌های نزدیک به مجتبی خامنه‌ای است، در یکی دو دههٔ اخیر مسئولیت‌های گوناگونی در سازمان صداوسیما داشته است.

معاونت برون‌مرزی صداوسیما، عضو هیئت علمی دانشگاه صداوسیما، معاون سیاسی (خبر) صداوسیما، دبیر اخبار خارجی بخش شامگاهی رادیو، دبیر اخبار خارجی و داخلی اخبار تلویزیون، سردبیر اخبار سراسری شبکه ۲ سیما، مدیرکل اخبار داخلی واحد مرکزی خبر، مدیرکل اخبار شبکه العالم، مدیر دفتر شبکه العالم در بیروت، معاون رسانه‌ای دبیر شورای عالی امنیت ملی در زمان تصدی سعید جلیلی، و سفیر جمهوری اسلامی ایران در تونس شماری از سمت‌های آقای جبلی بوده است.

محمد سرافراز، رئیس اسبق صداوسیما که پس از ۱۸ ماه ریاست مجبور به استعفا شد، در سال ۱۳۹۸ روایت خودش از پشت‌ پردهٔ نفوذ مجتبی خامنه‌ای در صداوسیما و برخی بی‌انضباطی‌های مدیریتی و فساد مالی و ساختار قدرت سیاسی این سازمانِ «گسترده و پراکنده» را در قالب یک گفت‌وگوی ۲۷۰ صفحه‌ای با عنوان «روایت یک استعفا» در فضای مجازی منتشر کرد.

رادیوفردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.